Bitva u Slavkova

Bitva u Slavkova je známá pod jménem „Bitva tří císařů“.

Armáda Francouzského císařství v čele s císařem Napoleonem Bonapartem zde drtivě porazila vojsko spojenců (tzv. III. koalice), jimiž byly Rusko v čele s carem Alexandrem I. a M. I. Kutuzovem a Rakousko pod vrchním velením císaře Františka I. Tato bitva proběhla v roce 1805 poblíž Slavkova u Brna.

Strategické dispozice

Již 29. listopadu stála francouzská jízdní divize ve středu budoucího bojiště, na Starých vinohradech. Tento bod je strategicky důležitý a proto se snažil Napoleon, aby rusko-rakouské síly postupující po olomoucké silnici přišly právě sem a tuto  výhodnou pozici ovládly. Nalákat je sem bylo právě Margaronovým úkolem.

Na první pohled bylo nelogické umožnit nepříteli se tohoto výborného obranného postavení zmocnit, ale tato podmínka přesně zapadala do Napoleonova plánu. Nechtěl svést pouze generální bitvu, ale jeho záměrem bylo nepřítele zlomit.

Císař Francouzů vsadil na to, že spojenečtí generálové, zcela logicky, napadnou jeho zdánlivě slabší postavení na pravém křídle a pokusí se mu tak odříznout cestu na Vídeň.

Strategická mapka bitvy u Slavkova.

Comment Stream