İlden İle eTwinning

Mersin /Bartın /Ünye Canlı görüşme Aktivitesi

Özel Toros İlkokulu Mersin

3 D sınıfı İlden İle eTwinning projesi

Mersin / Bartın / Ünye Canlı Bağlantı görüşmesi

Türker / Lina

Merhaba Bartın . Ben Türker.

Merhaba Ünye .Ben de Lina.

Türker : Biz Toros Koleji 3 D sınıfı öğrencileriyiz.Mersin ‘de yaşıyoruz ve Mersin‘i çok seviyoruz.

Lina: Şimdi sizlere İlden İle eTwinning proje aktivitesi kapsamında yaşadığımız ili tanıtmak istiyoruz.

Zehra

Türkiye’nin 81 ilinden biri olan Mersin Akdeniz bölgesindedir ve plaka numarası 33 ‘dür.

Selen

Mersin’in yüzölçümü yaklaşık 16.000 km2 dir.

Baran

1.640.000 kişilik nüfusa sahip olan ve eski adı İÇEL olan MERSİN ili doğusunda Adana, batısında Antalya, kuzeyinde Niğde, Konya ve Karaman illeri, güneyinde ise Akdeniz ile çevrilidir.

Mehmet Yağız Gizir

Bitki örtüsü genellikle Akdeniz iklimine uyum sağlayan maki’dir. Defne, Yabani Zeytin, Keçi Boynuzu, Mersin, Zakkum, Böğürtlen ve Kuşburnu bolca bulunur.

Berke

Ovalar tahıl ve diğer ürünleri yetiştiren tarlalarla, kıyı şeridi muz ve turunçgil bahçeleri,yani portakal,mandalina ,greyfurt ve limon ile kaplıdır.

Duru Sarıbay

Mersin’in toprakları tarım için çok elverişlidir.. Mersin deki vâdiler çeşitli meyve ağaçları ile kaplıdır.

Nehir Kanaç

Mersin’e bağlı ilçeler şunlardır: Akdeniz, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Gülnar, Erdemli, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus , Toroslar ve Yenişehir ilçeleridir.

Harun Efe

Mersin, Akdeniz'in en gelişmiş şehirlerinden biridir. Son yıllarda turizmin büyük bir atak yaptığı Mersin artık yaz tatilleri için Akdeniz bölgesinde en çok tercih edilen kentler arasında yer almaktadır.

Mihail

Mersin Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde bulunan önemli bir liman şehridir.

Ali

Mersin limanı Türkiye’nin en büyük dış ticaret limanıdır.

Ada Çınar

Mersin’in tarih sahnesine çıkışı 19 yüzyılın ortalarına rastlamaktadır Bu dönemde henüz bir köy olan bölge, göçmen bir Türkmen aşiretine ev sahipliği yapar ve adını da bu aşiretten alır.

Arnisa

Mersin köklü bir tarihi günümüze taşıyan bir kent. Bu tarihle tanışmak içinse Mersin müzelerini ziyaret etmek gerekiyor. Mersin’ de gezebileceğiniz başlıca müzeleri arkadaşım Emre anlatacak.

Emre Düzgün

Mersin de birçok müze vardır.Bunlar :Mersin Müzesi, Tarsus Müzesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Taşucu Arslan Amphora Müzesi, Üçgüzeller Mozaik Müzesi, Anamur Müzesi, Silifke Müzesi, Mustafa Erim Mersin Kent Tarihi Müzesi ve Nusrat Mayın Gemisidir.

Mehmet Yağız Dönmez

Mersin de birçok antik kent bulunmaktadır.Başlıca antik kentler Nagidos Antik Kenti, Kelenderis Antik Kenti, Soli Antik Kenti ve Anemurium Antik Kenti dir.

Nehir Kalkan

Ben sizlere Mersin’in ikliminden söz edeceğim.Mersin de Akdeniz iklimi hüküm sürer; yani yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer.

Defne

Mersin'in neyi meşhur, Mersin'de ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler ise şöyle:

Sudenaz

Mersin ‘in Akdeniz şehri olması nedeniyle deniz ürünleri yemekleri ve Akdeniz mutfağına ait yemekler çokça yer alır.

Berzan

Mersin balığı ızgarası,Jumbo denilen iri karidesler,Akdeniz’in en beğenilen balığı lagos ile yapılan balık yemekleri çok meşhurdur.

Emrecan

Mersin mutfağı aynı zamanda Güneydoğu mutfaklarından da etkilenmiştir. Bu nedenle Mersin mutfağında baharatlı, acılı ve ekşili yemeklere de sıklıkla rastlanır.Tantuni bunlardan biridir.

Cafer

Mersin’in en meşhur diğer yemekleri batırık, hamur çorbası, nohut yahni, sıkma, kısır ve bazlamadır.

Duru Çelikörs

Mersinle bütünleşmiş diğer iki tat ise havuçtan yapılan cezerye ve irmikten yapılan ve çok tüketilen kerebiç tatlısıdır.

Türker

Şimdi de sizlere Mersin ‘in yöresel bir türküsünü söyleyeceğiz:

Silifke’nin yoğurdu

Lina:

Bizleri izlediğiniz için teşekkür ederiz.