AMADE SLOVAKIA TRAVEL

AMADE Group, Slovakia
Bolebruchová K.
Banská Bystrica

Vážené Dámy , vážený Páni. V dňoch 8.8. - 18.8.2014 sa opäť začína cesta za poznaním krajiny,bohatej na prírodné originality i kultúrne pamiatky,cesta,do stredu Európy , Slovenskej republiky, síce malej veľkosťou no veľkolepej rôznorodosťou. Pripravený je samozrejme bohatý program a veľké dobrodružstvo.Mám pre Vás prichystanú i oddychovú časť, kde na Vás čaká turistika po slovenskej prírode, kúpele a iné oddychové činnosti,pri ktorých prídete na nové myšlienky. Celú cestu Vás bude sprevádzať autobus, ktorý nás pri niektorých túrach opustí, no bude k dispozícii.

Než pristúpim k samotnému programu, prikladám zoznam vecí, ktoré si bude treba zobrať.

  • - stan ( spací vak, vybavenie na stanovanie ) - outdoorové oblečenie, pršiplášť ( nepremokavé veci + pevnú obuv ) - domáce oblečenie,papuče , plavky, uterák - oblečenie na voľný čas, a ak nemáte radi hmyz a kliešte tak si nezabudnite repelenty
  • - financie: 210€ v sume sú zahrnuté všetky pobyty, vstupy,doprava lietadlom vreckové-najmä na jedlo a pitie, a ak chcete mať aj spoločné fotky zo zájazdu príplatok je 10€- fotky prídu až k vám domov do 7 dní po skončení zájazdu

DOPRAVA

8.8. 2014 o 10:00 bude čakať lietadlo so sprievodcom, ktorý Vás bude čakať v lietadle. Sprievodcu spoznáte podľa žltého trička s logom našej spoločnosti AMADA. Lietadlo poletí z letiska Rotterdam, Airportplein ,Holandsko-do Sliač,Sielnica,Slovensko. Samozrejme, ak by ste šli sami alebo Vás mal kto zaviesť autom do Sliača tu sú bližšie podrobnosti o trase :

  • Pre autá máme pripravené pojazdné uskladňovacie priestory , no platí sa za ne poplatok 10€ na celý zájazd.

Predpokladaný príjazd do Sliača by mal byť na obed do 12:30. Na letisku v Sliači Vás vyzdvihne autobus (hradí ho firma) a odvezie vám na začiatok Vášho 10-dňového slovenského dobrodružstva.

PROGRAM

Počas cesty sa budete pohybovať v oblasti Vnútorných Západných Karpát, t.j. územie najintenzívnejšieho vrásnenia, kde sú najmä sopečné pohoria. Netreba sa však báť, nie sú tu aktívne sopky.

Po príchode do Sliača, v piatok (8.8.) sa autobusom prepravíte do tunajšej Paul Newman s restaurant ,kde sa naobedujete. Potom navštívite obec Hronsek,tu navštívite drevený kostolík -Hronsek ,kaštieľ Dolná Mičiná. O 15:00 bude prichystaný autobus, ktorý nás odvezie do športového centra EKOMA . Tu strávite 3 hodiny a o 18:00 sa presuniete na 30 minútovú prehliadku Evanielického kostola. Po prehliadke nazriete na tradičný chov koní a typických pastierskych psov na farme Agrobell . O 19:30 sa cestou stavíte v supermarkete Hypernova , a potom sa vydáte na exotické miesto Arborétum Borová Hora ,kde si môžete kúpiť rôzne exempláre rastlín. O 21:00 sa ubytujete v penzióne ALMADA s dvojlôžkovými izbami . Bude tu zabezpečená večera i raňajky.

V Sobotu (9.8.) si zbalíte veci (popoludní odchádzate) a po chutných slovenských raňajkách sa o 9:00 vypravíte preskúmať históriu lesníctva vo Zvolenskom múzeu a navštívite vynovený Zvolenský Zámok. O 12:00 sa vrátite do penziónu na chutné dobre prepečené prasiatko. Po obede navštívite naozaj pustý hrad, inak zvaný Castle Ruins. O trochu neskôr sa vydáte do obce Podzámčok , kde objavíte ich hrad Dobrá Niva (virtuálny pohľad LINK) a Kostol sv. Jána Krstiteľa (LINK) . O 15:30 sa urýchlene prepravíte do obce Sv. Anton. Tu navštívite originálny Kaštieľ sv. Antona (múzeum), obchod so suvenírmi i potraviny. Ďalej sa presuniete do Banskej Štiavnice , ubytovanie Vám poskytne milá pani Betka. Deň ukončíme návštevou židovského cintorína a Nočným divadelným predstavením na Starom Zámku.

