KTO JE AKO VEĽKÝ

Čím väčší tým lepší, vlastne všetko väčšie je lepšie. Pozrime sa nato ako sa najbohatšie krajiny sveta predbiehajú v tom, kto bude mať najvyšší mrakodrap na svete, kto bude mať najväčší futbalový štadión, každý chce byť aspoň v niečom najlepší, mať to svoje najväčšie. Čo do rozlohy štátov, kedysi dávno aj tu platilo pravidlo čím väčší tým lepší. Platí toto pravidlo aj teraz? Európa sa začala podrobnejšie formovať po prvej svetovej vojne, kde si každý chcel uchmatnúť kúsok pôdy. Po druhej svetovej vojne sme mali možnosť vidieť Európu takmer v dnešnej podobe. Teraz sa poriadne pozrime na súčasnú mapu Európy a konkrétne na štáty Európskej únie.

Pri slove Európa alebo Európska únia Veľa ľuďom napadne ako jeden z dominantných štátov Nemecko, ktoré bolo viac krát označované ako štát ktorý je pred určený vládnuť svetu. Síce je pravda že čo do rozlohy Nemecko patrí k najväčším štátom Európskej únie, najvyspelejším s veľmi kvalitným hospodárstvom ekonomikou a sociálnymi podmienkami pre život, No doba sa mení a popredu vám poviem že ten najväčší nemusí byť hneď ten najvyspelejší a najbohatší. Môj rebríček 6 štátov Európskej únie nebude zoradený podľa rozlohy ako by ste čakali, ale podľa HDP na obyvateľa v PKS za rok, aby som dokázal že rozloha ozaj nie je všetko.

Na vrchole samotného rebríčka sa pýši rozlohou veľmi malé Luxembursko. Štát, ktorý je členom EÚ od samotných čias nečias. Ekonomicky veľmi silný štát, ktorý je centrom celosvetovej finančnej ekonomiky. Niet sa potom čudovať prečo je jeden zo zakladajúcich členov Beneluxu, NATO, OECD a samotnej na vrchole rebríčka so svojou hodnotou HDP 66821. S Rozlohou 2586 km² je asi 138 krát menší ako spomínané Nemecko.

Celkom nečakane mu na päty pomaly dýcha tiché, neškodné a mediálne zabudnuté Írsko.  V krajine ryšavých škriatkov sa môžu pýšiť HDP vo výške 40 003. V tejto krajine proste fungujú veci ako majú. Kto vie možno je to tým, že tu nežijú hady, ktoré podľa legendy z ostrova vyhnal patrón írska, svätý Patrik. Írsko sa rozprestiera na ploche     70 280 km², ktorá je z 80% tvorená lúkami.

Guds hjælp, Folkets kærlighed, Danmarks styrke v preklade Božia pomoc, láska ľudí, sila Dánska je národné motto krajiny, ktorá má HDP 34 781. Ako už zrejme tušíte jedná sa o Dánsko, ktorému tretie miesto v rebríčku zabezpečila zrejme aj veľmi výhodná geografická poloha, ktorá sa nachádza na križovatke obchodných ciest medzi Severným a Baltským morom. Dánsko sa rozprestiera na území o rozlohe 43 094 km², ktoré si delia Jutský polostrov a približne 474 ostrovov.

Takto vyhrávajú, keď sa v Rakúsku usmievajú a ruku na srdce prikladajú. A čoby sa neusmievali veď 4 miesto v rebríčku vôbec nie je zlé taktiež ako HDP 32 962. Výborne fungujúca Alpská krajina známa svojimi veternými elektrárňami, od ktorej by sme sa mali veľa čo naučiť. No kuchárky a kuchári by si mali suroviny na víkend zaobstarať cez týždeň, pretože tu sa potraviny a supermarkety v nedeľu zatvárajú. Rozlohou 83 870 km² nepatrí medzi úplne najmenšie štáty, ale taktiež by sme ho nemali prirovnávať ani k najväčším štátom EÚ.

Trojjazyčné Belgicko s oficiálne dvojjazyčným hlavným mestom sa umiestnilo na 5 mieste. Okrem HDP vo výške 31 549 sa pýšia mestom Brusel, ktoré je považované za hlavné mesto Európy. Rozlohou 30 528 km²je to opäť jeden z menších štátov, ktorý sa ale vo svete nestratí. Spolu s Luxemburskom tvoria Belgicko-Luxemburskú ekonomickú úniu, ktorá im dovoľuje jednotný trh s colnou a menovou úniou. Táto spolupráca ich robí ekonomicky ešte silnejšími a je príčionu ich rovnakého ročného príjmu z exportu.  Luxembursko  -  Belgicko.

Málo kto vie, že tvorca jedného z najznámejších operačných systémov pre počítače Linuxu sa vola Linus Torvalds a ešte menej ľudí vie že pochádza práve z Fínska. Krajina tisícich jazier má HDP 30 818 a k tomu pekné, v tomto rebríčku záverečné 6 miesto. Veľká rozloha 338 145 km² je kompenzovaná jazerami ktoré tvoria povrch     33 672 km² a malou hustotou zaľudnenia, pričom Fínsko má len okolo 5 miliónov obyvateľov.

S týmto rebríčkom by sa teoreticky dalo pokračovať do nekonečna, no myslím že už teraz je vidno, že viacero faktorov robí štát silným a mocným a nie len nafúknutá brada nad hranicou od nevidím do nevidím. Nemecko by teda obsadilo až 9. miesto s veľmi slušným HDP 30 150. Suverénne najväčší štát Eú Francúzsko so svojimi 547 030  by obsadilo 13 miesto s HDP 29 203 čo je približne menej ako polovica Luxemburského. Zaujímavosťou môže byť Malta, ktorá má 316 km a 35% s celkového HDP 20 015 ťaží z turizmu a cestovného ruchu. Pre zaujímavosť Slovensko by obsadilo niečo okolo 18 miesta, čo nie je z 27 členských štátov EÚ až také zlé, ale ani najlepšie. V hypertexte ponúkam celú tabuľku zo štatistikami EÚ štátov. Takže už vieme kde a ako ľudia žijú, kde naopak hady nežijú, vieme kde by sme hľadali korene Linuxu a taktiež už by sme si mali relatívne vedieť utvoriť obraz o tých najbohatších a najvyspelejších. Ale prečo je tomu práve tak? Ťažko povedať čo majú tieto štáty spoločne aby sa dal zostaviť návod ako byť úspešným štátom. Možno práve systém ktorý tam funguje už dlhé roky a je zaužívaný, menšia korupcia, ľudia, ktorý nemyslia len na seba... no myslím že jedno môžeme povedať hneď, a to že od rozlohy to nezávisí. A teda by som otrepané, ale v iných smeroch využiteľné, čím väčšie tým lepšie, vymenil za malého gašparka, ktorý vie tiež zahrať veľmi veľké divadlo.  

Comment Stream