SLOVAKIAN SCOUTING

Vážený Pán Holger Sickenberg, vážený skautský zbor. Ako isto viete kalendár ukazuje 25.6 2014. Ubehol presne rok čo slovenskí skauti spoznávali nemeckú kultúru a učili sa novým veciam a je to niečo okolo týždňa, čo sa nemeckí skauti začnú učiť slovenským veciam. Teraz nastal čas aby sa vaši vybraní nemeckí mládežníci a priaznivci života v prírode naučili niečo málo o Slovensku. Pripravený je samozrejme bohatý program a veľké dobrodružstvo. Než pristúpim k samotnému programu, ktorý nás čaká, prikladám stručný zoznam vecí, ktoré si bude treba zobrať.

- stan ( spací vak, vybavenie na stanovanie ) - outdoorové oblečenie, pršiplášť ( nepremokavé veci + pevné obutie do terénu ) - tepláky, voľné tričko, papuče ( na izbe sa nebude veľa zdržiavať stačí z každého 1 ) - plavky (uterák ) - oblečenie na voľný čas, spodnú bielizeň - financie 170€ v tejto sume sú zahrnuté všetky pobyty, vstupy a doprava, vreckové podľa vlastného uváženia, najmä na jedlo a pitie.

Doprava

- 3.7. 2014 o 6:00 bude čakať autobus s naším sprievodcom na parkovisku pri obchodnom dome na Glogauer Straße 30 pripravený na odjazd. Predpokladaný príjazd do Bratislavy je okolo 12 hodiny na obed. Autobus nám bude k dispozícii počas celého pobytu. 13.7. 2014 odjazd z Košíc podľa vlastného rozhodnutia.

PROGRAM

Po príjazde do Bratislavy vás bude čakať vrelé privítanie a zoznámenie sa s tohtoročnými účastníkmi. O 2 je pripravený obed v reštaurácii na moste SNP hore v tzv. ufe. Obed platí sponzorským darom inštitút pre podporu a rozvoj mládeže. Pevne verím, že doplníte prázdne žalúdky a sily po namáhajúcej ceste a po obede budete pripravení oboznámiť sa s priebehom celého pobytu. Tento rok s vami budú spolupracovať tí najlepší členovia Slovenského skautingu a samozrejme tí najlepší vychovávatelia a profesionáli v oblasti žitia v prírode.

Po obede bude o 4 prichystaný autobus, ktorý nás odvezie vyššie na západ do Chvojnice, kde sa v miestnych lesoch začne prvý deň nášho dobrodružstva. Z Chvojnice sa po vlastných presunieme hlbšie do prírody, kde zahájime prvé nocovanie pod holým nebom. Pripravené bude ohnisko, gitara a tradičná priateľská nálada.

Ráno. druhý deň, po poznávacom večere nás čaká náročný zrýchlený 35 kilometrový presun na Veľkú Javorinu, kde sa nám domovom na chvíľu stane Holubyho chata. Ťažšia batožina bude prepravená autobusom. Mali by sme to stihnúť do poobedia, potom nás na chate čaká prekvapenie v podobe netradičného býčieho mäsa. Mäso si na opekanie pripravíme sami s pomocou miestnych odborníkov, potom založíme veľkú vatru a budeme čakať kým nám býk pekne nezhnedne. Večer sa uložíme na izbách Holubyho chaty.

Ráno nás vyzdvihne autobus a budeme prepravení do múzea s najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Múzeum slovenskej dediny, ktoré prezentuje tradičnú architektúru, spôsob bývania a života na Slovensku v druhej polovici 19. a prvej polovici 20. storočia. Tu sa budete môcť oboznámiť s tradičnou slovenskou kultúrou. Po tomto celodennom výlete budeme ubytovaní v Martine v penzióne Čierna Pani.

Ráno po výdatných raňajkách nás autobus zavezie do penziónu Anka v Hriňovej v tesnej blízkosti Poľany. Tu sa ubytujeme, oblečieme, obujeme ťažkú obuv, zbalíme do ruksakov zlepeňáky a vyberieme sa do okolia poľany, kde nás čaká veľké dobrodružstvo. Čaká nás kurz z oblasti prežitia v divočine, ktorý nám sprostredkujú profesionáli z ARMY TRAINING. Všetky ich odborné kurzy prebiehajú za akýchkoľvek poveternostných podmienok, cez deň aj v noci. Celodenný kurz bude prebiehať v tvrdej prírode Poľany do neskorých večerných hodín pod dohľadom bezpečnostných technikov a školených profesionálov. Po náročnom dni sa dobre vyspíme a ráno nás bude čakať ďalší deň.

