Den s vesmírem

Země

Tomáš Pešťák

Fakta:

Země leží 149 600 000 milionů kilometrů od Slunce. Je třetí planetou ve sluneční soustavě. Vznikla pomocí velkého třesku- srážení malých planetek a vesmírného prachu- jako velká žhavá koule. V lávě byl ale vodík a kyslík, z kterých vznikla voda, ta se v podobě vodní páry vypařovala do výšky 1000 km nad zemí. Z páry se vytvořily mrak, z nich začalo pršet a to vedlo k ochlazení lávy a vytvoření zemské kůry. Zemská kůra se dělí na 3 vrstvy: kůra, plášť, jádro. Točí se kolem své osy - den a noc (24 hod) a kolem slunce - střídání ročních období (365 1/4 dne= 1 rok). Země není kulatá - má nepopsatelný tvar. Země nejspíše vznikla před 4,6 miliardami let.

Co mě překvapilo během prezentování?

S tím, že některé děti budou chytřejší a některé méně chytré jsme počítaly, ale že se některé děti vůbec nesnažily, nás dost štvalo. Protože jsme se s tím připravovali a hodně jsme na tom pracovali. Ze začátku jsme byli trochu nervózní a nevěděli jsme jak začít, ale hned po dvou skupinách už nám to šlo lépe. Také jsme asi po druhé skupině zařadili do přednášky video, aby jsme dětem přiblížily vznik země. A nakonec nás mrzelo, že některé skupiny pouštěly děti dříve a nedodržovaly časový limit. A také nás z toho všeho dost bolela hlava.

Co jsem se kromě fakt naučil?

Lépe pracovat s dětmi. Přišel jsem na to, že není žádná legrace být učitelem, je potřeba obrnit se trpělivostí. Prověřil a zdokonalil jsem své prezentační dovednosti. Také jsem si zopakoval učivo 6. třídy o planetě Zemi.

Comment Stream