Pútnické miesta Európy

Pútnické miesta sú niečím výnimočné. Je to práve, kvôli určitému zjaveniu alebo zázraku, ktoré sa tam v minulosti stali. Pútnické miesta si chodia uctievať prevažne kresťania. Chodia sem prosiť, ďakovať, modliť sa a ctiť Boha. Veľakrát je možné v týchto miestach cítiť pokoj a lásku. Myslím si, že pre dušu veriaceho človeka hľadajúceho chvíľu kľudu a pochopenia v tomto uponáhľanom svete, nie je nič lepšie, ako navštíviť a ticho rozjímať na takomto premodlenom Božom mieste. A práve o tieto miesta nemáme v Európe núdzu.

LURDY

Azda najznámejším pútnickým mestom sú Lurdy. Rozprestierajú sa pod Pyrenejami na juhu Francúzska. Pútnickým mestom sa volajú pre zjavenie Panny Márie pred Jaskyňou zjavenia,v druhej polovici 19. storočia, mladému dievčaťu. Spočiatku nikto neveril, no dnes sa práve pred jejím telom vystaveným v sklenenom sarkofágu klaňajú všetci veriaci. Dodnes zostalo neporušené, aj keď od jej smrti uplynulo viac ako 130 rokov.

V Lurdoch došlo aj k potvrdeným zázračným vyliečeniam. Medzi najznámejšie patrí prípad 12 ročnej Sicílčanky Delizie. Kvôli rakovine jej chceli amputovať nohu, no po návrate z Lúrd v roku 1989 sa lekári nestačili čudovať. Po zhubnom ochorení nebolo v jej tele ani stopy. Popri múry, na ktorom sú odkazy stovky uzdravených ľudí, sa opierajú ich staré, už nepotrebné barle.

V súčasnosti majú Lurdy približne 15 tisíc obyvateľov, no s 270 hotelmi, sú schopné ubytovať milión pútnikov i turistov v každom ročnom období. Od marca do októbra navštívia svätyne Panny Márie Lurdskej masy pútnikov z Európy i z iných častí sveta aj kvôli pramenitej vode z Jaskyne zjavenia, ktorá má podľa mnohých liečivé účinky. Odhaduje sa, že svätyňu od roku 1860 navštívilo zhruba 200 miliónov ľudí a rímsko-katolícka cirkev oficiálne uznala 68 zázračných uzdravení.

Do Lúrd prichádzajú denne stovky veriacich aj hľadajúcich pútnikov z celého sveta. Každý má svoju vlastnú motiváciu, svoje vlastné prežívanie púte.


MARIAZELL

Maličké mestečko v strednej Európe. Je známe horskými klimatickými kúpeľmi a lyžiarskym strediskom, ktoré pre jeho dostupnosť v posledných rokoch navštevuje aj čoraz viac lyžiarov zo Slovenska a Čiech.

Mariazell leží v Hornom Štajersku v nadmorskej výške 868 metrov. Samotné mesto je naozaj maličké. Tvorí ho len zopár ulíc a hlavné námestie, ktorému dominuje pútnická bazilika s veľmi zaujímavým a zvláštnym priečelím. Podľa legendy poslal v roku 1157 opát Otker z benediktínskeho Kláštora St. Lambrechta mnícha Magnusa do blízkosti dnešného Mariazellu, ktorý bol vlastníctvom kláštora. Mních mal prebrať duchovnú starostlivosť o tunajších ľudí. So schválením opáta si mohol na dlhú cestu zobrať sochu Panny Márie vyrezanú z lipového dreva. Večer 21. decembra mu cestu takmer pred cieľom zahatal balvan. Magnus sa obrátil s prosbou o pomoc na Božiu Matku. Vtom sa skala rozštiepila a cestu uvoľnila. Keď mních dorazil do cieľa, postavil sochu na peň a postavil nad ním celu, ktorá slúžila ako kaplnka, a jeho príbytok "Mária v cele" sa čoskoro stal centrom duchovného života.

FATIMA

O tom, že Portugalsko je jedna z najkresťanskejších krajín Európy, svedčia nielen množstvá kostolov a náboženských sviatkov, ale aj zaujímavé udalosti, ktoré sa začiatkom 20. storočia odohrali v blízkosti dnes rušného mestečka Fátima. Mesto leží v strednom Portugalsku, ktoré má okolo 7500 obyvateľov.

Pred koncom 1. svetovej vojny, roku 1917, sa tu zjavila 3 malým deťom Panna Mária. Predpovedala koniec vojny a pomoc všetkým, ktorí sa k nej obrátia v modlitbách. Zjavenia pokračovali až do októbra, vždy trinásteho v mesiaci, v tú istú hodinu. Fatimu navštevuje denne množstvo pútnikov. Pútnici sa zhromažďujú v Cova da Iria, na veľkom priestranstve na ktorom je vybudovaná malá kaplnka na mieste zjavenia.

LORETO

Známe talianske pútnické miesto Loreto, ktoré 4. októbra navštívi aj Benedikt XVI., leží neďaleko pobrežia Jadranského mora a pútnici ho navštevujú už od 14. storočia.

Ľudia z celého sveta sem prichádzajú, aby si uctili Pannu Máriu Loretskú a obzreli si najväčší skvost tamojšej baziliky Santa Casa – Svätý dom, ktorý sa nachádza pod jej kupolou. Legenda hovorí, že dom sa kedysi nachádzal pri chorvátskej Trsati pri Rijeke a neskôr ho Rod Anjelov umiestnil na kopec nad osadou Loreto. V Lorete sa nachádza známa socha Panny Márie Loretskej, nazývaná aj Čierna Madona, ktorá je umiestnená vo Svätom dome.

Medžugorie

Je mestečko s vyše 4 000 obyvateľmi, ležiace v Hercegovine asi 25 km juhozápadne od Mostaru. Mesto sa približne do konca 80. rokov 20. storočia živilo pestovaním tabaku, hrozna, ovocia a produkciou vína. Dnes je známe najmä ako pútnické miesto.

Písal sa 24. jún 1981, keď šesť detí uzrelo mladú ženu s dieťaťom na kopci zvanom Crnica, niekoľko sto metrov nad miestom, ktoré sa dnes nazýva Podbrdo. Je to kopec na ktorom sa Panna Mária zjavila. Známi ako Vrch zjavenia.

Comment Stream