Valstagna (Itālija)

Brentas upes ieleja

Valstagna ir pilsēta un komūna (novads) Itālijas ziemeļos, Veneto reģiona Vicenzas provincē, Brentas upes ielejā. Valstagna ir pirmā pilsēta, kas 2005.gadā ieguva Starptautiskās Plostnieku pilsētas statusu.

Kopš 1987.gada jūlija beigās šajā pilsētā norisinās pasākums - Plostu sacensības (Palio delle Zattere), kurās piedalās apkārtējo Brentas upes ielejas ciemu pārstāvētās komandas. Uzvarētāji saņem sarkanas krāsas karogu ar Valstagnas pilsētas ģerboni un sacensību trofeju, ko savā īpašumā patur vienu gadu līdz nākošajām sacensībām, kurās atkal sacenšas par karoga un trofejas paturēšanu vai nodod to nākošai komandai, kas izcīna uzvaru (paliodellezattere.it 2012, ER).

Brenta ir strauja un krāčaina kalnu upe. Plosta vadīšanas sacensībās tiek sieti nelieli plosti, uz kuriem atrodas trīs dalībnieki. Sacensību laikā uz upes un upes krastā komandām ir jāveic dažādi papildus uzdevumi.

Pēc sacensībām uz ūdens komandas turpina spēkoties uz sauszemes – baļķu kraušana un zāģēšana. Svētku laikā notiek arī citas interesantas aktivitātēm, neiztrūkstošs ir svētku gājiens. Pasākums ir ļoti unikāls un savdabīgs. Katru gadu to apmeklē ne tikai vietējie un apkārtnes iedzīvotāji, bet arī ceļotāji no tuvākām un tālākām zemēm.

Pasākuma mērķis ir senču dzīvesveida godināšana un šo vēsturisko tradīciju un notikumu popularizēšana  arī mūsdienās. Brentas upes ielejā kokmateriālu pludināšana un tirdzniecība bija galvenā iedzīvotāju nodarbošanās vairāku gadsimtu garumā.