ČÍM JE SLOVENSKO ZNÁME VO SVETE

Všetci sa veľmi pohoršujeme keď Američan menom George K nevie kde je Slovensko a slečna Megan z New Yorkského Manhattanu o ňom ešte dokonca nikdy nepočula, no my sami musíme o Amerike vedieť viac než priemerný burgermi prejedený Američan. Pravdou síce je, že väčšina turistov čo navštívili slovensko majú naňho skorej pozitívny názor. Máme veľmi peknú prírodu, sme ako keby taká zmes všetkého, ani to more nám nechýba. Ale čím zaujať človeka, ktorý u nás nikdy nebol? Pýtam sa preto či máme čo ponúknuť svetu. Sme ozaj krajina, o ktorej by iné mohli niečo vedieť? Sme vo svete známy? Inak povedané, ak by sa vás neznámy okoloidúci spýtal, že čím je Slovensko slávne, vedeli by ste odpovedať aj niečo iné okrem otrepaných Tatier, ktoré chceme či nechceme nie sú jediné pohorie na svete tak ako si myslíme a okrem Bratislavy?

Slávne neslávne známy je v prvom rade prezident. V týchto dňoch ešte dozrieva vo svojej funkcii Pán Ivan Gašparovič. Ako všetci dobre vieme, byť prezidentom hlavy štátu nie je ľahká funkcia. Prezident vystupuje na rôznych medzinárodných stretnutiach, konferenciách a podobných zasadaniach, vlastne reprezentuje danú krajinu a aj podľa neho si verejnosť robí mienku o situácii v krajine.

Guinessova kniha rekordov. Predávaná na celom svete a každoročne vo veľmi vysokých počtoch. Predpokladám, že ten kto si ju kúpi, v nej aj troška zalistuje. No a ak sa mu podarí dostať k tejto namáhajúcej činnosti, mohol by sa prelistovať až na stránku s textom o Antónii Kozákovej. Rodáčka z Rusiek pri Michalovciach je zapísaná v jednom z výtlačkov so zaujímavým rekordom a to v počte 21 000 nazbieraných servítkov. "Servítky pre mňa znamenajú veľa, prinášajú mi veľkú radosť," zdôveruje sa pani Antónia. Ku roku 2008 ich mala 32 000 a jej snom je magické číslo 50 000.

Eugene Andrew Cernan - Vraj Američan. Bol to zatiaľ posledný človek v histórii ľudstva, ktorý sa prechádzal po mesiaci. Myslím , že by sa vo svete mohla nájsť hŕstka ľudí ktorý by o ňom mohli vedieť. Okrem iného, je ho plný aj Youtube. Teraz niečo málo k jeho pôvodu. Nie je Američan ako Američan. Eugenov starý otec, Štefan Čerňan sa so svojou manželkou v roku 1903 presťahovali do USA v obrovskej migračnej vlne. O rok sa im narodil syn menom Andrew. Keď vyrástol zobral si za ženu dievča menom Rozália, dúfam, že mena vypovedá veľa o jej neamerickom pôvode, takže slovenské korene sú stále zachované. Spolu s ňou mali syna Eugena. Či v USA či v Ugande od slovenských rodičov musí byť Slovák!

Aj Slovensko má svojich konštruktérov, vynálezcov a nie jedného. Z tých známejších je napríklad aj Štefan Banič. Narodil sa v Neštichu, čo je súčasť Smoleníc. Kvôli svojím názorom na maďarizáciu a Apponyho zákony bol vyhodený z práce a odsťahoval sa za prácou do USA. Dobre zrobil týmto krokom. V USA sa zaujímal o letectvo a v roku 1912 bol svedkom leteckého nešťastia, čo ho prinútilo zamyslieť sa nad použiteľnými zadnými dvierkami v oblasti letectva. V roku 1913 už bol na svete prvý použiteľný padák na princípe dáždnika. Neskôr ho musel sám otestovať pred zástupcami Patentového úradu letectva USA. Zoskočil z 15 poschodovej budovy a prežil. Neskôr zoskok zopakoval aj z lietadla. V roku 1914 už bol vydaný patent. Americká armáda ho odkúpila vtedy za pár stoviek dolárov a stal sa čestným členom letectva USA. Odporúčam si pozrieť hypertext na originálny patent. Ja osobne by som s tým neskočil ani z prvého. Taktiež je vraj na Slovenskom konzuláte v NYC publikácia so slávnymi Slovákmi žijúcimi v Amerike.

Šport je celosvetový fenomén sám o sebe. Točí sa v ňom najväčšie množstvo peňazí a je to najsledovanejšia vec na svete. Ku dnešnému dňu je na svete cez 7 miliárd obyvateľov. To je neskutočné množstvo ľudí, a veľká hrsť registrovaných športovcov. Celosvetovo sa každoročne organizujú rôzne medzinárodné súťaže kde si všetci merajú svoje sily. Je fajn že aj v takej obrovskej skupine ľudí môže aj malé Slovensko niečím vynikať a mať svoje zastúpenie. Spomenul by som napríklad Martinu Moravcovú, ktorá za svoju kariéru získala 63 medailí, je sedemnásobná majsterka sveta vo svojej disciplíne a seriál svetového pohára vyhrala celkom tri razy.

Za zmienku tiež stojí v súčasnosti aj Peter Sagan, ktorý dobíja popredné priečky rôznych cyklistických seriálov a závodov v tých najvrcholovejších kategóriách.

Čo by som to bol za Slováka, keby som nespomenul náš národný hokejový výber. Dni svojej najväčšej slávy a prestíže má už asi za sebou, no aj vďaka nemu vie svet o Slovensku. Príkladom môžu byť Olympijské hry v Soči, pár absurdných prehier a hneď sa internet morí článkami napríklad v USA, NHL stránke, yahoo portále a mnoho iných. Verím, že doteraz sme len ladili formu a tešme sa na majstrovstvá sveta. Veď čo, Slovensko nemôže nič iné ako len prekvapiť.

Dokonca aj v CNN správach bolo už viacero článkov o Slovensku. Menším pravidlom sa stáva že medializované sú zväčša tragédie a v celku veci čo ľudí zaujmú. Na CNN som našiel napríklad článok ako bolo v Bratislave zabitých 8 ľudí... žiadna sláva o Slovákoch. Príjemnejší a všetky babičky pri srdci hrejúci je článok PASKA FOR EASTER A LOAF OF LOVE. Kde opisujú tradičný slovenský koláč, dokonca je pridaný recept a opisujú aj postup pri výrobe. Články si môžete prečítať. Na stránkach CNN môžete nájsť dokonca aj článok o tradičných slovenských haluškách. Aj týmto spôsobom sa môžu iné krajiny dozvedieť niečo málo o našej kultúre.

Posledná vec, o ktorej chcem rozprávať je internet. Dôležitá vec, propagácia a reklama. Slovenský oficiálny slogan je Slovakia a little big country. Osobne si myslím, že sa s tým dalo vyhrať troška viacej . Oficiálne video krajiny už vyzerá lepšie. Mňa osobne zaujali tieto brožúry, dokonca aj mne ako Slovákovi poskytli veľa nových informácií o krajine, koniec koncov nikto z neba učený nespadol. Škoda, že sú príliš zastarané a teda ich niektoré časti nepokladajú pravdivé informácie, ale miestami je to príjemné ohliadnutie do minulosti, veď ako povedal George Santyana: Ten, kto si nepamätá svoju minulosť, je odsúdený zopakovať si ju.

Comment Stream