עבודה בתועי

מגיש:בעז שיף

תוכן עניינים

.............מבוא

.............סיפור

...........הסטוריה

........למידת העבודה

.............מקורות

מבוא

עבודתי תהיה על סיפור העליה סבא רבא בחזקת 8 שלי. בחרתי לכתוב על סיפור זה מכיוון שבלי הסיפור הזה לא הייתי נמצא פה עכשיו ובגלל שזה סיפור מרתק על ההיסטוריה של העם היהודי מלפני 200 שנה.

הסיפור

הסיפור מתחיל בעיר אודסה (אחת הערים בגדולות באוקראינה) בשנת 1825.בעת ההיא ימים קשים עברו על הקהילה היהודית באודסה הצאר הרוסי ניקולאי הראשון היה קשה מאוד ביחסיו ליהודים הצאר זכור לשמצה בהיסטוריה היהודית בגלל הגזרות הרבות שגזר ועיקר בשל גזרת הקנטוניסטים גזירה זו גזרה על היהודים לשלוח כל ילד בן שמונה לצבא ואם לא ייחטף וילך לצבא.

אליהו הלוי היה אדם עשיר מאוד שנהג לנסוע ברכבת מידי פעם לנסיעות עסקיות. יום אחד בנסיעת עסקים רגילה עם משפחתו הוא דן רבות במחשבה על עזיבת העיר אודסה בגלל היחס הקשה ליהודים. רעיונו היה עליה לארץ ישראל בארץ הקדושה והאהובה כל כך על היהודים. אהבתו הרבה של אליהו לארץ התבטאה בשמות בניו התאומים. יוסף ובנימין זאב. אליהו חשב על ילדיו הקטנים שהיו בגיל שבע והם עלולים להיחטף ע״י הצאר. מחשבה זו העבירה צמרמורת בגופו... הגזירות שניתכו על די הצאר חילחלו גם לעם ונוספו לשנאת היהודים הבסיסית שהיתה חלק מהחינוך במדינה. אליהו שהבין שסביבו קורים דברים לא טובים החליט לקבל החלטה. הדרך היחידה שנראתה לו על מנת להגן על רכושו ומשפחתו הייתה להעלם במהירות מהעיר ומהמדינה כולה. אשתו מרים שהיתה בסוד התכנית תמכה בהחלטה זו.ההחלטה היתה לצאת מרוסיה במהירות האפשרית לנסיעת עסקים ללא המשפחה ושהמשפחה תגיע לאחר מכן ברכבת.באודסה ביום חורף קר נפרד אליהו הלוי ממשפחתו שני ילדיו ואמו.

אליהו עלה לרכבת באותו היום שנפרד ממשפחתו לבוקרשט שברומניה. כאשר הגיע אליהו לבוקרשט הוא חיפש את ביתה של האומנת בביתם-נדיה כדי למצוא בית חם לגור עד שיקנה בית. לאחר כמה ימים של שהיה בביתם אליהו קנה למשםחתו בית ברומניה והתחיל לחפש מסמכים שיוכלו להכניס את משפחתו  לרומניה.

ביום חמישי בבוקר של חודש ספטמבר מרים נדיה ושני בניה החלטו לצאת לקנות אוכל בשוק.כאשר הגיעו לשוק התנפלו עליהם ועל שאר היהודים בשוק קוזקים וטבחו בהם. רק נדיה ובנימין זאב הצליחו לשרוד. כאשר נדיה הגיעה חזרה לבית משפחת הלוי באודסה היא סיפרה לחנה- אמא של אליהו את הסיפור שקרה וחנה נכנסה להלם ולא הצליחה להוציא מילה במשך שבוע. חנה לא רצתה שבנה יגלה על הפוגרום דרך אנשים זרים אלא היא רצתה להיות לידו בזמן מצוקתי זה. אבל כנראה שכל מאמציה עלו בתוהו ונדע לאליהו שאשתו ובנו יוסף נטבחו בפוגרום. אליהו לא היה יכול לשאת זאת ושם קץ לחייו בקפיצה מגשר בבוקרשט. כאשר הגיע חנה לבוקרשט היא חיפשה את בנה-אליהו אך נודע לה שהוא קפץ אל מותו מגשר דמבוביצה ושם קץ לחייו.

