יוסף טרומפלדור

"טוב למות בעד ארצנו"

1880-1920

  בית ספר גדרות, כיתה ו'2, מחנכת: גלית סידי

מאת: יועד, ארז, נטע ואופק

חייו ברוסיה

יוסף טרומפלדור נולד וגדל בעיר רוסטוב שברוסיה. כשהיה טרומפלדור בן 14 החליט להיות צמחוני. ב־1902 גויס טרומפלדור לצבא  „כטולסטויאני, „טרומפלדור החליט להתגייס כדי שלא יפרשו את הימנעותו כפחדנות יהודית. עוד בראשית שרותו בצבא, החל טרומפלדור לפתח את רעיונותיו על התיישבות בארץ ישראל. בעת שירותו נפצע יוסף בידו והיא נקטעה, ולאחר מכן טרומפלדור נישבה על-ידי הצבא היפני.

עלייתו לארץ ישראל

„רעיון החיים השיתופיים קנה מקום בלבו, והדבר השפיע על גישתו הציונית לגבי השאלה היהודית והוא האמין שהדרך היחידה היא דרך הציונות: עליה לארץ והקמת יישובים חקלאיים שיתופיים בארץ. הוא החל לרכז סביבו חבורת ציונים שחשבו כמוהו ועודדם לעלות ארצה: "שם נחיה בשקט ובשמחה", ובשנת 1902 עלה לארץ.

תרומתו

בשנותיו הראשונות החל לעבוד בקבוצת דגניה, וגם השתתף בהגנת היישובים בגליל התחתון. „התנאים בארץ היו קשים, אך יוסף לא וויתר - הוא החל לפעול להקמת גדוד מתנדבים, גדוד "נהגי הפרדות", כדי לעזור לבריטים למגר את הטורקים ששלטו באותו עת בארץ. משפורק הגדוד נסע לאנגליה לעזור לזאב ז'בוטינסקי להקים גדוד יהודי חדש - הוא גם פעל להקמת יחידות יהודיות להגנה על יישובי הארץ- "גאווה לאומית חייבת תמיד להיות ותמיד תהא". בשנת 1917 הטורקים עזבו את הארץ ויוסף טרומפלדור החל בפעילות ההגנה על הישובים העבריים בארץ, מפני ערבים.

מותו

„כשהגיעה השמועה שערבים מתקיפים את תל-חי, חשו יוסף וחבריו למקום, ואף הצליחו לחדור פנימה. המקום היה מוקף בכנופיות ערבים שירו ללא הרף - יוסף נפצע אנושות בביטנו ואף המשיך להילחם- אך בסוף הקרב הוא ושבעה מחבריו נהרגו - הדבר היה ב-י"א אדר שנת תר"פ. „מילותיו האחרונות היו "אין דבר, טוב למות בעד ארצנו", או כמו שאומרים רבים "טוב למות בעד ארצנו".

אנדרטה ליוסף וחבריו ז"ל

מדוע בחרנו ביוסף טרומפלדור כחלוץ?

„טרומפלדור נחשב חלוץ אמתי מכיוון ש –

טרומפלדור הקים את הגדוד העברי הראשון! גדוד נהגי הפרדות, שעזר לצבא הבריטי נגד הטורקים. טרומפלדור מת לטובת הארץ, בתל-חי. כמו שאמר "אין דבר, כדאי למות בשביל הארץ".

בשנת 1902 עלה לארץ והחל לעבוד בקבוצת דגניה, וגם השתתף בהגנת היישובים בגליל התחתון. כמו כל החלוצים הציונים של התקופה ההיא.