Best Buy Project by: Mona C.

Unit Rate

Item #1: 15 cents per fluid ounce

Item #2: 21 cents per fluid ounce

How to find the Unit Rate

How does finding the Unit Rate help you in this situation?

Finding the unit rate in this situationis helpful because you know how much one ounce costs and you know which one is the better buy.

Which one is the better buy and why?

The Suave brand lotion is the better buy because the Suave brand lotion costs 15 cents per  fluid ounce, and the Vaseline brand lotion costs 21 cents per fluid ounce, so the Suave lotion is the better buy.

Comment Stream