Project Life Budget

By: Ashlynn Frank

About Me

I am single with one child. I drive 48 miles to and from work to my job as a Registered Nurse.

Income

I make an annual salary of $73,000 per year

I pay around $1,816 in taxes

My net monthly income is about $4,292.33

Established Expenses

For Health and Life insurance I pay $30 a month

For medical and Dental I pay $45 a month

$214.62 In savings

$42.92 in Charitable Giving

$100.00 for my Unlucky Chance Card

Chance Cards

Lucky Card: I won a new apron and $25.00 at the chili Cook - Off. But then I had to pay $100.00 for running into the car in front of me cause I took my eyes off of the road.

Personal Investments

I inherited stocks in three companies; 100 shares of Facebook (FB); 30 shares of Google (Goog); and 25 shares of Verizon Wireless (VZ). Total; I made $103,725.037

On day 1 I made $1,130.32 and on day 5 I made $5,295.7345.

Housing & Utilities

My House that I am going to get is located at 225 Glen Ellen Dr, Mankato, Minnesota. The cost of my house is $213,900. I pay a rate of $564.50 each month. This house has 3 bedrooms, 1 full and 1 half bath, 2,400 sq Ft, .23 Acres. It has heating and air conditioning, washer and dryer, dishwasher, garage, and other utilities. The year the house was built was in 1998.

Transportation

I own a Ford Fiesta that is $26,485 but I will pay $376/month. My down payment is $2,800 and the amount financed is $234.52.

Since I drive 24 miles a day round trip.I will drive 288 miles in a month about.The maintenance is about $20. When everything is totaled up i spent about $236.66 on my car.

Home improvement and Furniture

For home improvement Iwill get a new 42'' LG TV for $45, a new lamp for $59.49, and a new kitchen table for $100.00. My total cost is $604.49 so I will pay $25.19 a month

My weekly menu consist of:

Monday: Breakfast- donuts with chocolate milk from gas station, Lunch- Grilled cheese with tomato soup; snack- cheese stick; dinner is hamburgers with potato chips.

Tuesday- Breakfast- Rice Krispies with a banana; Lunch- Hot ham and cheese sandwich with chips, snack- mandarin oranges; dinner- Tatar-Tot hot dish

Wednesday- Breakfast- blueberry muffin; Lunch- Hot dog with chips; Snack- Apple with caramel, Dinner- Toco Johns

Thursday- Breakfast- Pancakes with strawberries, Lunch- Pizza Hut Pizza; Snack- Grapes, Dinner- BLT sandwiches

Friday- Breakfast- Waffles; Lunch- Chicken Nuggets with fries; Snack- oranges; Dinner- Cheese Dunkers

Saturday- Breakfast- Eggs and toast; Lunch- lunch meat sandwiches; Snack Peaches; Dinner- Taco In a Bag

Sunday- Breakfast- Omelet and Toast; Lunch- Chicken Nuggets; Snack- Pears; Dinner- Chicken Salad

I spent around $94.48 on grocery's a month and I will spend about $1,133.76 in a Year.

Clothing And Accessories

I spent about $145.00 on one trip. I bought one adult jacket for $50.00, and Two pairs of kids shoes for $40.00, one children's dress for $40.00, and a child's jacket for $25.00.

Comment Stream