Performance Assessment Grade 5

Shopping (adding/subtracting/estimating decimals)

Task 1: To buy groceries for a family of four for a week spending under 254.00.

- Make a grocery list for a family of four. Include basic items like milk, bread, toilet paper, fruit and vegetables. Look through flyers to find out how much each item will cost.

- Once you have listed all your items and their cost ESTIMATE if you have enough money to buy all the things you have listed.

- Then calculate the exact amount that your list will cost you. Explain how much you have left or are over.

Comment Stream