Nedeľa (10.8.), takzvaný "spoznávací deň", je pripravená exkurzia po celej Banskej Štiavnici. Zneď zrána sa vydáme po stopách osobností v Botanickej záhrade . Na obed Vás pre zmenu vezmeme do miestneho vychváleného pivovaru Erb. Po obede Vám po zvyšok dňa ukážeme zbytok mesta i skanzen - Banské Múzeum v prírode. Obujte si pevnú obuv , budete viacej chodiť, skúmať a spoznávať krásu Banskej Štiavnice. Večer si môžete užiť voľnú zábavu .

Pondelok (11.8.) sa bude niesť v duchu športu. Po raňajkách si zabyciklujete na čerstvom vzduchu. Vaším cieľom bude navštíviť prístupné tajchy- o baníckych tajchách je známe, že sú oázami pokoja. Po Cykloturistike sa presuniete do Vášho nového príbytku - Chata Hron , kde je polpenzia. Tu sa budete i v nasledujúci deň utorok(12.8.) pohybovať. Zažijete tu kúpanie i člnkovanie na jazere a túry v Štiavnických Vrchoch. Po utorku Vás budú čakať ťažké dni, mali by ste sa dobre vyspať a nakúpiť zásoby vody a pitia pri utorkovom návšteve potravín v Banskej Štiavnici.

Na stredu (13.8.) sme si pre Vás pripravili náročnú turistickú aktivitu. Túru na Poľanu, celá túra nám dokopy zaberie skoro tri dni. Ráno ,po raňajkách, si zbalíte veci a my ich prenesieme do autobusu. O 10:00 vyrazíme do Detvy, tu prebiehajú Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve.Program obsahuje scény na doskách prírodného amfiteátra. Program je tvorený hudobným a tanečným vystúpením rôznych skupín. Ročne sa festivalu zúčastňuje 9-10 folklórnych súborov z celého Slovenska a zahraničia. Je určený pre tých, ktorí sa chcú učiť tancovať, hrať na fujaru, ktorá je zapísaná v UNESCO, zaspievať a iné aktivity. Jarmok tradičných ľudových remesiel zdokonaľuje program. Je živou galériou majstrovstva ľudových remesiel. Potom začnete stúpať na vyhasnutú sopku. Preto si prosím Vás nezabudnite so sebou vziať stany s príslušenstvom a tiež dostatok jedla i vody na cestu. Taktiež sa oblečte vhodne do terénu a nezabudnite na pršiplášť v prípade zlého počasia. Dobrodružná túra po sopke sa začne v Detve a bude pokračovať cez záchytné body na Poľane : Mačinová , Zadná Poľana , potom sa dostávate na vrch sopky ,tu sa zastavíte, odpočiniete si na chvíľku, naobedujete sa a budete skúmať okolie - endemity a zaujímavé rastliny. Uvidíte aj Bátovský balvan či Jánošíkovu skalu. O 17:30 budete pokračovať na body: Hrončecký grúň , Ľubietovský Vepor a dnešný deň ukončíte na Horskej chate Pod Hrbom , kde nebude chýbať klasická slovenská opekačka s gitarou a veselou náladou.

Vo štvrtok (14.8.), pokračuje náročný deň. Vydáte sa smerom ku NP Muránskej planina, ktorá je plná malých prekvapení, napr.: endemit Lykovec Murársky. Hneď po raňajkách vyrazíte k záchytným bodom: Dobročinský prales (chvíľka odpočinku na občerstvenie) , Klenovský Vepor , Suché doly, Hradová , Javorníková . A táborákom ukončíte dnešný deň opäť s gitarou ,spevom a lesníckymi hrami. A dúfajme, že Vás neprepadne malý medveď.

