Vila Tugendhat

Úvod

Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, je instalovanou památkou moderní architektury. Jako jediná památka moderní architektury v České republice je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Výstavba vili začala v roce 1929, a byla dokončena v rekordním termínu  14 měsíců.

Krátke video

Kde se vila nachází ?

Vila se nachází na adrese Černopolní 45 v městské části Brno-sever.

Historie

V roce 1939 zabavilo vilu gestapo.

V roce 1945 využila vilu rudá armáda jako ubitovnu pro vojsko a stáje pro koně. Rudá armáda vilu totálně zdevastovala,všechno dřevo ( knihovny,stoly ,židle ,dokonce i exotická dřeva) bylo použito jako topivo.

Dne 8.června  1992 zde bylo vedeno první kolo koaličních rozhovorů vítězů tehdejších voleb, mezi předsedou vlády České republiky Václavem Klausem a předsedou vlády Slovenské republiky Vladimírem Mečiarem. Výsledkem rozhovorů byla dohoda o rozdělení Československa. Dohoda byla podepsána 26.srpna také na tomto místě. Následně se zde ještě o rok později jednalo o dělení federálního majetku.

První rekonstrukce

V osmdesátých letech 20.století přesněji mezi roky 1981 -1985 byla provedena rekonstrukce vily Tuhendhat.

V 80. letech 20. století proběhla stavební rekonstrukce , která již tenkrát byla často kritizována. Tato kritika se týkala hlavně nedůslednosti při zasklívání hlavního obytného prostoru (nepodařilo se sehnat patřičně veliké tabule skla, nová skla byla slepena silikonem ze dvou dílů). Použita byla zcela běžná skla, na rozdíl od původních, leštěných unikátní a velmi nákladnou technikou tak, aby se prakticky neleskla. Jediné dochované původní pohyblivé sklo bylo zničeno. Zničeno bylo také do té doby dochované zařízení koupelny (kovové baterie, umyvadla, obkladačky, chromované doplňky a osvětlovací tělesa byly nahrazeny běžnými, typovými výrobky osmdesátých let).

Od počátku 90. let do roku 1994 sloužila stavba komerčním účelům.

Druhá rekonstrukce

V roce 2004 začaly pokusy o další rekonstrukci vily. Soutěž, kterou vyhrála společnost OMNIA projekt, s.r.o., však byla označena za zmanipulovanou a v roce 2008 antimonopolním úřadem na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu zrušena. Potomci původních majitelů žádali v letech2006 a 2007 o navrácení vily a nabízeli provedení rekonstrukce na vlastní náklady, to však město Brno odmítlo a nakonec přistoupilo k tomu, aby společnost OMNIA Projekt realizovala svůj původní vítězný projekt.

Zapsání na seznam Unesco

Vila byla zapsána na seznam UNESCO v roce 2001.

Vypracoval : Honza Balko a Jiří Holík .

Comment Stream