גמבוזיה מצויה

גמבוזיה מצויה (Gambusia affinis), הוא דג טורף שמוצאו מדרום ארצות הברית וצפון מקסיקו, ואשר ניזון מאצות, מצמחים ומחסרי חוליות שונים, מחרקי מים ועד דגים קטנים אחרים.
הוא משמש כמשמיד זחלים של יתושים מעבירי קדחת ומכונה גם 'דג יתוש'. למטרה זו הביא האדם את הגמבוזיה לחלקי עולם שונים וכך הגיע הדג גם לישראל בשנת 1926 על ידי האנגלים, אשר השתמשו בו כאחד מאמצעי הלוחמה הביולוגית ביתושים מפיצי המלריה. כיום, תפוצתו בארץ היא רבה והוא נמצא בכל מערכות המים המתוקים של ישראל – כולל הכנרת, למעט מערכת עינות צוקים הנמצאת בנאת מדבר צפון מערב לים המלח, במקווי המים ובנחלים בהם זורמים מים בעונה הגשומה.

כנראה שבחלק מבתי הגידול בארץ דחקה הגמבוזיה את הנאווית הכחולה (Aphanius mento), שאיכלס בעבר את רוב מערכות המים בארץ, ושרד במקומות שהגמבוזיה ממעט להיכנס אליהם.
לחץ הגמבוזיה על הנאווית פועל בשני מישורים: 1. תחרות על מזון – תפריטם דומה, אולם הגמבוזיה מהיר יותר. 2. טריפת דגיגים של הנאווית על ידי הגמבוזיה.

חשוב לציין שבארץ יש מיני דגים מקומיים שממלאים את תפקידו האקולוגי המיועד של הגמבוזיה. מינים אלו יכלו לשמש במלחמה כנגד המלריה, דבר אשר יכול היה למנוע את יבואו של מין זר לישראל. כיום לדג זה תפוצה כמעט כלל עולמית, והוא נחשב למין פולש במיוחד במקומות רבים.

Comment Stream