Popkunst

Popkunst USA- s. 50.aastate lõpp-60.algus Ameerika popikunstnikel kujunes välja väga tugev isikupärane stiil. See seisnes tahvelmaalide sageli tohututes mõõtmetes ja ka tehnikate ning ebatavaliste materjalide kasutamises.

Kõige enam kasutasid laiadele massidele mõjuvaid kujundeid Andy Warhol, RoyLichtenstein , Claes Oldenburg ja James Rosenquist.

Andy Warhol

Andy Warhol töötas 60.-aastatel New Yorgis reklaamitööstuses ja oli endale eduka graafikuna juba nime teinud. Nagu paljud teisedki kunstiinimesed vihkas ta abstraktset ekspressionismi.
Teda inspireeris alles hiljuti just Inglismaal üleskerkinud uus nähtus nimega pop-kunst, mis kasutas kunstis kõigile tuttavat ajakirja pildimaterjali. Pärast mõningaid katsetusi leidis Warhol täiesti isikupärase tee, hakates lõuenditele siiditrüki tehnikas kandma kuulsuste portreid või täiesti tavalisi argiseid esemeid.

Andy Warholi võlus reklaamide korduv järjekindlus. Supermarketite tohutud karastusjookide ja konservpurkide read andsid inspiratsiooni nende kujundite lõputuks kordamiseks kunstiteoses.
1962.a. valmis tema esimene pildiseeria Campelli supipurkidest.

Roy Lichtenstein

Lichtenstein suunas kõigile tuntud koomiksipildi digiprojektoriga lõuendile ja maalis siis iga täpikese piinliku täpsusega pildipinnale.

Sellisel viisil trükipilti suurendades tulid kõik rastripunktid nähtavale ja muutsid koomiksi labasemaks, sest kontekstist väljarebituna ja rastripunktide tõttu justkui masstoodangus olevana kaotas pilt oma esialgse mõtte ning siiruse.

Muidugi tekitas Lichtenstein oma ülisuurte koomikseid matkivate piltidega vägagi vastukäivaid arvamusi. 1964. aastal esitati ajakirja "Life" artiklis küsimus, kas Roy Lichtenstein pole mitte Ameerika Ühendriikide halvim kunstnik. Popkunsti austajate hulgas oli ja on ta muidugi suurkuju.

Comment Stream