Grūnbaha-Muldenberga (Vācija)

Saksijas brīvvalsts austrumos, netālu no Vācijas un Čehijas robežas, atrodas Grūnbahas novads un tajā esošais ciemats Muldenberga, kurš vēsturiski saistīts ar kokmateriālu pludināšanu tirdzniecības nolūkos. Kopš 1992.gada šajā Vācijas ciemā tiek svinēti Plostnieku svētki (Flößerfest) un 2007.gadā piešķirts Starptautiskā Plostnieku ciemata statuss.

Ģeogrāfiski Muldenbergas ciems atrodas Fogtlandes (Vogtland) dabas parka teritorijā, kas ir NATURA 2000 tīkla daļa. Šajā reģionā iespējams aktīvi atpūsties visos gada laikos. Vasarā un pavasarī var doties velobraucienos vai pārgājienos, savukārt ziemā ir iespēja slēpot pa marķētiem meža maršrutiem.

Kokmateriālu pludināšanas metode šajā reģionā vēsturiski bijusi ļoti neparasta un atšķirīga no citu valstu pieredzes. Pamazām nomainot pludināšanu pa upi, no 1579. līdz 1632.gadam tika izrakts, platumā neliela izmēra ūdens kanāls, kas bija paredzēts tikai kokmateriālu pludināšanai. Baļķi ziemas periodā tika sacirsti, apstrādāti un sazāģēti mazākos izmēros. Pavasarī, kad ūdens līmenis kanālā bija visaugstākais, noritēja galvenais darba posms. Šo procesu vietējie dēvēja arī par malkas pludināšanu un tirdzniecību  starp ciematu un pilsētu iedzīvotājiem. Vēstures materiāli liecina, ka plostnieka darbs bija galvenais iztikas avots 280 gadus, taču ļoti smags un trūcīgi apmaksāts.

1991.gadā Muldenbergas ciema pārvalde nolēma atjaunot vēsturiskā ūdens kanāla daļu, lai pieminētu senču veikto darbu un piekopto dzīvesveidu. Plostnieku svētku laikā neliela izmēra kokmateriāli tiek pludināti pa atjaunoto kanālu, dabas parka teritorijā, meža apvidū, ampēram 1,5 km garā posmā. Arī kultūras pasākumi – folkloras dejas, teātra uzvedumi un citas aktivitātes norisinās turpat, radot pavisam citu emocionālo pieskārieni šim pasākumam. Plostnieku svētki sākas Plostnieku laukumā, kur vīri ar speciāliem plostnieka amata rīkiem demonstrē kā pludināmais materiāls tiek sagatavots un stāsta vēsturiskus faktus par Muldenbergas plostniecības tradīcijām. Ikvienam pasākuma apmeklētājam ir iespēja piedalīties un izdzīvot Muldenbergas plostnieka amata pienākumus, iemetot koku kanālā un ar speciālu ķīpu vadīt to uz priekšu, tā, lai tas neaizķeras un neveido sastrēgumu. Pasākuma noslēgums norisinās ciema estrādē, turpinās kultūras pasākumi, tradicionāli noris amatnieku tirgus un viesiem ir iespēja nogaršot plostnieku sievu pagatavoto pīrāgu. Pasākumā aktīvi iesaistās jaunieši, kā arī tiek godināti vecie plostnieki vai plostnieku pēcteči, kas aktīvi darbojas šī neparastā amata saglabāšanā.

Fogtlandes Muldenbergas Plostnieku biedrība par savu galveno uzdevumu ir noteikusi autentisko kokmateriālu pludināšanas metožu demonstrāciju ar mērķi izglītot sabiedrību un popularizēt sava ciema vēsturiskās tradīcijas.