Ráno, zotavení a obohatení o poznatky prežitia v divočine, nás autobus prevezie do penziónu Alžbeta v Demänovej. Tu si vybalíme veci, dáme niečo málo pod zub a čaká nás príjemný deň plný zábavy a relaxu. Celodenné vstupenky do Aquaparku v Liptovskom Mikuláši sú samozrejme v cenne, tak nám neostáva nič iné, než sa celý deň blázniť v 14 bazénoch s niekoľkými tobogánmi. Po tomto dni sa môžeme tešiť na pekný výlet do nedotknutej slovenskej prírody.

Po raňajkách v penzióne nás autobus prepraví do oblasti NP Muránska planina. Ubytovaní budeme v rekreačnom areáli Predná hora priamo v okolí parku. Tešiť sa môžeme na potulky prírodou a večer po náročných túrach Muránskou planinou na využitie rôznych služieb tohto rekreačného areálu. Po relaxačnej noci nás čaká nový deň, nové dobrodružstvo.

Ráno nás autobus prepraví do areálu Spišského hradu, kde nás čaká prehliadka Spišského hradu a nocovanie pod holým nebom priamo pod Spišským hradom. Na večer tohto dňa nás čakajú prednášky rôznych rituálov pri ohni a praktické ukážky, do ktorých sa budeme môcť zapojiť.

Po tvrdej noci v stane je na ďalší deň pripravená hra, v ktorej sa budú testovať orientačné schopnosti našich skautov. Hra sa uskutoční v ťažkom teréne v oblasti Ostrej hory a Dreveníka. Hra bude odštartovaná priamo od nášho dočasného kempu a mládež bude mať za úlohu orientovať sa v prírode pomocou mapy. Budú rozčlenení do skupiniek po 4, ktoré budú pod miernym dohľadom veliteľov oddielov kvôli bezpečnosti. Pre výhercov sú samozrejme nachystané vecné ceny, ktoré do hry sponzorským darom venoval internetový e-shop Totem, ktorý bol založený organizáciou Slovenský skauting. Keďže v tejto súťaži porazení neexistujú sú prichystané aj menšie ceny pre tých menej rýchlych. Po náročnom dni opäť ľahneme do našich stanov.

Ráno pobalíme stany a všetku techniku, naložíme sa na autobus a pôjdeme do konečného stanoviska, do Košíc. V Košiciach je pre nás nachystané ubytovanie v penzióne Alejová, kde sa vybalíme niečoho sa najeme a oblečieme si staré veci. Tu nás bude čakať adrenalínový deň v najväčšom paintballovom a airsoftovom komplexe na východe. Paintball Košice disponuje ihriskom v lese a ihriskom v nedostavanej budove s nádychom toho pravého adrenalínu. Výstroj nám bude samozrejme zapožičaná a dostaneme možnosť okúsiť paintball a dokonca aj airsoft. Po tomto adrenalínovom zážitku bude večerný rozchod po Košiciach a príprava na ďalší deň.

Posledný deň nás čaká výlet do Kežmarku, kde práve bude prebiehať 24. Ročník Európskeho ľudového remesla. je to stretnutie nielen remeselníkov, šermiarov, domácich a zahraničných folklórnych skupín, ale i hercov, milovníkov vážnej i modernej hudby, sokoliarov, vzácnych hostí, ale najmä ľudí z blízkeho i vzdialeného okolia, ktorí tento festival navštevujú pravidelne niekoľko rokov, alebo ktorí prichádzajú po prvý raz, aby na jednom mieste našli všetko, čím sa môžu súčasné i predošlé generácie pochváliť, alebo to, čo je dnes niekedy len spomienkou na zašlú slávu našich predkov. Po tomto výlete sa vrátime späť do Košíc a posledný krát uľahnete do slovenských postelí. Ráno si pobalíte veci, potom nás čaká ešte spoločný obed, kde sa žiaľbohu už rozlúčime. Preprava je zabezpečená naším autobusom.

Toto je plán pre váš 10 dňový pobyt. Od 3.7.-13.7. 2014. Ak máte voči plánu nejaké výhrady, prosím napíšte nám ich čo najskôr aby sme mohli pohotovo zareagovať a adekvátne pozmeniť plán podľa vašich možností. Teším sa na vašu skorú odpoveď a našu spoluprácu. S pozdravom Michal Patka, Slovenský skauting.

Comment Stream