Je Slovensko atraktívne pre zahraničných turistov.

  • Pribúda alebo ubúda zahraničných turistov na Slovensku?

Záujem zahraničných, ale i domácich turistov o Slovensko rastie. Podľa štatistík z minulého roku (2013) Slovensko patri k najobľúbenejším turistickým destináciám v Európe. Slovensko zaznamenalo 2. najväčší medziročný nárast v počte príchodov zahraničných turistov po Islande. Údaje uvádzajú Island s 30-percentným a Slovensko s 20-percentným rastom ako vedúce štáty z hľadiska príchodov zahraničných turistov. Nárast záujmu zahraničných turistov o Slovensko zlepšuje ekonomický rast Slovenska a v neposlednej rade určitou mierou vplýva aj na nezamestnanosť.

  • Ktoré oblasti Slovenska sú turisticky najnavštevovanejšie?

Slovensko, aj keď je malou krajinou, ponúka turistov veľa možnosti. Slovensko má bohatú históriu, z čoho pramení množstvo pamätihodnosti. Na druhej strane máme prekrásnu prírodu, ktorá je pre turistov veľmi atraktívna. Medzi turisticky najnavštevovanejšie regióny Slovenska bezpochyby patria Tatry. Bojnický zámok patrí k turisticky najnavštevovanejším zámkom v strednej Európe.

  • Čím naše hlavné mesto atraktívne pre turistov?

Bratislava patrí k najmladším mestám Európy, napriek tomu má bohatú históriu. V minulosti patrila Bratislava k najvýznamnejším mestám. Za čias Uhorska počas tureckej nadvlády bola Bratislava korunovačným mestom Uhorských kráľov. Medzi najnavštevovanejšie pamiatky Bratislavy patrí Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina, Stará radnica, Primaciálny palác, Michalská brána, Grassalkovičov palác, Mirbachov palác, Dom U dobrého pastiera, Hrad Devín a Slavín. V Bratislave sa nachádza množstvo múzeí, galérií, divadiel a rôznych inštitúcií.

  • Ktoré vodné plochy obľubujú turisti na Slovensku?

Medzi obľúbené vodne plochy patria Slnečné jazerá (Senecké jazerá). Návštevníci tu nájdu detské ihriská, volejbalové plážové ihriská, tenisové kurty, požičovňu športových potrieb (člny a vodné bicykle), tobogány, futbalové ihrisko s umelým povrchom a vodný futbal. Na severnej strane je vybudovaný nový aquapark.

Zemplínska šírava má mimoriadne priaznivé podmienky na kúpanie, vodné športy, rybolov a pešiu turistiku.

Kráter vo Vyšných Ružbachoch Návštevníci kúpeľov môžu využiť rôzne fakultatívne výlety do okolitých miest, jaskýň, hradov či múzea Andyho Warhola.

  • Aké zimné športy sú na Slovensku turisticky najvyhľadávanejšie a, v ktorých oblastiach Slovenska?

Mnohí turisti prichádzajú na Slovensko len kvôli lyžovačke v našich horách. Medzi najnavštevovanejšie zimné strediská na Slovensku patri: Štrbské pleso, Tatranská Lomnica.

Vo vysokých Tatrách sa okrem lyžovačky dajú robiť rôzne iné zimné športy. Medzi najvyhľadávanejšie patrí sánkovačka z Hrebienka.

  • Aké sú možnosti rekreácie na Slovensku?

Turisti môžu na Slovensku navštevovať rôzne rekreačné oblasti. Asi medzi najnavštevovanejšie patria kúpele na Slovensku. Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo minerálnych a liečivých prameňov. Najznámejšie kúpele sú: Bojnice, Dudince, Piešťany, Lúčky, Turčianske Teplice, Bardejovské Kúpele.

Martin Jakúbek, 3.B

Comment Stream