חנה ובנימין זאב השתקעו בבוקרשט. בנימין זאב היה תלמד חכם וחנה טיפלה בו אך החלום לעלות לארץ ישראל תמיד בער בו וכאשר הגיע לגיל 17 בשנת 1839עלה לארץ עם חנה והם התשקעו במדינה והיו מראשוני הצברים במדינה.

היסטוריה

יהדות רוסיה

יהדות רוסיה היא קהילה יהודית גדולה ומגוונת מאוד שהתקיימה באזורי האימפריה הרוסית ומאוחר יותר בברית המועצות, ומתקיימת כיום בפדרציה הרוסית ובמדינות ברית המועצות לשעבר.

עד לסוף המאה ה-18 חל איסור גורף על יהודים לחיות ברוסיה הצארית. יהודים בודדים בלבד קיבלו היתר ישיבה מוגבל. בשלהי המאה ה-18 חולקה פולין בין האימפריה הרוסית, אוסטריה ופרוסיה. כתוצאה מכך התווספו לרוסיה שטחים מרוסיה הלבנה, מליטא, מאוקראינההמערבית וממחוזות פולין – שטחים שבהם חיו יהודים רבים. בעקבות התרחבות שטחה של רוסיה, מאות אלפי יהודים הוכנסו לגבולות רוסיה, והחל מסוף המאה ה-18 נוצר ברוסיה המרכז היהודי הגדול ביותר באירופה.

לאחר ששטחה של רוסיה התרחב, לא יכלה הממשלה לגרש את היהודים והקציבה להם שטח מחיה שרק בו הם יוכלו לגור, שטח זה נקרא: "תחום המושב" (תחום שהוכל בשטחים החדשים שרוסיה סיפחה). כמו כן, הטילה הממשלה הרוסית על היהודים הגבלות שונות ומסים כבדים כדי להצר את צעדי היהודים בחייהם הכלכליים.

החל משנת 1881 החלו הפרעות ביהודים (הסופות בנגב). בעידודם של הצארים אלכסנדר השלישי וניקולאי השני, חלו פרעות קישינבבשנת 1903 ומשפט בייליס בשנת 1911 ולכן בין שנת 1881 ועד למלחמת העולם הראשונה בשנת 1914 נמלטו יהודים רבים מרוסיה, רובם לארצות הברית ומערב אירופה, ואחוז קטן בחר להגר לארץ ישראל. ברוסיה שגשגה בין היתר התנועה הציונית והוקמו בה תנועותחיבת ציון ועוד תנועות מהפכניות אחרות.

האזור הנרחב של האימפריה הרוסית וברית המועצות לאחריה היה ביתה של הקהילה היהודית הגדולה בעולם במשך שנים ארוכות. כמותה החלה להידלדל כתוצאה מההגירה הגדולה מהאימפריה הרוסית (בעיקר לאמריקה) בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20; בהמשך, בעקבות מלחמת העולם הראשונה, עברו חלקים ניכרים מאוכלוסיית תחום המושב לשליטת המדינה החדשות שהוקמו בשטחי מערב האימפריה לשעבר; במקביל, יהודים רבים מצאו את מותם במהלך המהפכה ותחת השלטון הסובייטי; שואת יהודי אירופה הכחידה כמות ניכרת מיהדות ברית המועצות; התבוללות מאסיבית והאתאיזם הרשמי במדינה הביא לה"היעלמות" כמות נכבדה מיהודי ברית המועצות; ולבסוף, הליברליזיציה בשנות השמונים והתשעים של המאה העשרים הביאה להגירה נרחבת של היהודים, בחלקה לישראלהעלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר בשנות התשעים (וכן לארצות הברית, קנדה, גרמניה ועוד). גם כיום, הקהילה היהודית בשטחי ברית המועצות לשעבר היא מן הגדולות באירופה.

למידה מהעבודה

מעבודה זו למדתי רבות על אומץ הלב של משפחתי דאז ועל ההיסטוריה הכואבת שלנו . למדתי עד כמה חשובה העלייה לארץ ישראל. כשעשיתי את העבודה הרגשתי גאה במשפחתי  דאז שלמרות כל הקשיים בדרך הם הצליחו להגיע לארץ ישראל היה לי קשה בעבודה העובדה שמרים ויוסף נרצחו ע"י קוזקים ועל כך שאליהו התאבד מעצבות. נהנתי לראיין את סבתי על סיפור זה.

מקורות

מקורותי הגיעו מבנדוד סבתי שהוציא ספר על תולדות משפחתי והמקור ההסטורי הגיע מויקיפדיה.

Comment Stream