Vládnu slovensku automobilky ?

Alebo aby nás namiesto v truhlách nepochovali v autách.

                           

Slovensko vyrába najviac áut na obyvateľa vo svete. Asi pár z vás sa práve chytilo za hlavu s tým , že to bude katastrofa, keď po autách prestane byť dopyt a ostatní len neveriaci krútite hlavou ,či vážne je Slovensko v niečom prvé. Je to neuveriteľné ale aj Slovensko môže byť v automobilovom priemysle na prvých priečkach aj , keď nemáme vlastnú značku.

Aj grafy našej priemyselnej výroby nám jasne ukazujú , že momentálne žije Slovensko z veľkej časti z automobilového priemyslu. Na jednu stranu je super , že Slovensko je lákavé pre zahraničných investorov ale sme schopný aj naďalej spĺňať  štandardy , ktoré od nás očakávajú ? Veď momentálne chodí na stredné školy so zameraním na automechanika veľmi nízky počet študentov. Budeme mať dostatok kvalifikovaných pracovníkov ?

Ja ako študentka gymnázia sa určite nechystám pracovať v tejto  oblasti ale čo ak budem chcieť zostať na Slovensku? Nebudem mať veľa na výber keďže nás nad vodou držia práve automobilky. Určite ma nezoberú rovno do kancelárie  na vedúcu pozíciu. Chcem teda hlavne budúcich stredoškolákov upozorniť , že ak práve rozmýšľajú nad výberom školy tak by som toho automechanika ani žiadne strojárske zamerania určite neodsudzovala , pretože na Slovensku to bude mať určite perspektívu.

Myslím si , že práve táto auto výroba má veľkú perspektívu na Slovensku v blízkych desiatich až dvadsiatich  rokoch potom sa budeme musieť aj my zdokonaliť aby u nás zostali tieto automobilky. Na jednu stranu to je naša záhuba a na druhú naša jediná spása. Treba si preto uvedomovať , že zatiaľ je to pre nás výhodné ale predsa len nie je dobré mať ekonomiku štátu postavenú len na troch automobilkách. Asi by sme si to mali uvedomovať aj my obyčajní občania a nie len politici v parlamente.

PREčO SLOVENSKO ?

Už malý siedmaci sa učia , že slovenská výroba a zamestnanosť stojí na základoch firiem z cudziny a že na Slovensku sú tri automobilky Peugeot/Citroën, Kia a Volkswagen.  Prečo k nám vlastne tieto automobilky zavítali ? Je to z toho dôvodu , že keď koncom 20. storočia rozmýšlali kám ísť tak sme mali jedno z nižších DPH  ( 19% ) v Európe a hlavne sme mali viac kvalifikovaných pracovníkov vhodných pre strojárske pozície. Dokonca u nás mohli vybudovať úplne nové technológie , kedže sme pred tým nič také nepoužívali ani sme nemali pracovné pozície , ktoré by príchod novej technológie zrušil a ľudia by sa museli prepustiť. V podstate pre nás vytvorili pracovné miesta , avšak nie taký vysoký počet ako všade inde vo svete kde už výroba začínala v  19. storočí a kde príchod novej technológie znamenal prepúšťanie.    

Vytvorili u nás celkom 200-tisíc pracovných pozícií a to už pre Slovensko veru nie je malý počet. Predstavme si ,že tieto automobilky tu nie sú , čo by bolo z týmito 200-tisícmi pracovníkmi ? Buď by sa išli uplatniť do zahraničia alebo by jednoducho hľadali uplatnenie mimo svoj obor a za nižšiu pracovnú mzdu , či dokonca by boli nezamestnaní. Ale určite nie sme jediní kto je závislí na auto výrobe. Je veľa štátov či dokonca miest , ktoré práve kvôli automobilovému priemyslu skrachovali , alebo kvôli nemu zažili roky svojej slávy. Automobilová výroba je totižto veľká dvojsečná zbraň.  A určite sa nie je treba na to pozerať len z tej zlej strany , že každý piaty rok má auto výroba určitý pokles ale je treba pozerať sa na to pozitívne a hovoriť , že predsa tie štyri roky čo sa čaká na pokles sú veľmi hojné. Určite nie je treba robiť veľké ústupky automobilkám ale určite nie je treba proti nim úplne bojovať.

Momentálne sa aj ďalšie dve automobilky rozhodujú ,kde postavia svoje nové závody a medzi krajinami kam by chceli ísť je aj Slovensko.  Určite budme otvorení novým možnostiam a dúfajme , že si nás vyberú a keď nie tak budme aspoň pokorní a snažme sa rozmach dopriať aj iným. Berme si príklad z tých , ktorým automobilový priemysel veľmi nepomohol ale budme aj radi , že ho tu máme a snažme sa ho posunúť na vyššiu úroveň. Skúsme teda využiť svoju polohu v strednej Európe v náš prospech a ukážme , že dokážeme odviesť kvalitnú prácu.

zdroje informácií

fotografie

Comment Stream