Vila Tugendhat

Vila Tugendhat se nachází na adrese Černopolní 45, na území městské části Brno-sever.

Architektonický návrh vytvořil koncem roku 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, který na pozvání manželů Tugendhatových přijel do Brna v září zmíněného roku. Stavba byla zahájena v červnu následujícího roku (1929). Na stavbě se podílela řada domácích i zahraničních firem, přírodní materiál se dovážel z různých koutů světa. Celá stavba domu včetně vybavení a zahrady přišla na 5 milionů korun (přičemž cena průměrného celého domu v té době činila 50 000 korun).Vila byla dostavěna v rekordně krátké době, trvala pouhých 14 měsíců a v prosinci 1930 se manželé Tugendhatovi již mohli nastěhovat.

Manželé Tugendhatovi obývali vilu pouze do roku 1938, kdy jakožto Židé v obavě o svůj další osudopustili před hrozbou německé expanze Československou republiku. Jelikož odjeli relativně brzy, ještě před Mnichovskou dohodou, stačili si s sebou odvézt velkou část vnitřního vybavení svého domu.Samotná budova se nevyhnula obsazení německými okupačními úřady. Na podzim roku 1939 ji zabavilo gestapo a o tři roky později byla dokonce zapsána jako majetek Velkoněmecké říše.

Zdevastovaná vila

Informace

V jedné prohlídkové skupině je z kapacitních a bezpečnostních důvodů max. 15 osob.


I. okruh ZÁKLADNÍ
(obytné prostory vily, zahrada)

3. nadzemní podlaží – tzv. ložnicové patro (horní terasa, vstupní hala, rodičovská sekce, dětská sekce)
2. nadzemní podlaží – hlavní obytný prostor, přípravna, kuchyň
zahrada

délka: cca 60 minut

cena: plné vstupné 300,- Kč
snížené (žáci, studenti, senioři,) 180,- Kč
rodinné vstupné (2 dospělí a 1 – 2 děti do 15 let) 690,- Kč

CESTA:

Z hlavního vlakového nádraží autobusem č. 67 na zastávku Schodová a odtud pěšky po ulici Schodové a Černopolní; tramvají č. 9 na zastávku Tomanova a odtud po ul. Tomanova nebo Muchova na Černopolní. Dále také tramvajemi č. 4, 12, 13 na zastávku Česká nebo č. 1 na zastávku Moravské náměstí a zde přestoupit na tramvaje č. 3, 5, 7, 11 na zastávku Dětská nemocnice a odtud pěšky po Černopolní.

Comment Stream