Lección #8: Presente de Indicativo y verbos irregulares O:UE y U:UE, czyli czasowniki nieregularne O:UE oraz U:UE czasu teraźniejszego

Czas teraźniejszy Presente de Indicativo posiada również czasowniki nieregularne. Dzisiaj zajmiemy się czasownikami, które posiadają przegłos/wymianę środkowej litery O/U na litery UE.

1. ZASADY

Przede wszystkim należy pamiętać, że czasowniki nieregularne mogą należeć do jednej z grup czasowników, czyli mogą kończyć się na -AR, -ER oraz -IR i musimy pamiętać, że każda z tych grup ma odpowiednie końcówki potrzebne do odmiany czasownika przez osoby.

Czasowniki nieregularne z przegłosem O:UE oraz U:UE charakteryzują się wymianą środkowej litery O/U, która występuje w bezokoliczniku, na litery UE, które występują w odmienionej formie.

2. FORMA O:UE

Nieregularność O:UE wytłumaczymy na przykładzie czasownika DORMIR, czyli SPAĆ.

Liczba pojedyncza:

 1. yo duerm-o - ja śpię
 2. tú duerm-es - ty śpisz
 3. él/ella/usted duerm-e - on/ona/Pan/Pani śpi

Liczba mnoga:

 1. nosotros/nosotras dorm-imos - my śpimy
 2. vosotros/vosotras dorm-ís - wy śpicie
 3. ellos/ellas/ustedes duerm-en - oni/one/Państwo/Panie/Panowie śpią

Jak można zaobserwować: w pierwszej i drugiej osobie liczny mnogiej, czyli "nosotros" y "vosotros" litera O się NIE WYMIENIA! Czasownik "dormir" posiada także odpowiednie końcówki, zgodne z zasadą odmiany czasowników zakończonych na -IR.

3. FORMA U:UE

Nieregularność U:UE wytłumaczymy na przykładzie czasownika JUGAR, czyli GRAĆ.

Liczba pojedyncza:

 1. yo juego-o - ja gram
 2. tú jueg-as - ty grasz
 3. él/ella/usted jueg-a - on/ona/Pan/Pani gra

Liczba mnoga:

 1. nosotros/nosotras jug-amos - my gramy
 2. vosotros/vosotras jug-áis - wy gracie
 3. ellos/ellas/ustedes jueg-an - oni/one/Państwo/Panie/Panowie grają

Jak można zaobserwować: w pierwszej i drugiej osobie liczny mnogiej, czyli "nosotros" y "vosotros" litera U się NIE WYMIENIA! Czasownik "jugar" posiada także odpowiednie końcówki, zgodne z zasadą odmiany czasowników zakończonych na -AR.

EJERCICIOS

Do zrobienia ćwiczenia związane z czasownikami nieregularnymi O:UE i U:UE. Dodatkowo należy przetłumaczyć i stworzyć listę 20 nieznanych wcześniej słówek, a następnie podpisaną listę przesłać na adres: natalia.k.wisniewska@gmail.com.

Lista ćwiczeń:

EJERCICIO 1 (o:ue/u:ue)

EJERCICIO 2 (o:ue/u:ue)

EJERCICIO 3 (o:ue/u:ue)

EJERCICIO 4 (regulares)