Garip Bilgiler Deposu

Birbirinden garip ve ilginç bilgiler bu depoda

http://okumag.com/normal-dogum-cok-mu-can-acitir/

Daha önce doğum yapmamış her anne adayının kafasını kurcalayan normal doğum insanın canını ne kadar acıtır ? Dayanabilir miyim acaba ? Ya tam doğum esnasında acıya dayanamazsam ne olur ?

Hamilelik yoluna girmiş her anne adayının kafasında oluşan bu korku dolu soruları cevaplayalım.

Çok kaba bir tabirle normal doğum, hamileliğin 38 – 42. haftaları arasında doğuma doğru yumuşaklaşan rahim ağzının açıklığının artarak, rahim etrafındaki kasların istemsiz biçimde kasılarak bebeğin kendine ve anneye zarar vermeden , doğru pozisyonda vajinadan gerçekleşmesine denir.

Doğumun Başladığını Nasıl Anlarız ?

Gebelik başlangıcı ile anne adayının vücudunda birçok değişiklik meydana gelir. Embriyonun rahimde tutunmasını artırmak, düşük ihtimalini azaltmak için rahim kasları baskı altında tutulur, kasılmalar önlenir. Gebelik haftaları ilerledikçe kaslar üzerindeki bu baskı azalır ve hem vücudun, hem de annenin kendini doğuma hazırlayabilmesi için ara ara rahimde yalancı kasılmalar gerçekleşir.

Peki bu sancıların hangisi gerçek hangisi yalancı ?

Bu yalancı sancıları hisseden anne adayının kafasında şimdi de bu soru dolaşmaya başlar. Yalancı sancı hareket etmekle, pozisyon değiştirmekle ya da dinlenmekle geçerken , gerçek doğum sancısı ise gittikçe şiddeti artan ve ne yaparsanız yapın yalancı sancı gibi geçmeyen bir tarzdadır.

Bu sebeple şiddeti ve sıklığı artan tarzda kasılmalar başladı ise ve dinlenmekle de geçmiyorsa doktorumuza haber verip hastaneye gitme zamanımız geldi demektir. Bazı gebeliklerde anneler bebeğin içeride toplandığını ve karınlarının orta noktasının kasıldığını hissettiklerini ifade ederler.

Bu kasılmalar elbette anne adayının canını acıtabilir, ancak bu kasılmalar sayesinde anne adayı ne yapması ya da ne yapmaması gerektiğini bilir. Yani içgüdüsel olarak uzanmayı yada eğilmeyi gerektiren durumları, yürümeyi yada kendinizi sıkmanız gereken durumları hep bu kasılmalar ve sancılar ile yapabilirsiniz…

Normal doğum esnasında hissedilen acı elbetteki yüksektir. Bunu hiçbir şekilde , kimse yadsıyamaz. Peki bu acı dayanılamayacak seviyede midir ? Bilimsel anlamda evet insan acı ortalamasına göre dayanılamayacak seviyesinde ifade edilir. Ancak gebelik anne adayının vücudunu önceden hazırlamaya başlayarak acı eşiğini oldukça yükseltir. Normal doğum yapan annelerinin ifadesi de bu tezi doğrular niteliktedir. Acı eşiği yükselen anne adayı normal doğum acısına rahatlıkla tahammül edebilmektedir.

Comment Stream