Moderná gymnastika

O gymnastike

Moderná gymnastika je šport, ktorý kombinuje prvky baletu, gymnastiky, divadelného tanca a akrobacie a to ako s náčiním, tak bez neho. Náčiním sa rozumie švihadlo, obruč, lopta, kužele a stuha. Zo spoločných skladieb modernej gymnastiky sa vyvinula estetická skupinová gymnastika.Moderná gymnastika sa stala olympijským športom v roku 1984.Spoločné skupinové skladby sa na olympijských hrách prvýkrát predstavili na Letných olympijských hrách 1996 v Atlante.Gymnastky začínajú trénovať zvyčajne od veľmi mladého veku a svoj vrchol často dosahujú už pred dvadsiatym rokom.

Základné pravidláRozmery plochy: koberec 13 x 13. Maximálne bodové hodnotenie výkonu je 20 bodov.

Zostavy obsahujú predpísaný počet prvkov bez náčinia a aj s náčiním, ktoré sú predpísané na oficiálnom formulári. Preteká sa v kategórii jednotlivkýň a v spoločných skladbách. Každá zostava je zapísaná a predkladá sa rozhodcom.

Náčinie

Švihadlo,obruč,lopta,kužele,palička+stuha.

Súťaže

Vrcholná súťaž v modernej gymnastike sú Olympijské hry a Majstrovstvá sveta v modernej gymnastike. Medzi ďalšie významné medzinárodné súťaže sa radí Majstrovstvá Európy v modernej gymnastike, Svetový pohár a Grand Prix.

Anna Bessonova

Anna Bessonovová  *29. júla 1984, Kyjev. Je ukrajinská moderná gymnastka, majsterka sveta z roku 2007 , bronzová na olympijských hrách 2004 v Aténách a Letných olympijských hrách 2008 v Pekingu.

S gymnastikou začala už v 5 rokoch.Jej vzorom  bola Alexandra Timošenko, olympijská vítězka z roku 1992.

Zostava s obručou

Comment Stream