עצלן

( העצלנים הם יונקים בינוניים בגודלם שנמצאים בסוג הדלשינאים (סידרה של יונקים הנמצאים באמריקה. העצלן הנפוץ בשטחים נרחבים באמריקה הדרומית, הם גרים על עצים  ומבלים עליהם את מרבית חייהם

הם מאופיינים במראה מיוחד, בטפרים הארוכים ובתנועתם האיטית (ומכאן מקור שמם). בעבר היו  עצלני קרקע, ענקיים שחיו על הקרקע. אך כיום אין כאלו יותר.

בית הגידול הטבעי של העצלן הוא יערות גשם הנמצאים  בדרום אמריקה ומרכזה. בעיקר אזור ברזיל. העצלן  שוכן על עצים, ואת מרבית חייו הוא מבלה על העץ. שם הוא אוכל וישן בדרך כלל כשהוא נתלה במהופך בעזרת ידיו על העץ, מהעץ הוא יורד פעם בכמה ימים כדי לעשות את צרכיו. העצלן הוא הופך את עצמו לפגיע מאוד לטורפים כאשר הוא יורד מהעץ. גופו של העצלן מותאם בצורה הטובה ביותר לחיים על עץ. הפרווה העבה שלו והתנועה האיטית שלו עוזרת להסוואת את עצמו מעיניי אויביו, ואילו הציפורניים החזקים שלו מסייעים לו לטיפוס על העץ ולאחז בעץ.

העצלנאים מתאפיינים בתנועה איטית במיוחד. הם לא נעים כשאין צורך בכך, וגם כשהם עושים זאת הם נעים באיטיות רבה. כשהוא נתון בסכנה, העצלן נע קצת מהר יותר, במהירות של כ-4.5 מטרים לדקה. ככל הנראה, התזוזה האיטית יחד עם הפרווה העבותה וצבעי ההסוואה מסייעים לעצלן להסתתר ולא להתגלות ביער גשם.

בשל זאת, הירידה מהעץ והתזוזה על הקרקע היא מהלך מאוד לא טבעי בשביל העצלן, ועל הקרקע הוא נע בזחילה. במצב כזה הוא פגיע ביותר, .

העצלן הוא אוכל כל: הוא מסוגל לאכול לטאות קטנות וחרקים, אך עיקר תזונתו מתבססת על עלים וקליפות עצים אותן הוא תולש בעזרת ציפורניו. את מרבית הנוזלים הדרושים לו מקבל העצלן מן הפירות והעלים אותם הוא אוכל, אולם לעתים רחוקות הוא יורד מהעץ בחיפוש אחר מקור מים. כשהוא כבר עושה זאת, מיטיב העצלן לשחות.

Comment Stream