Práva homosexuálov vo svete

„Sú iní, to však neznamená, že ich Boh nemiluje.“

Iní ľudia, iní domov

Behom začiatka minulého storočia sa začala uvoľňovať atmosféra v spoločnosti ľudí. Ľudí s homofóbiou voči homosexuálov začalo pribúdať. Behom prvých rokov 20. storočia v hlavných mestách a metropolách začali vznikať osobitné štvrte pre homosexuálov (tzv. Gay Street). Hlavne v Paríži, Londýne, New Yorku či San Franciscu.

Gay Street, New York

„Gay friendly“ Európa

Európa je s postojom voči homosexualite na tom najlepšie. Registrované partnerstvá sú už samozrejmosť od roku 1989 v Dánsku, kde sa neskôr povolila možnosť adoptovať deti. Neskôr roku 1996 sa pridalo aj Nórsko, Island či Švédsko a ďalšie krajiny. Výrazne najlepšie podmienky sú homosexuálom umožnené v Belgicku, Nemecku či Británii, kde sú povolené manželstvá.

Juh bez tolerancie

Afrika je k prejavom homosexuality zväčša netolerantná. Najlepšie postavenie majú v Juhoafrickej republike, kde je zakázaná ich diskriminácia. Sú aj miesta, kde homosexualitu ignorujú a nevšímajú si ju napr. Madagaskar. Maroko, Etiopia či Angola trestá prejav homosexuality a jej propagáciu menším trestom do troch rokov. Najhoršia situácia je v Sauckej Arábii, kde je konečným riešením trest smrti.

Homofóbia

STOP diskriminácii!

Reč je o celej Severnej Amerike, v ktorej nie je štátu so zákonom proti diskriminácii homosexuálov. Prvýkrát tak bolo v Ontariu roku 1986 a naposledy 2003 Nunavut. Manželstvo je povolené však iba v štáte Messauchusetts.

Argentína a Brazília chráni homosexuálov zákonom

Brazília zákonom chráni homosexuálov pred diskrimináciou, ďalej im priznáva niektoré práva ako heterosexuálnym párom. Argentína prijala zákon o civilných zväzkoch gayov a lesbičiek v roku 2003. V Guyane hrozia za homosexuálne rokovania až doživotný trest. Na zvyšku kontinentu je partnerstvo homosexuálov tolerované, v Ekvádore je dokonca ústavou zaručená rovnosť pred zákonom osobám s odlišnou sexuálnou orientáciou.

Deň homosexuálov v Ekvádore

Tvrdá Ázia

Tvrdé tresty za homosexuálne rokovania presadzuje Afganistan (trest smrti zhodením z výšky, alebo pochovanie zaživa), Bahrajn (odňatia slobody do desať rokov alebo tvrdé telesné tresty), India (doživotné tresty), Malajzia (bičovanie a väzenie do dvadsiatich rokov), gayovia a lesby nesmú vystupovať v rádiu ani televízii. Japonské zákony homosexualitu nezakazujú, gayovia však nesmú byť prijímaní do armády.

Výhoda v každom štáte

V žiadnom australskom štáte nie je homosexualita zakázaná. Vo všetkých tiež platí antidiskriminačný zákon. Najväčšie práva majú homosexuálovia v Tasmánii, kde platí zákon o registrovanom partnerstve a tiež možnosť adopcie potomka. Ďalej od Austrálie, na ostrove Brunej, nie je situácia taká ružová. Homosexualita je tu zakázaná a za jej prejavy hrozí až desať rokov väzenia.

Zdroje

Comment Stream

2 years ago
0

Hay