Ļubno (Slovēnija)

Saviņa

Ļubno pilsēta un novads atrodas Slovēnijas ziemeļos, Saviņas upes krastā, kas pagātnē tika izmantota kā kokmateriālu transportēšanas ceļš līdz pat Donavai. Paši plosti nereti tika nogādāti līdz pat Rumānijai un Serbijai.

Plostnieku svētki (Flosarski bal) Ļubno pilsētā norit divu nedēļu garumā – jūlija pēdējā un augusta pirmajā nedēļā. Atšķirīgas aktivitātes caurvij kopējo svētku programmu, kas paredzēta dažāda vecuma mērķauditorijām. Pasākuma kopējais mērķis ir godināt 500 gadus senās plostniecības tradīcijas, kas ir neatņemama pilsētas un novada kultūras daļa. Vienlaikus Plostnieku svētki Ļubno pilsētā tiek saskatīti kā tūrisma veicinošs instruments. Pirmie Plostnieku svētki norisinājās 1961.gadā un tos sarīkoja vietējā tūrisma asociācija. 2010.gadā Ļubno ieguva Starptautiskās Plostnieku pilsētas statusu, savukārt 2012.gadā Plostnieku svētki tika rīkoti jau 52. reizi.


Plostniecības muzejs Ļubno

Ļubno pilsētas centrā atrodas muzejs, kas atspoguļo Saviņas upes plostnieku sadzīvi un smagā aroda vēsturisko raksturojumu. Ļubno plostnieki strādāja kalnainu mežu apvidos, kur sagatavoja kokmateriālus un pavasarī, upes ūdens līmenim un straumes ātrumam palielinoties, dažkārt pludināja līdz pat Melnajai jūrai.  

Muzejs dibināts 2001.gadā un savas pastāvēšanas laikā ir izveidojis vērtīgas Saviņas upes plostniecības raksturojošas kolekcijas. Apskatei pieejamas vēsturisku fotogrāfiju un dokumentu kolekcijas, kā arī dokumentālās filmas. Kops pirmsākumiem muzejā darbojas Saviņas plostnieku pēctecis Martins Juvans – Čukste, kas apmeklētājiem piedāvā ne tikai ekskursijas gida pavadībā, bet arī plostnieku dziesmu priekšnesumu.