Stereotypy o európskych národoch- sú pravdivé ?

Na začiatok si treba spresniť, čo je to vlastne stereotyp. Stereotyp je názor človeka, alebo skupiny ľudí o iných ľuďoch. Môže sa jednať o pozitívny, negatívny alebo aj neutrálny stereotyp. Stereotypy väčšinou vznikajú po istej skúsenosti, no sú aj stereotypy, ktoré vznikajú z nevedomosti, alebo ako povera či zosmiešnenie. V tomto prípade ide o tak zvané spoločenské stereotypy. Spoločenský stereotyp je bežne opakovaný a zjednodušený súbor predstáv, ktorý ovplyvňuje názory a postoje voči spoločenskej skupine ľudí.

Zdroj

Francúzi-Snobský, neustále štrajkujúci a dobrý milenci

Väčšina z nás určite pozná základné stereotypy o Francúzoch, sú dobrý milenci a ne málo snobský. Stereotyp o Francúzoch ako jedinečných milencoch, by sa dal považovať za klišé. Na druhej strane, stereotyp o snobskom chovaní, môže byť zapríčinení predstavou Francúza s vínom v ruke a úzkym „knírkom“ pod nosom. Samozrejme nemôžem zabudnúť na stereotyp a národnom jedle, čiže žabie stehienka a slimáky. Táto teória sa dá považovať za pravdivú, veď prečo nie, každý nárok má nejaké jedlo, ktoré považuje za svoj národný poklad.

Briti- sofistikovaný, bez emócií

Tak ako aj Francúzi by mali byť Briti snobský ľudia. No tiež by mali byť sofistikovaný, slušný a s vybranými spôsobmi. O Britoch sa niekedy hovorí že sú to pijani, ich jedlo nie je chutné a ženy v Británii sú škaredé. Briti sú podľa stereotypov posadnutý spoločenským postavením a rozdelením spoločnosti na triedy. Tiež sú známe spoločenské tvrdenia že v celej Británii je neustále zlé počasie, na každej ulici je minimálne päť červených telefónnych búdok a samozrejme, že sa po celej krajine preháňajú červené dvojposchodové autobusy - „Double-decker buses“. Vo svete športov sú Briti vášnivý fanúšikovia futbalu.

Holanďania- chamtivý, liberálny a vášnivý cyklisti

Prvá vec na ktorú ľudia myslia keď sa povie Holandsko, je legalizácia marihuany. Preto si ľudia si často myslia, že všetci Holanďania sú tak povediac „huliči“ . Holandsko bolo tiež prvou krajinou, ktorá povolila svadby homosexuálov v roku 2001, čo vedie k menej známemu stereotypu, že v Holandsku musí byť minimálne polovica populácie homosexuálna. O Holanďanoch sa tiež hovorí, že sú chamtivý a preto ak niekto pozýva na obed a nakoniec chce účet rozdeliť, aby ho nemusel platiť celý, hovorí sa „Going Dutch“. Samozrejme že o Holanďanoch sa hovorí že sú vášnivý cyklisti, čo je určite pravda, keďže v Holandsku je viacej bicyklov než ľudí.

Česi- krásne ženy, pijani

Nám veľmi blízky susedia, takt trochu zdieľajú stereotypy snami. Prevzali pravdivú poveru o krásnych ženách, ktorými sa môžeme pýšiť. Vo svete sú Česi tiež braný ako alkoholici s láskou v pive a absinte. Neustále jedia knedle, pre ich národné jedlo „knedlo-vepřo-zelo“. Česká republika je tiež známa pre ich automobilku Škodu, ktorá sa prepracovala do svetového povedomia. Česko sa tiež berie ako vlasť kryštálu a scestného štýlu. Medzi pozitívne názory o Česku platí hojné zastúpenia Umelcov.

Stereotypy o nás

O slovensku je pomenej stereotypov, hlavne pretože sme mladý a aj malý národ, ktorý nieje vo svete tak známy, ako by si niektorý priali. Veľmi často si nás ľudia pletú so Slovinskom, alebo si myslia že sme stále súčasťou Česko-Slovenska. Ak už nás ľudia mimo Slovenska poznajú, ihneď nás podceňujú a predstavujú si našu krajinu na úrovni afrických štátov. Niekedy sa o Slovensku hovorí ako o krajine ktorá stúpa, aj keď pomaly. Slovenské pivo je v Európe tiež známe, podľa niektorých ľudí, je druhé najlepšie, hneď po českom pive. Pozitívne predsudky o nás sú, že sme vtipný, radi sa smejeme a sme pohostinný, aj keď naša pohostinnosť už upadá. Tak je vnímané naše krásne Slovensko

Comment Stream