נפטון

-----------------------------------

נפטון הוא כוכב הלכת השמיני במרחקו מהשמש. לעיתים, מסלולו של פלוטו (הרחוק יותר בממוצע) חוצה את מסלולו של נפטון, ואז נפטון הופך להיות כוכב הלכת התשיעי במרחקו מן השמש.

לנפטון צבע כחלחל, שלושה עשר ירחים ומערכת טבעות דקה. הרחוק ביותר מהשמש מכל ענקי הגזים במערכת השמש שלנו.

(Johann Galle).נפטון התגלה בספטמבר 1846 על ידי ג'ון.ג. באמצעות חישובים מתמטיים. כוכב הלכת נפטון ניקרא אל שם אל הים הרומי. בצורתו היוונית פוסידון. אם הוא (Johann Galle) הגזיים, שכן  היה חלול היה ניתן להכניס לתוכו את כדור הארץ כ- 60 פעמי!ם

הרכבו עומד על 75% (אחוז) של תערובת - סלע מותך, מים, אמוניה ומתאן.

שאר הרכבו כולל חומרים כגון מימן, מתאן והליום. גז המתאן מרוכז בשכבות העליונות של נפטון ומקנה לו את צבעו הכחול, היות ומתאן מפזר חלק ניכר מהאור האדום של השמש, ומחזיר את האור הכחול והירוק.

באטמוספירה החיצונית של נפטון - מספר סופות הוריקן עצומות המזכירות את הסופות שעל צדק.
סופות אלו נראות כנקודות כהות המקיפות את נפטון והן מופיעות ונעלמות לסירוגין. מערכת הטבעות של נפטון שונה מאוד מזו של שבתאי. טבעותיו של נפטון דקות יותר וכהות יותר, מכיוון שהן עשויות ככל הנראה מסלעים קטנים ואבק ולא מצופות קרח כטבעותיו של שבתאי. טבעות נפטון שזורות אחת בשנייה ויוצרות מעין צורת צמה. לנפטון 13 ירחים. שמו של הגדול מבניהם הוא טריטון. טריטון הוא ירח קפוא, ומזכיר במעט את ירחו של צדק אירופה.

זהו אחד המקומות הקרים ביותר בכל מערכת השמש, עם זאת נראה כי הוא פעיל מבחינה גיאולוגית. בטריטון יש גייזרים פעילים, המזכירים מאוד את אלו שבפארק ילוסטון בארה"ב, מלבד שהגייזר על טריטון מעיף חנקן קפוא במקום קיטור.

מקורות: מצפה כוכבים ברקת

מגישות: נגה וענבר ה1

סיכום

אי אפשר לקיים חיים על כוכב הלכת נפטון מכיוון שקר מידי ופני השטח שלו גזיים אין קרקע מוצקה.האטמוספרה עשויה ממתאן נוזלי מימן והליום ולכן אי אפשר לנשום .יום בכוכב הלכת נפטון הוא 16 שעות.

Comment Stream