Je ozaj Skalica "Mesto kde to žije"?

Zábava pre tunajších ale aj pre turistov

Rozhodol som sa písať na danú tému z viacerých dôvodov, avšak nemožno objektívne hodnotiť mesto ako vec a zaradiť ju do rebríčka, kde môžu mestá a obce súťažiť v tom ako poskytnúť program pre tunajších, ale aj zároveň prilákať čo najviac turistov. Pojem "Mesto kde to žije" je dosť relatívny, preto sa budem snažiť písať čo najobjektívnejšie.

Nespútaný a divoko žijúci mladí.

Každý človek,či teenager alebo už dospelý sa chce cez víkend zabaviť, či už ísť s partiou na pivo alebo niekam na diskotéku. Skalica je ten typ mesta, v ktorom veľa klubov nenájdete, za to na hospody a bary je veľmi bohatá. Krčmu nájdete na každom rohu, či už piváreň alebo jednoducho podnik kde sa môžete aj najesť. Niektorým mladým však tento druh "zábavy" nevyhovuje, v Skalici je jedno alebo dve miesta, kde sa dá odviazať bez toho aby sa na vás ostatný pozerali, aj to zopár krát do roka. Preto mladí vyhľadávajú kluby v okolitých mestách a dedinách.

Možnosť rozvíjania športu

V tejto oblasti je dôležité podotknúť, na akej úrovni chceme šport pestovať. V Skalici je pestrý výber športových klubov, sú vystavané telocvične a ihriská kde je možné tento šport vykonávať. Keď sa chce človek presadiť v niečom, nie je problém, Skalické kluby sú vo vyšších súťažiach, ako napríklad Futbal, Hokej či Volejbal. Existuje aj florbalový zväz, v ktorom je miesto pre niekoľko teamov. Nesmieme zabudnúť aj na cyklistov, ktorý majú možnosť prezrieť si okolitú prírodu mesta. A samozrejme, keď ste v lepšej finančnej situácii, môžte si zahrať golf v areále pred mestom.

Podujatia a festivali

Keď máte radi otvorené akcie, Skalica je to pravé miesto, kde sa môžte zabaviť. Každoročne, a to už niekoľko rokov, sa uskutočňujú, či už priamo v meste alebo na Baťovom kanále niekoľko akcií. Vo Františkánskej záhrade je možné zúčastniť sa takzvaného Trdlofestu, ktorý v žiadnom inom meste nenájdete. Keďže Skalica je vinárske mesto,  a pečie sa tu tradičný "trdelník" , prečo nespraviť festival? Počas Trdlofestu je možné ochutnať vína od skalických pestovateľov a trdelník, ktorého recept sa traduje už desaťročia. Popritom si môžete naživo vypočuť jednu z hudobných skupín.

Skalica má už stáročia privilégium, ktoré umožňuje organizovať trhy. Toto každoročné podujatie patrí medzi jedno z najväčších. Počas 2 dní môžte v uliciach mesta vidieť rôzne stánky s rôznym tovarom, či už sú to tradičné výrobky, oblečenie alebo občerstvenie. Takisto môžte vidieť stredovekých rytierov, tanečné skupiny, či už moderné alebo ľudové, a samozrejme nesmú chýbať spevácke vystúpenia. Toto podujatie nájdete aj v iných mestách, avšak v Skalici je to unikátne tým, že si musíte za vstup zaplatiť .

Ponuka pre turistov

Skalicu navštevuje ročne veľa turistov. Je možné vidieť veľa historických pamiatok. V Skalici sa nachádza veľa kostolov, ktoré je možné navštíviť, takisto sa tu nachádza Rotunda sv. Juraja. Mesto má takisto zorganizované prehliadky a sprievodcov, ktorý ovládajú cudzie jazyky. Je možné vybrať si zo škály hotelov, takže nocľah nie je až taký problém. V okolí mesta jed dosť zachovalá príroda, takže turistika alebo cykloturistika je možná. V Skalických horách sú rôzne trasy a v lete je možné navštíviť kúpalisko

To je asi tak všetko, snažil som sa vyzdvihnúť kľúčové veci, kvôli ktorým je vhodné Skalicu navštíviť. Ako Skaličan si môžem povedať, že Skalica je "Mesto kde to žije". Avšak, vedeli by ste si vybrať aj vy?

Comment Stream