Najlepšie univerzity v Európe

Univerzita. Toto slovo znamená pre každého niečo iné. Pre niekoho je to životný cieľ a pre niekoho niečo nepodstatné, čo ho vôbec nezaujíma. V tejto chvíli by som sa chcela zamerať na tú skupinu, pre ktorú je to životný cieľ alebo priorita a trochu im priblížiť desiatku najlepších univerzít v Európe. Niektoré názvy vám budú všeobecne známe, iné vám nebudú hovoriť vôbec nič, ale aj tak si myslím, že keď už patria do tej „slávnej desiatky“ nespomenúť ich by bol hriech.

UNIVERZITA V OXFORDE

Meno tejto univerzity je zrejme každému známe. Táto preslávená univerzita bola založená už v 11.storočí v anglickom meste Oxford a tým sa zaraďuje k jedným z najstarších univerzít sveta. Terajšia univerzita sa skladá z 38 campusov a 6 tzv. Permanent Private Halls, nachádza sa v nej mnoho knižníc a študuje na nej viac ako 21 000 študentov. Na čele tejto univerzity stojí kancelár, ktorého funkcia je ale skôr reprezentatívna a o chod univerzity a všetky ostatné funkcie sa stará vicekancelár. Typickou farbou tejto univerzity je tmavomodrá. Zaujímavosťou je, že medzi univerzitou v Oxforde a univerzitou v Cambridge panuje veľká rivalita, pretože podľa legendy po nepokojoch medzi študentmi a mešťanmi sa niektorý učitelia rozhodli odísť do mesta Cambridge a tam založiť novú univerzitu. Dôvody sú aj také, že sa v mnohých veciach podobajú a sú to dve najlepšie univerzite v krajine a tiež v Európe. Ľudia ich často označujú spoločným názvom a to Oxbridge.

UNIVERZITA V CAMBRIDGE

Ďalšia univerzita je tiež všeobecne veľmi známa, je to univerzita v anglickom meste Cambridge. Jej história je o niečo kratšia ako tá "oxfordská", ale práve s Oxfordom majú spoločného veľa. Dnes na univerzite študuje asi 19 000 študentov, ktorí majú k dispozícii 31 campusov, ktoré sa zaoberajú rôznymi predmetmi a poskytujú im tiež stravu a ubytovanie. Študenti majú na výber umenie, biológiu, medicínu, techniku, fyziku a spoločenské vedy. Žiadny z campusov nie je ale tak starý ako samotná univerzita sama. Najprv mohli na tejto univerzite študovať len muži a až v 19. storočí boli založené prvé campusy pre ženy. Zaujímavosťou je, že možnosť štúdia pre ženy zaviedli ešte skôr ako Oxford. Diplom však mohli získať až v 20.storočí.

Tieto dve univerzity stále súperia o prvenstvo v rebríčku najlepších univerzít v Európe  aj vo Veľkej Británii a patria medzi dve najstaršie anglicky hovoriace univerzity.

IMPERIAL COLLEGE LONDON

Imperial College London je len skrátený názov tejto univerzity, na ktorej môžete študovať odbory v oblasti vedy, inžinierstva, obchodu a medicíny. Univerzita vznikla po zlúčení viacerých škôl v roku 1907, ktoré sa zaoberali vedou a technikou a bola súčasťou veľkého zoskupenia University of London, od ktorého sa oficiálne odtrhla v roku 2007. Neskôr v 20. storočí sa k týmto dvom odborom pridružila ďalšia menšia škola s odbormi v medicíne. Univerzita je momentálne rozdelená do štyroch fakúlt: Fakulta prírodných vied, medicíny, inžinierstva a Škola obchodu. V roku 1995 bolo na tejto univerzite založené aj nakladateľstvo Imperial College Press. Momentálne študuje na tejto univerzite asi 13 500 študentov.

UNIVERSITY COLLEGE OF LONDON

Táto univerzita sa nachádza v centrálnom Londýne. Je členom G5, čo je zoskupenie piatich najlepších univerzít vo Veľkej Británii a študuje na nej okolo 25 000 študentov. Bola založená v roku 1826 a ako prvá univerzita vo Veľkej Británii prijímala študentov bez ohľadu na ich vierovyznanie ,postavenia v spoločnosti a pohlavie. Univerzita sa pôvodne skladala len z dvoch fakúlt, avšak momentálne sa skladá z desiatich fakúlt s rôznymi zameraniami. Táto univerzita má tiež satelitné campusy v Adelaide, Austrálii a v hlavnom meste Doha v Katare.

SPOLKOVÁ VYSOKÁ TECHNICKÁ ŠKOLA V ZüRICHU

Má sesterskú školu v Lausanne. Ne tejto univerzite môžete študovať v odboroch: inžinierstvo, veda, technika, matematika a manažment. Táto škola, ktorá bola založená v roku 1854, je najlepšou univerzitou v strednej Európe, na ktorej študuje asi 18 000 študentov. Na tejto univerzite tiež študoval aj Albert Einstein. Univerzita sa skladá z dvoch campusov, prvý bol postavený v 19. storočí a druhý bol postavený až skoro o sto rokov neskôr v okrajovej časti mesta, zatiaľ čo prvý z nich stojí priamo v centre mesta Zürich.

Do prvej desiatky univerzít sa tiež dostali:
  • Univerzita v Edinburgu – je druhou najstaršou univerzitou v Škótsku
  • London School of Economics and Political science
  • Sesterská univerzita Zürichu v Lausanne
  • Karolinska institutet – nachádza sa vo Švédsku
  • Ludwig Maximilians Universität München

Comment Stream