Ulštate (Vācija)

Zales upe

Ulštates novads atrodas Tīringenes federālās zemes centrālajā daļā, netālu no Tīringenes mežu masīva un tā teritoriju šķērso Zalas upe. Gadsimtiem senā pagātnē šo upi sāka izmantot kokmateriālu transportēšanai un tirdzniecībai. Vēstures rakstos plostniecība Ulštates apkārtnē pirmo reizi minēta 1258.gadā.

Jau 1974.gadā vietējie Ulštates iedzīvotāji, apzinoties savas vietas un senču vēsturisko tradīciju vērtību, nodibināja pirmo plostnieku biedrību, kas aptvēra Zalas upes krastos esošos ciemus. Tajā darbojās vīri, kas reiz paši bija plostnieki, bet 10 gadus vēlāk, 1984.gadā, kad vecos plostniekus nomainīja pēcteču paaudze, plostniecības tradīcijas tika popularizētas visā Eiropā. Kopš 1987.gada Ulštatē katru otro gadu norisinās Plostnieku svētku pasākums. Svētku kulminācija ir Plostu parāde, kuras laikā plosts tiek pārvadīts pār Zalas upes dambi. 2001.gadā Ulštatē tika atvērs Plostnieku muzejs.

Plostnieku svētki norisinās jūnija mēnesī un ilgts trīs dienas. Interesanti, ka pirmās dienas (piektdienas) pasākumi sākas vakarā un noslēdzas ar nakts koncertu un dejām. Sestdienas un svētdienas svētku programmā iekļauti speciāli pasākumi, kas paredzēti bērniem, un aktivitātes, kas atspoguļo plostniecības tradīcijas – kokamatnieku tirgus, kokapstrādes demonstrācijas, Plosta parāde Zalas upē, vietējo zemnieku ražojumu tirgus u.c.

Kopš 1994.gada Ulštatē ir izveidoti speciāli plostu braucieni tūristiem. Vasaras sezonā pieejami divi plosti, uz katra var atrasties līdz 25 cilvēkiem. Ir iespēja izvēlēties vienu no diviem maršrutiem, kuru laikā var uzzināt plostiecības vēstures faktus un vērot skaisto upes ielejas ainavu. Maršruta galamērķi ir piknika vietas un iespēja apmeklēt Plostniecības muzeju.