Hingedepäev

Hingedepäev on 2.novembril. Sel päeval oodati koju lahkunud inimeste hingi. Neile pandi ööseks lauale sööki ja jooki. Meile kõigile on öeldud, et taevas on kõik hinged pajlu rahulikumad. Kuid pannakse ka küünal, et hinged näeksid kuhu tulla. Alati pannakse küünal alusele.                                                                                                                                            Hinged ei taha et Me Neid leinaksime, Nad tahavad et me läheksime oma eluga edasi ja mälestaks Neid mäletades ainult head. Me kõik saame kunagi haiget. Osad arvavad, et valu peab olema füüsiliselt valus, kuid seda on võimatu võrrelda sellega, mida inimesed  tunnevad vaimselt.

MILLAL SAI ALGUSE HINGEDEPÄEVA TRADITSIOON              

Katoliiklikus kirikukalendris sai hingedepäev alguse 1006.aastal 2.novembril. Selle päevaga mälestatakse meie seast lahkunuid hingi. 1990.aastatel levis tava panna koduakendele ja kalmistule küünlaid.

MIDA TEHTI VÕI EI TEHTUD HINGEDEPÄEVAL

Hingedeajal oli keelatud müra tegemine, naljatamine, naermine, kisamine, kärarikkad tööd nagu puude lõhkumine. Samuti ei tohtinud teha villa ja lõngaga seotud tööd.

Jaguaeg ehk hingedeaeg

Kalendriuurijad on arvanud, et jaguaeg/hingedeaeg on muistse aastavahetuse tsükkel, aeg, mil ühitati kuu-ja päikese -aasta.

allikas:www.folklore.ee/Berta/tahtpaev-hingedepaev.php