Make or Break Analysis:
Egg Noodles

Buyers conduct a make or break analysis to decide weather the operation should make an item from scratch or if they should buy it.

Here I made a make or break analysis for egg noodles

From Scratch:

WRAP AROUND COST:

Here it only cost $4.27 per person to make the noodles from scratch including the wrap around cost

Store Bought:

WRAP AROUND COST:

Store bought egg noodles cost out to about $4.57 per person with the wrap around cost

Analysis:

Over all making the noodles from scratch will be 30 cents cheaper per person than buying the noodles at the store. Buying the noodles does take less time but making the noodles from scratch is not very time consuming. In both cases the noodles still need to be cooked.

Comment Stream