Grand Tours 2014

Pojmom Grand Tours sa označujú tri hlavné európske profesionálnych cyklistické etapové preteky: Tour de France, Giro d'Italia a Vuelta. Kým Tour de France poznajú ľudia po celom svete, ďalšie dve európske okružné jazdy sú relatívne neznáme.

Vuelta a Espaňa

Vuelta a Espaňa je považovaná za jedny z troch najvýznamnejších cyklistických pretekov na svete. Spolu s Tour de France a Girom d'Italia tvoria takzvanú Grand Tour trojicu, teda niečo podobné ako tenisový Grand Slam. Vuelta je zaradená do druhej najvyššej kategórie UCI World Ranking, cyklisti teda na nej môžu získať mnoho bodov do rebríčka najlepších jazdcov (víťaz 170 bodov). Aj preto na Vuelte každoročne nechýbajú mnohí zo svetovej špičky. Určujúcim faktorom pre celkové poradie je čas, za ktorý pretekár prejde etapu. Ten, ktorý má súčet časov jednotlivých etáp najnižší, oblieka si dres vedúceho jazdca celkovej klasifikácie. Organizátori Vuelty sa inšpirovali úspechom Tour de France, ktorá pritiahla veľkú pozornosť okrem Francúzska aj v Taliansku a postupne aj v mnohých ďalších krajinách Európy. Premiérový ročník Vuelty prebehol v roku 1935, na štarte figurovalo 50 jazdov. Priebežne prvý borec celkovej klasifikácie si oblieka červený dres. V minulosti to bol dres žltý, respektíve zlatý.
Španielsky etapový závod je v tomto roku prevažne kopcovitý. Naviac po prvýkrát od roku 1993 bude cieľ inde než v Madride. Závod začne dvanásťkilometrovou tímovou časovkou v Jerez de la Frontera v juhozápadnom Španielsku v sobotu 23. Augusta a skončí sa desaťkilometrovou jazdou proti chronometru v Santiagu de Copostela v nedeľu 14. Septembra. Prvý horský test na pelotón čaká už v šiestej etape, kde sa jazdci pobijú o prémiu prvej kategórie v 1220 kilometrov nad morom.

Viac o tohtoročných etapách sa dozviete v tomto videu:

Giro d’Italia

Inšpirácia v Tour de France, žena v pelotóne, nádherné súboje, zákerné vojny, ale aj vrtochy pani prírody v etapách.
Giro d’Italia je každoročný etapový cyklistický závod, ktorý sa primárne koná v Taliansku od polovice mája do začiatku júna. Zároveň občas prechádza susednými krajinami. Závod sa prvýkrát konal v roku 1909, aby sa zvýšil predaj novín La Gazetta dello Sport. Závod sa teda koná každoročne od roku 1909, okrem prípadov, kedy bol zastavený svetovou vojnou.
Vzhľadom k tomu, že Giro získalo svoju dôležitosť a popularitu, rozšíril sa pelotón z prevažne talianskej účasti na jazdcov z celého sveta. Giro je udalosť UCI Worl Tour, čo znamená, že tímy, ktoré súťažia v závode sú väčšinou UCI Pro Teams. Výnimkou sú tímy, ktoré poradatelia môžu pozvať. Spolu s Tour de France a Vueltou tvoria prestýžne trojtýždňové závody. Cesta sa mení každý rok, no formát závodu zostáva rovnaký. Priebežný vedúci jazdec nosí ružový dres.
Novodobé dejiny patrili hrdinom ako Indurain, Basso, Contador či Menčov. Poznačili ich aj rôzne dopingové aféry. Giro je však čoraz lepšie, krajšie a náročnejšie. Víťaz si oblečie ružový dres, alebo "maglia rosa".

V piatok 9. 5. 2014 štartoval v severoírskom Belfaste už 97. ročník slávnych pretekov Giro d'Italia. Na listine chýbali slávne mená ako Vincenzo Nibali, Christopher Froome, Bradley Wiggins či Mark Cavendish. Na Giro sa taktiež nedostavili ani slovenskí cyklisti.
Na pretekárov čakalo počas vyše troch týždňov 21 etáp a 3445 km v sedle bicykla. Hneď na úvod to bola atraktívna tímová časovka na 21,7 km. Štart v Severnom Írsku a prvé tri etapy na zelenom ostrove sú novou komerčnou aktivitou organizátorov ako preteky viac zatraktívniť. Z tria podujatí Grand Tour predtým naposledy začínala v Írsku Tour de France v roku 1998.

