Alkohol a Ekonomika

EÚ je dôležitým svetovým výrobcom alkoholu. Vyrába ¼ celkového množstva alkoholu a vyše ½ vína na trhu. Obchody s alkoholom prebiehajú vo veľkom aj medzi členskými štátmi, tržby predstavujú 9mld. € v rámci EÚ. Odhad pašovania v rámci Európskej Únie je vyčíslený na 1,5mld €. Asi 1 z 6 turista sa vracia zo zahraničnej cesty s alkoholickými nápojmi. Alkohol nám vytvára mnoho pracovných miest vo výrobniach, pivovaroch, pri výrobe vína, v krčmách... Podľa existujúcich štúdií tvorili hmotné náklady na výrobu alkoholu v EÚ v roku 2003 125mld. € (od 79 do 220mld.). Podľa všetého spotreba alkoholu nie je priamo úmerná s bohatstvom krajiny.

Zdroj

Spotreba

EÚ má najväčšiu spotrebu alkoholu ako región vo svete s 11l na obyvateľa, je to ale pokles oproti nedávnym 15l. Južné krajiny pijú hlavne víno a ich spotreba je menšia, krajiny v strede EÚ pijú aj pivo a liehoviny a severné krajiny najmä liehoviny. Vo všetkých preskúmaných kultúrach pijú muži viac ako ženy.

Stredná a východná Európa má o dosť vyššiu spotrebu ako zvyšok ak berieme do úvahy neevidovanú a príležitostnú spotrebu. Alkohol hrá veľkú úlohu v spoločnosti.

Západná EÚ (Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Luxembursko, Holandsko, Spojené Kráľovstvo, Francúzsko, Írsko) má vysoký HDP o 10% viac ako priemer v EÚ. Všetky krajiny okrem Francúzska preferujú hlavne pivo. Veľký význam má aj energetická hodnota jedál, krajiny na severe a s miernym podnebným pásmom pijú viac ako južné krajiny so subtropickým podnebím. Spotreba alkoholu sa v poslednej dobe znižuje.

Severné krajiny (Dánsko, Švédsko, Nórsko, Island) sa opierajú o pitie liehovín. Pitie liehovín sa začalo šíriť od roku 1500 takže má menšiu tradíciu ako pitie vína či piva. Spotreba je veľmi chaotická, najvyššia je cez víkendy a sviatky. Tieto krajiny majú taktiež viac opitých na verejnosti. Sú aj pod priemerom zvyšku EÚ pretože pijú najmä tvrdý alkohol. Tento región má najmenšie percentá abstinentov v EÚ.

Krajiny južnej EÚ (Cyprus, Grécko, Taliansko, Malta, Portugalsko, Španielsko) spotrebúvajú a produkujú víno najviac v celej EÚ. Pijú skoro každý deň najmä pri jedle. Opilstvo a nelegálne pitie alkoholu je veľmi zriedkavé. Spotreba alkoholu je vysoká no už začína klesať.

Druh alkoholu s najväčšou spotrebou vyplýva z histórie, geografickej polohy, náboženstva a národnej príslušnosti.

Zdroj 1

Zdroj 2

Slovenská spotereba

V Slovenskej republike z roka na rok klesá spotreba alkoholu na obyvateľa. Približne 5% dospelých Slovákov tvoria úplní abstinenti,60% tvoria bezproblémoví konzumenti, 30% pije nadmerne a zvyšných 5% je závislých od alkoholu. Podľa Dr. Breiera (2005) na Slovensku dnes problémovo pije asi 1,5 milióna ľudí a 4000 ľudí ročne zomiera na následky alkoholu. Približne ¼ zo všetkých dopravných nehôd ročne sa stane v dôsledku konzumácie alkoholu.

Osobne si nemyslím, že alkohol je odpoveď na problémy, ale je to zaujímavá myšlienka.