הארנב מאת אגם בן חיים

ארנב הוא יונק קטן ממשפחת הארנביים. לרוב, ארנבים הם בצבע אפור, אפור חום חום-צהבהב. מתוך    אחד עשרה סוגים 8 הם ארנבים ו 3 ארנבות.

ארנבוני הבית הם בעלי חיים ידידותיים להפליא, מלאי פרווה, מהנים ובאופן יחסי, קלים לגידול כחיית מחמד, שיכולים להאריך חיים בשבי עד ל-12 שנה ויותר. הארנבון הוא חיית מחמד הדורשת טיפול יומיומי ותשומת לב, כך שיש להשקיע מחשבה רבה לפני שתחליטו לגדל ארנבון.

תזונה

ארנבון נזון ממגוון של חומר צמחי :. עשבים, זרעים, פרות, נצרים, עלים, שורשים, קליפות עצים ושתילים רכים בשטחי חקלאות הוא ניזונים מזני חסה, כרוב, ירקות שורש והדגנים שונים.עיקר מזונו של ארנבון עני בערכו תזונתי ומכיל חומר רב שאינו מתעכל כהלכה. הוא נבדל ממרבית הארנבים בכך שייזון מצואתו (שלו ושל חבריו לקבוצה), כדי לקלוט חומר מזין נוסף (שהוא תוצר של עיכול שניוניים). מין בעל מעי האטום הגדול ביותר, בו מתרחש תסיסה בקטריאלית של חומר לא מעוכל, ותכולתו מתרוקנת ומתעכל שוב על ידי ארנבון מדי פעם בפעם. ארנבון האוכל גם זרעים מסוגים שונים.

הארנבון והאדם

בשל אורח חייו ורבייתו, אוכלוסיית בר של מין כמזיק באזורים חקלאיים רבה. המוגדר במיוחד במקומות חסרי אויביו הטבעיים (בעיקר בשל הכחדתם) .הארנבון מתחרה בחיות משק של אדם באיסופו של חומר צמחי מזין בם. מיליון דולרים המושקעים באוסטרליה, ניו זילנד, בבריטניה ובארצות הברית כדי לדלל את אוכלסיותו המתרבה של מין זה.

לעומת זאת, פריטים מבויתים הוא בעלי ערך כלכלי רבים לאדם. הם מגודלים למטרות רבות, לציד, לתעשיית עורות, בשר וטווי. וכן כחי מחמד.הארנבון הוא אף חי מעבדה הפופולרית ביותר, בגלל הנוחיות שבגידולו. בשנה אחת נערך ניסויים בכ -5 מיליון פריטים, בתעשיית תרופות ובמוצרי קוסמטיקה השונה.

הארנבון כחיית מחמד

את הארנבון קל לגדל בבית או בחצר. מוטב כי ארנבון גדל מחוץ לבית יהיה נתון בתוך כלוב, שכן חתולים וכלבים עשויים להפחיד אותו ולגרום לו לברוח לבלי שוב. כל כלוב שמאפשרים לארנבון לבצע 2-3 דילוגים ולעמוד על רגליו אחוריות הוא מספק בגודלו.

בניגוד לחיות הבית נפוץ אחר, הארנבון אינו "מתמסר" לאדם בקלות, אלא לרוב מנסה לברוח גם מהדמות שמטפל בו באופן קבוע. על מנת ליצור עימו קשר ידידותי יש צורך בסבלנות רבה, בתנועות עדינות ואיטיות, ובעיקר בבניית אמון הדרגתית מושג תוך טיפול יומומי רציף. תכונה זו עשויה לעתים לתסכל ילדים הבאים במגע אקראי עם ארנבון ומצפה לאינטראקציה יותר. מתגמל
ארנבון אינו נושך או שורטים בני אדם כמעט כלל. כשהוא חש בסכנה הוא ירקע ברגליו, תנהם או תנסה לברוח. לעתים מרוב בהלה ייעמד ארנב במקום ללא נוע. ארנבים ידידותיים במיוחד עשוי ללקק את בעלים לאות הערכה וחיבה. אוזניו של ארנבון רגיש עד מאוד ולעולם אין להרימו מאוזניו. על מנת להרימו יש לאחוז בעור תולה שבצווארו ביד האחת ולתמוך בו מלמטה (מתחת רגליו) בעזרת היד שנייה.
לבד מהאמור בפרק "תזונה" לעיל, ארנבון ביתי נזון בדרך כלל ממזון היבש אותו ניתן להשיג בחנויות לציוד לחיות מחמד. עם מזון הזה נמנה סוגים שונים של "כופתיות למכרסמים" - ירקות וגרעינים טחונים ומיובשת שמהווים מקור זול יחסית לאנרגית ויטמינים. בנוסף חשוב להגיש לארנבון אספסת מחזקת ומאתגר את מערכת עיכול שלו (וכן מהווה מצע נוח למנוחה ולדיפון אזור מחיה).
ארנבון תעשה את הצורכים בדרך כלל בפינה קבועה, ואם אין דבר כך, קל יחסית לאלפו וליצור אצלו רגל של עשיית צרכימים במקום קבוע. אנשי המגדלים ארנבים בבתיהם ירצו לא אחת למלא פינה זו במצע סופג ושבבי, דמוי נסורת, אותו יש להחליף פעם בכמה שבועות. שתן של ארנבון הנו תערובת חומצית מאוד מדיף ריח רע ומכתים את מרבית משטחים שהיא באה במגע עימם, ולכן מומלצים לנקות אותו בהקדם בכל המגע עם עור, הרצפה, הביגוד וכדומה.
בהיעדרן של המחילות, תחפש ארנבון גודל בדירת מגורים את הפינות אפלות ושקט של הבית על מנת לנוח בן. בהיותו מסוגל לכרסם כמעט כל חומר, עשוי ארנבון לפגוע בספרים, חוטי חשמל, משקוף, דלתות וקירות נקרים בדרכו אל אותה הפינה בה הוא חפץ לשהות. מומלץ אם כן, שבעליו של ארנבון יהיה מודעת להרגליו הללו וכך ימזערו את הפגיעה אפשרית בחפצי הבית.

Comment Stream