V piatok (15.8.) si vychutnáte skoré raňajky a vydáte sa na poslednú túru smerom na NP Slovenský Kras , svetové prírodné dedičstvo zapísané v UNESCO. Aby ste si stihli prezrieť aj Slovenský Kras tak Vám po obede pristavíme autobus, ktorý Vás odvezie bližšie ku NP Slovenský Kras. Nachádza sa tu množstvo nádherných jaskýň a pestrá fauna i flóra, medzi ktorú patria endemity ako: Chudôbka drsnoplodá, Rumenica Turnianska, Hlaváč vápnomilný, Chrastavec slovenský, Peniažtek modrastý tatranský , Poniklec prostredný , Prvosienka holá karpatská a iná flóra. No ak Vám prialo šťastie mohli by ste vidieť aj endemity z fauny ako: sága stepná , mäkkýš Pupilla triplicat, pavúk Pardosa bifasciata, potvrdzujúci pôvodnosť niektorých xerotermných lokalít. Pozoruhodný je výskyt Krátkonôžky štíhlej. Stále vzácnejšia je Jašterica zelená a z hadov Užovka stromová. Z cicavcov nájdete na planinách, kde sa ešte zachovala pastva ,kolónie Sysľa pasienkového.

Autobus Vás zavezie do obce Krásnohorská Dlhá Luka . Cestou navštívite jednu z najvzácnejších jaskýň, Ochtinskú aragonitovú jaskyňu a pamätník Jovické rašelinisko. Ubytujete sa v penzióne Adriana (polpenzia) . Deň ukončíte poznávacou výpravou po Náučnom chodníku . Na jeho konci spoznáte jednu z jaskýň NP Slovenský Kras: Krásnohorskú jaskyňu .

Sobota (16.8.) bude pokračovať poznávaním okolia. Po výdatných raňajkách sa vydáte smerom ku NPR Brzotínske Skaly, kde sú zriedkavé druhy ende­mických a reliktných spoločenstiev. Vaša cesta autobusom bude ďalej pokračovať do Gombaseckej jaskyne, kde sú z výzdoby: unikátne tenké sintrové brčká dĺžky až 3 m, stalaktity, stalagmity, rôzne sintrové náteky a kôry. Na obed navštívite rožnavský pivovar Kaltenecker. Vychutnáte si tu degustáciu rôznych druhov pív a atmosféru bude dolaďovať príjemná hudba a tanečný parket. Po štvorhodinovom relaxe sa vydáte po stopách baníctva v Baníckom múzeu v Rožňave . Uvidíte tu okrem iného aj Andrássyho obrazáreň či Galériu baníckeho múzea. Dnešným posledným výletom bude Kalvária nad mestom, po ktorom sa vrátite navečerať do penziónu .

Nedeľu (17.8. - 18.8.) ráno sa naraňajkujete, pobalíte si veci a do jedenástej hodiny nás autobus prepraví na prehliadku Katedrály Nanebovzatia panny Márie. Katedrála Nanebovzatia Panny Márie je najvzácnejšou a najstaršou kultúrnou pamiatkou v Rožňave. Zachovalo sa tu neskorogotické pastofórium (1507) a unikátna tabuľová maľba Sv. Anna Samotretia . Zaujmú Vás aj relikvie mučeníka Sv. Neita. Na obed pôjdete do dobovej kamennej pivnice v hoteli Čierny Orol . Po obede je naplánovaná pešia vychádzka po Rožňave. Spoznáte neskoro-renesančnú strážnu vežu, ktorá dominuje v historickom centre Rožňavy, Dom Banskej komory, Morový stĺp či Rokokový dom. O 20:00 pôjdete do obchodného domu TESCO , kde budete mať rozchod dve hodiny. Predtým než prídeme do TESCA , sa zastavíme v Kaštieli v Betliari, ktorý bude Vašou poslednou zastávkou. Po tomto nákupe sa bohužiaľ Vaša expedícia na Slovensku končí a autobus Vás odvezie späť do Sliača, kde na Vás už bude čakať lietadlo.

Toľko k programu, ktorý sme si pre Vás pripravili, ak máte nejaké otázky, napíšte alebo zavolajte nám. Tešíme sa na Vás a dúfame ,že sa Vám bude tento slovenský výlet páčiť a navštívite nás aj na budúci rok !

S pozdravom Bolebruchová , AMADE !

Comment Stream