Podróż kulturowa, część 1

Galicja

Galicja - Galicia - Galiza

Nie! Nie mówimy o tym naszym zaborze austriackim! Na tamtych terenach raczej hiszpańskiego nie poćwiczymy, no - przynajmniej nie z nativami...

Galicja to jedna ze wspólnot autonomicznych Hiszpanii znajdująca się na północnym-zachodzie kraju. Od południa graniczy z Portugalią, od wschodu z Asturią oraz Kastylią i León. Porównując do innych regionów Hiszpanii - takie niby nieduże... ale i tak spędzasz w samochodzie trzy godziny i nadal nie dotarłeś do Asturii. Zanudzając liczbami: Galicja to prawie 30 tys. km kwadratowych i 2,5 mln mieszkańców.

Mało turystyczne miejsce. Absolutnie niepodobne do hiszpańskich wybrzeży Morza Śródziemnego tak znanych wśród polskich turystów. Nie spotkasz tutaj tłumu Anglików czy Niemców. Spokój i cisza - szczególnie, gdy ktoś planuje wybrać się na szlak Camino de Santiago.

Ale, ale... mało turystycznie nie jest przecież synonimem nudnego. Mało turystyczne oznacza dziewicze i... według mnie zupełnie inne.

Przede wszystkim deszcz, który jak zaczyna to nie kończy. Który ma miliard określeń. Który irytuje od października do kwietnia. Tak, miałam szczęście, bo specjalnie dla mnie padał do czerwca :) Tak bardzo niepodobny do Hiszpanii, bo przecież Hiszpania kojarzy nam się z upalnymi wakacjami i korridą. A tutaj ani korridy, ani upału. Dla hispanojęzycznych kilka informacji: Las 100 maneras de llamarle a la lluvia en gallego oraz Los gallegos y sus 70 palabras para designar la lluvia.

Góry i morze. Aj! Ocean. Atlantycki. Przynajmniej od zachodu. Lodowato lodowaty przez większą część roku. Ale co to dla nas? Jak my przecież jesteśmy przyzwyczajeni do zimnych wód Bałtyku... No, Galisyjczycy nie muszą wybierać czy nad morze, czy w góry: idealnie!

Wybrzeże. Jedno z najpiękniejszych w całej Hiszpanii. Rías Baixas, które prezentują przed turystami morskie wybrzeże o poszarpanej linii brzegowej, z niekończącymi się półwyspami, zatokami i wysepkami. Jedne z wysp to Illas Cíes, które wraz z wyspami Ons, Sálvora i Cortegada tworzą powstały w 2002 roku Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji. To właśnie Illas Cíes posiadają jedną z najpiękniejszych plaż na świecie, la Playa de Rodas, którą brytyjski "The Guardian" uznał nawet za numer jeden na świecie, i która w niczym nie ustępuje tym na Karaibach. Tak sobie myślę, że tam chyba jednak woda jest cieplejsza...

Santiago de Compostela czyli stolica regionu i jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. Legenda głosi, że to właśnie tutaj znajdują się relikwie Jakuba apostoła, który prowadził działalność misyjną wśród Celtów. Bo Galisyjczycy to potomkowie Celtów, a musica gallega w niczym nie przypomina andaluzyjskiego flamenco, a raczej muzykę irlandzką ze znanymi wszystkim dudami.  

Para aprender

Galicia está situada al sur del Mar Céltico, al norte del espacio mediterráneo. El litoral gallego se extiende a lo largo de 1.498 km de costa y según el diario británico The Guardian la praya de Rodas, en las Illas Cíes, es la mejor playa del mundo. Los acantilados más altos de la Europa continental están en Santo André de Teixido, Cedeira, y alcanzan 620 m de altura. La vegetación marca el paisaje y los espacios naturales protegidos alcanzan el 12% del territorio. Galicia cuenta con un Parque Nacional, seis Parques Naturales y otros muchos parajes con medidas de conservación.

Galicia tiene 3.781 parroquias, las unidades básicas de población, que agrupan varios lugares entorno a una iglesia. La administración está gestinonada por 315 ayuntamientos y el territorio se compone de 53 comarcas distribuidas en 4 provincias.

Los castros son las primeras villas y aldeas. Muchos han desaparecido debajo de las actuales poblaciones, pero otros todavía muestran las ruínas de sus casas circulares. Son el testimonio de la cultura que se enfrentó a Roma.

adaptado: Turismo de Galicia