זיהום האוויר במפרץ חיפה

יעל גוטל

.זיהום האוויר במפרץ חיפה הוא תוצר של מספר מפעלים אשר מזהמים את האוויר בנוסף,המבנה הטופוגרפי של העיר (רכס הכרמל) מונע מהרעלים להתפזר ולהתפשט ובכך מגביר את הצטברות הרעלים במקום לפזרם. סוגי הרעלים שנפלטים לאוויר הם רבים ומסכנים חיים. כתוצאה מכך וגם כתוצאה מזיהום האוויר של כלי התחבורה, זיהום האוויר בחיפה הוא בין הגבוהים במדינה. רופאים וחוקרים טוענים כי הזיהום הוא זה שאחראי לכך שאחוז התחלואה והתמותה מממחלות כמו סרטן ומחלות לב הוא גבוה יותר באזור מפרץ חיפה וסביבתה. המזהמים העיקריים של חיפה הם בתי הזיקוק אשר פלטו לאוויר בשנת 2012 למעלה מ10 טון של רעלים כמו פחמן דו חמצני,עופרת ותחמוצות חנקן. מזה שנים רבות נוצר מצב בלתי נתפס ולא הגיוני בחיפה ובקריות ובו בגלל בתי עסק ובתי חרושת ומפעלים שמרוויחים הון כסף אבל במקביל מזהמים את הסביבה, אחוז הילדים והמבוגרים שחולים במחלות ריאה ובסרטן הוא גבוה משמעותית מכל האיזורים בארץ. דבר זה עלה לכותרות שוב במחקר שהתפרסם לפני כשבועיים ובו שוב נמסרו נתונים מדאיגים לגבי אחוז החולים בחיפה וסביבתה. מדהים לחשוב שבמאה ה21, כאשר המודעות לאיכות הסביבה היא כה גבוהה, יש עדיין מצב שבו מוכח הקשר בין זיהום הסביבה למחלות ודבר כמעט אינו נעשה בנדון.

כחלק מהמאמצים לפתרון הבעיה ולצד בעיות סביבתיות נוספות, הוקם בשנת 1983 איגוד ערים להגנת הסביבה. האיגוד, בשיתוף הרשויות המקומיות, המשרד להגנת הסביבה והמפעלים עצמם החל בהכנת תוכניות להפחתת המזהמים. הוקם מערך ניטור גדול לאיתור וטיפול במקורות הפולטים חומרים מזהמים ומערך פיקוח על החומרים המסוכנים הנמצאים במפעלים אשר מסדיר את כמויות החומרים, אופן אחסונם וטיפול בעת אירועי חירום. לאחרונה, עקב העובדה שהנושא עלה שוב לכותרות, החלו תנועות מחאה והפגנות של אנשים שמעורבים בנושא באופן אישי או אנשים שמודאגים מהנושא.

המפעלים באזור השקיעו למעלה מ-200 מיליון דולר באמצעים להקטנת פליטות מזהמים ולצמצום הסיכונים מהחומרים בהם משתמשת התעשייה. מלבד זאת, הושלמו פרויקטים תחבורתיים בהיקף נרחב ביותר כמו מנהרות הכרמל שהביאו לתרומה ניכרת בצמצום פליטות מתחבורה והרחקת צירי התנועה המרכזיים מאזורי מגורים. אחד הפתרונות המוצעים הוא העברת המפעלים המזהמים לנגב כך שיהיו רחוקים ממרכזי אוכלוסייה. בנוסף, בניית המפעלים בצורה מודרנית יבטיחו את זה שהם ייבנו עם ההגנות הנדרשות והמתאימות. דוגמה לכך אפשר למצוא למשל בחברת חיפה כימיקלים שהיא אחת מהמזהמות ביותר במפרץ חיפה שפתחה מפעל מודרני במישור רותם בנגב וכך העבירה חלק גדול מהייצור שלה לאיזורים לא מיושבים ופחות מסוכנים לאוכלוסייה.

המהלכים שננקטו עד כה הביאו לשינוי, אולם זוהי רק תחילת הדרך. המאבק לצמצום המפגעים הסביבתיים צריך להמשיך ולהתבסס על השקעת כספים, כוח אדם מקצועי, ושיתוף פעולה בין הגורמים. דעתי לגבי הנושא היא שהמדינה חייבת להתחיל לפעול לפתור את הבעיה אשר ידועה במשך שנים רבות. כמובן שיש להמשיך במאמצים ובנקיטת צעדים לפתרון הבעיה אשר לא רק מזהמת את האוויר ואת האווירה בעיר, אלא גם מסכנת חיים. בעיניי הממשלה והעירייה צריכה להתחיל לפעול בדחיפות,להילחם ולהיאבק בדבר.

Comment Stream