Zatiaľ čo v posledných rokoch sa Giro uberalo cestou zvyšovania záťaže na cyklistov najmä prostredníctvom extrémne náročných dojazdov v kopcoch, v tomto roku bola trasa rozdelená rovnomernejšie s ohľadom na rôzne preferencie viacerých skupín jazdcov v pelotóne. Dve individuálne a jedna tímová časovka, niekoľko dlhších "tranzitných" etáp vhodných na dlhé úniky a tiež päť či šesť dojazdov šitých na mieru šprintérom trochu uberá z celkového obrazu tohto podujatia ako cyklistického horského extrému. Pravda, o celkových premiantoch sa už tradične rozhodovalo v kopcoch, ktorých najmä v poslednom treťom týždni pretekov nebolo málo. Aj preto zaradili organizátori až tri dni voľna - po tretej, deviatej a pätnástej etape.
Najväčším favoritom na zisk ružového dresu bol 24-ročný Kolumbijčan Nairo Quintana. Quintana čelil v boji o GC krajanovi Rigobertovi Uránovi z tímu Omega Pharma-Quick Step, ktorý obhajoval 2. miesto z vlaňajška. Ďalšími do partie vysokých favoritov boli Španiel Joaquím Rodríguez z Kaťuše či bývalý šampión Tour de France Austrálčan Cadel Evans z BMC.
Kráľovskou na tohtoročnom Gire bola 16. etapa z Ponte di Legno do Val Martello (139 km), počas ktorej cyklisti absolvovali "výstupy" hneď na tri legendárne horské priesmyky nad 2000 m. Bolo to samé hore-dolu bez nároku na oddych.
Pätnásta etapa merala 225 km. Mala zväčša rovinatý charakter, no v samom závere sa cyklisti vyšplhali na Montecampione do výšky 1665 m. Toto takmer 20 km dlhé stúpanie je pamätné najmä z roku 1998, keď Talian Marco Pantani zdolal Rusa Pavla Tonkova v koncovke etapy o 57 sekúnd a položil základ svojmu celkovému triumfu. Práve stúpanie na Montecampione bude v tomto roku venované cyklistickému "pirátovi" Pantanimu, keďže od jeho predčasnej tragickej smrti uplynulo vo februári práve 10 rokov.

Tohtoročným víťazom Gira sa stal Kolumbijec Nairo Quintana, ktorý si možno ani sám nepredstavoval, že cesta za víťazstvom bude taká komplikovaná.

Trasy tohtoročného Gira si môžete pozrieť tu:

Tour de France

Je rovnakým národným symbolom ako Eiffelovka, šampanské, či prekliati básnici. Každý rok počas troch letných týždňov obráti Francúzsko hore nohami, milióny ľudí lemujú cesty, ktorými sa rútia novodobí gladiátori na rýchlych strojoch. Tour de France. Najťažšie a najprestížnejšie cyklistické preteky na svete.

Cyklistická Tour de France 2014 bude opäť špecifická, experimentálna a originálna. V poradí 101. ročník sa začne 5. júla 2014 na Britských ostrovoch v Yorkshire. Organizátori Tour de France dali Yorkshiru prednost pred dalšími ponukami škótskeho Edinburghu a toskánskej Florencii, keď v decembri minulého roku oficiálne oznámili hostitela Grand Depart 2014. Mimo Francúzska a Anglicka navštívia cyklisti aj Belgicko a Španielsko. Celkovo je naplánovaných 21 etáp s celkovou dĺžkou 3656 kilometrov. Kým jubilejný 100. ročník sa niesol v znamení legendárnych kopcov a etapových miest, v roku 2014 organizátori priniesli mnohé novinky. Na vrcholoch sa bude končiť päť etáp, nechýba náročné stúpanie Vosges a obávané úseky pavé s tzv. mačacími hlavami. V programe nie je žiaden prológ, jazda proti chronometru družstiev a iba jedna individuálna časovka na 54 km v predposledný deň 26. júla z Bergeracu do Périgueuxu.

Tour de France 2014 vyvrcholí 27. júla už tradične na Elyzejských poliach v Paríži. Cyklisti sa budú musieť vyrovnať okrem náročných úsekov na mnohých miestach aj s nepríjemným vetrom, ktorý môže pelotón roztrhať. Pravdepodobne ešte viac ako v minulosti budú preteky vyhovovať vrchárom, šancu na obhajobu prvenstva má Christopher Froome. Viaceré etapy profilom budú sedieť Petrovi Saganovi, ktorý získal v ostatných dvoch rokoch zelený dres víťaza bodovacej súťaže. Veľkou výzvou bude najmä 10. etapa so šiestimi horskými prémiami a záverečným stúpaním na La Planche des Belles Filles.

O tohtoročnej Tour de France:

Comment Stream