נחל הירקון

בעיית זיהום המים בנחל הירקון

נחל הירקון הינו נחל המשתרע לאורך של כ-27.5 קילומטרים, והוא הנחל הגדול ביותר מבין נחלי ישראל. במשך העשורים האחרונים ניתן לראות מקרים רבים של פגיעה במימי הנחל ובזרימתו.

כבר בשנות ה-60 נשאבו כ-90% ממי הירקון לטובת תושבי תל אביב, מה שהאט את זרימתו ולעתים אף הפסיק אותה לגמרי. במקביל, חלה תנופה בבניה מסביב לירקון, אליו רוקנו את כל פסולת הבנייה במהלכה, ולאחר מכן נוספו שפכים עירוניים, פסולת תעשייתית ועוד.

עד שהגיעו שנות ה-70 וה-80 הפך הירקון לנחל מזוהם, שורץ יתושים, עצמות, פסולת, חיות מתות וחומרים רעילים. הזיהום היה כל כך נוראי עד שבתחילת שנות ה-80 הועלתה ההצעה להפוך את הנחל לתעלת ביוב.

בשנת 1988 הוקמה רשות נחל הירקון, אשר החלה בפעולות של שיקום הנחל. היא איגדה אנשי מקצוע, מומחים בשיקום, אנשי טבע ואנשי שלטון מקומיים בסביבות הנחל, ובשנת 1992 הסתיימו פעולות השיקום כאשר חורף גשום במיוחד הובילו לכמויות מים עצומות אשר גרמו להצפות במספר שכונות בקרבת הירקון.

בשנת 1997, במהלך טקס פתיחת המכביה ה-15, התמוטט גשר המכביה שמעל הנחל, מה שהוביל למותם של 4 ספורטאים ולפציעתם של 69. מקרה זה ידוע בשם "אסון המכביה".

כיום הירקון סובל מהזרמת מים מזוהמים מתחנת הכוח רדינג. כמו כן, בשנת 2008 הורמה כמות גדולה של סבון ממפעל "סנו" אל תוך הנחל, והקצף שנוצר הביא למותם של אלפי דגים.

בשנת 1996 נקבעה החלטה המפרטת את הפעולות אשר יבוצעו מטעם הממשלה לשיקום הירקון, וכן את התקציב הנקבע לכך (85 מיליון ש"ח), כפי שמפורט כאן:

בשנת 2012 התגלה כי הנופר הצהוב, הצומח דווקא במקורות הירקון המזוהמים, יעיל בדיכוי תאים סרטניים, ובתחילת שנת 2015 יצא הסרט הדוקומנטרי "פתלתל" המתאר את ההיסטוריה של נחל הירקון, כפי שמתואר בכתבה הבאה:

Comment Stream

2 years ago
0

אתם מוזמנים לשאול שאלות, להגיב ולהציע תיקונים!