Ľudová hudba európskych štátov

"Hudba je tá najlepšia droga na svete. Môžeš byť na nej závislí celý život, ale nikdy ti neublíži."

Tradičná ľudová hudba

Ľudová hudba je hudobný žáner širokých más obyvateľstva, často neznámych autorov, tradične zachovávaný ústnym podaním. Môže ísť o hudbu reprodukovanú spevom, ale aj o nástrojovú hudbu. Hudba má v tradičnej kultúre mimoriadny význam. Ľudová hudba a jej prostriedky sú podstatou alebo súčasťou mnohých poetických, dramatických, či pohybových foriem. Ľudová hudba je v kontraste s komerčnou a klasickou hudbou.

Grécko

V Grécku je najpopulárnejším žánrom ľudová hudba a hudba vychádzajúca z ľudovej hudby. V žiadnej inej krajine v Európe nie je ľudová hudba a tradičné tance tak populárne a udržiavané ako v Grécku, kde dokonca i dnes vznikajú nové ľudové piesne. Grécka hudba má korene v starogréckej hudbe a už od mykénskej doby patrí pod orientálne štýly hudby.

Hudba z gréckych ostrovov je odlišná, dominujú tu husle a hudba je viac melodická. V ich tradičnej hudbe prevládajú prevažne brnkacie nástroje a husle.

Grécky tanečníci.

Rumunsko

Rumunská udová hudba.

Ľudová hudba je najstaršia forma rumunskej hudobnej tvorby, vyznačuje sa veľkou vitalitou. K zachovaniu rumunskej ľudovej hudby pomáhal veľké a trvalé publikum, a mnohí umelci, ktorí pomáhali propagovať a ďalej rozvíjať ľudový hudbu. Jeden z nich, Gheorghe Zamfir, je známy po celom svete dnes, a pomohol popularizovať tradičné rumunskej ľudové nástroje, Panpipes.

Rumunský ľudový nástroj -Panpipes.

Srbsko

Dnešná srbská ľudová hudba je ako vidiek a Urban (starogradska Muzika)

Slávni umelci srbskej ľudovej hudby sú Predrag Gojkovic Cune, Predrag Živkovič Tozovac, Lepa Lukic, Vasilija Radojcic, Saban Bajramovic, Stanisa Stosic a ďalšie. Juhoslovanskej speváčka, herečka a spisovateľka, Olivera Katarina, vykonal hudbu rôznych žánrov, ktoré sa líšia od tradičných srbský do pop music, a v mnohých jazykoch. Držala 72 po sebe idúcich koncerty v Paríži Olympia.

Buharsko

Regionálne štýly oplývajú v Bulharsku. Sofiu, Rodopy, Macedónsko, brehy Dunaja,... majú charakteristický zvuk. Ľudová hudba točí okolo sviatkov ako sú Vianoce, Nový rok, letný slnovrat a sviatok svätého Lazara. Hudba bola tiež súčasťou viacerých osobných osláv ako sú svadby.Spev bol vždy tradíciou pre mužov aj ženy. Piesne boli často spievané na zásnubách a obradoch, aj len tak pre zábavu. Ženy mali rozsiahly repertoár piesní, ktoré spievali pri práci na poli. Bulharská ľudová hudba je známa pre svoje asymetrické rytmy. V európskej ľudovej hudby, také asymetrické rytmy sú bežne používané v Bulharsku, Grécku, Nórsku a Švédsku.Najdôležitejší štátom podporovaný orchester tejto éry bol v Sofii založený Štátny Súbor  ľudových piesní a tancov, ktorý bol založený v roku 1951 a viedol ho Philip Koutev. Koutev sa stal snáď najvplyvnejším hudobníkom z 20. storočia, Bulharska. V roku 1952, George Boyadzhiev založil skupinu známu dnes ako bulharskej štátnej televízii ženským vokálom zbor, ktorý sa stal známy po celom svete po vydaní radu nahrávok s názvom Le Mystère des Voix Bulgares. Ich nahrávka "Pilentse cikať" možno počuť odobrali vzorky v Billboard hit Jason Derulo -. "Dýchanie" [7]Výrazné zvuky zborov žien v bulharskej ľudovej hudby pochádzajú čiastočne zo svojich jedinečných rytmov, harmónie a polyfóniu, ako je napríklad použitie v krátkych intervaloch, ako je hlavný druhý a spevom Drone sprievode pod melódie, obzvlášť obyčajný v piesňach z Shope región okolo bulharského hlavného mesta Sofia a regiónu Pirin. Okrem Koutev, ktorý propagoval mnoho z harmónie, a zložil niekoľko piesní, ktoré boli kryté z inej skupiny, (najmä Tudora), rôzne ženské vokálne skupiny získali popularitu, vrátane Trio Bulgarka, skladajúci sa z Janka Roupkina, Eva Georgievovej a Stoyanka Bonev , niektorí z nich boli zaradené do "tajomstva bulharskej hlasy" turné.


Chorvátsko

Rôznorodosť a bohatosť chorvátskej ľudovej hudby je zázrak pre takú malú krajine. Jeho hudobné dedičstvo je veľmi bohaté a rozmanité na tak malú krajinu (123. podľa veľkosti na svete). Rôzne regióny majú svoje vlastné hudobné tradície, špecifický štýl a život. Dôvody pre túto rozmanitosť možno čiastočne nájsť v geografickej polohe Chorvátska na Meeting Point z rôznych kultúr a civilizácií. Rumunské, slovanské, turecké, nemecké a maďarské vplyvy majú svoju značku na chorvátskej ľudovej hudbe. Tieto vplyvy boli začlenené do DNA ľudí, ktorí žijú v tejto krásnej a turbulentné časti sveta.

Comment Stream