Leonardo da Vinci

Hayatının Bilinmeyen Yönleri

Leonardo Da Vinci kimilerine göre İtalyanların en büyük ressamlarından biri, kimine göre en büyük mucidi, kimine göre en büyük düşünürü, kimine göre de mimarıdır. Aslında Leonardo Da Vinci için hepsi de diyebiliriz. O İtalya’nın şu anda ismini ve eserlerini abartılı biçimde turizm ticaretini yaptığı, Rönesans döneminde yaşamış büyük mucid, mimar, ressam, heykeltraş, jeolog, astronom, matematikçi, mühendis, düşünür, botanist ve kartografıdır.

15 Nisan 1452 tarihinde, birbirine aşık iki gencin; noter olan ve üstad anlamına gelenMesser Piero daVinci ile bir köylünün kızıCaterina’nın bir aşk kaçamağı sonrası gayrı meşru olarak dünyaya gelmiştir. Caterina’nın babası bu çocuğun doğmasını istemiyor ve dünyaya gelmemesi için türlü yöntemler öneriyordu. Ancak Caterina yine de Leonardo’yu doğurdu.

Vinci Kasabası’nın yakınındaki Anchiano’da dünyaya gelen Leonardo’nun, modern soyadı kanunu yerleşmeden önceki tam adı “Vincili Üstad Piero’nun oğlu Leonardo” manasına gelen Leonardo di ser Piero da Vinci’ydi…

Kendisinin çocukluğu hakkında tam somut kanıtlar olmasada çocukluk dönemine yönelik bir çok söylenti vardır. Ancak bir ticari metaya dönüştürülen Leonardo Da Vinci isminin hayatı ile ilgili yazılıp çizilemlerin ne kadarının doğru, ne kadarının ise İtalyanlar tarafından efsaneleştirilmek amaçlı uydurulduğunu bilmek imkansız.

Rivayetlere göre Leonardo’nun annesinin ailesi Ortadoğuluydu ve babasının kölesiydi. Leonardo’nun babası kölesinin kızı ile bir çok kaçamak yapmış ancak bu kaçamaklardan doğan Leonardo’nun dünyaya geldiği yıl ilk eşiAlbiera ile evlenmiştir.

Bebekliğinde Leonardo’ya annesi bakmış, ancak annesi başka birisi ile evlendirilince başka bir kasabaya taşınmak zorunda kalmış ve Leonardo babasının çok az uğradığı büyük babasının evinde yaşamaya başlamıştı. Bazı zamanlar seyrek de olsa babası onu Floransa’ya çağırırdı. İlk eşinden çocuğu olmadığı için gayrı meşru olmasına rağmen aile onu kabul etmiş ancak amcasının dışında sevgi gösteren kimse olmamıştı.

14 Yaşına kadar Vinci’de yaşayan Leonardo’nun büyük annesi ve büyük babası peş peşe ölünce 1466′da babası onu Floransa’ya götürdü. O dönemde gayri meşru çocukların üniversite eğitimi alması yasak olduğundan Leonardo’nun babası çok güzel çizimleri olan oğlunu dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı Andrea del Verrocchio’ya gösterince, Verrochio onu çırak olarak yanına aldı. Leonardo Verrocchio’nun yanında Lorenzo di Credi vePietro Perugino gibi ünlü sanatçılarla çalışma fırsatı buldu. Atölyede sadece çizimi değil aynı zamanda çok da güzel lir çalmayı öğrendi.

Mekanik üzerine taslak çizimleri

30 Yaşında 1482 yılında Floransa’yı terk ederek Milano Dükü Sforza‘nın hizmetine girdi. Dükün hizmetine girebilmek için köprüler, silahlar, gemiler, bronz, mermer ve kilden heykeller yapabileceğini anlattığı ancak göndermediği mektubu bütün zamanların en olağanüstü iş başvurusu olarak kabul edilmiştir.

Cavallo Heykelini Milano Dükü İçin Yapmıştır.

Leonardo, 1499’da şehir Fransızlar tarafından alınıncaya kadar 17 yıl boyunca Milano Dükü için çalıştı. Dük için sadece resim ve heykeller yapmak, festivaller organize etmekle uğraşmadı, aynı zamanda bina, makine ve silah tasarımları yaptı. 1485 – 1490 yıllarında doğa,mekanik, geometri, uçan makinelerin yanı sıra, kilise, kale ve kanal yapımı gibi mimari yapılar ile ilgilendi, anatomi çalışmaları yaptı, öğrenciler yetiştirdi. İlgi alanı o kadar genişti ki, başladığı çoğu işi bitiremiyordu. 1490 – 1495 yıllarında çalışmalarını ve çizimlerini deftere kaydetme alışkanlığı geliştirdi. Bu çizimler ve defter sayfaları, müzeler ve kişisel koleksiyonlarda toplanmıştır. Bu koleksiyonculardan birisi de Leonardo’nun hidrolik alanındaki çalışmalarının el yazmalarını toplayan Bill Gates’dir.

Fransızlar 1499 yılında Milano’yu işgal edip Dük Sforza’yı sürgün edince Floransa’ya geri döndü.

Verrocchio ( sol tarafta resmettiği )

1476 yılında, sevgilisi Verrocchioile birlikte yaşarken 17 yaşındaki model Jacopo Saltarelli ile sodomist ilişki kurduğu gerekçesiyle adı bilinmeyen bir kişi tarafından suçlanmıştır. İki ay süren soruşturma sonucu, Leonardo’nun babasının saygın konumuna da bağlı olarak hiç şahit bulunamaması nedeniyle dava düşmüştür.

Bu olayın ardından Leonardo ve arkadaşları Floransa’daki “Gecenin Bekçileri” isimli örgüt tarafından bir süre takip edilmiştir. (Gecenin Bekçileri’nin İtalya’da Rönesans döneminde kurulan ve sodomizmin bastırılmasına yönelik faaliyet gösteren bir örgüt olduğu Podesta’nın yasal kayıtlarında da yer almaktadır)

Jacopo Saltarelli

1490 Yılında henüz 10 yaşındayken evinde hizmetçi olarak aldığı Salaiyada İl Saliano takma isimli Gian Giacomo Caprotti da Oreno ile birlikte yaşamaya başladı. Salai ile Leonardo’nun ilişkisi en rahat algı sistemi ile bile reddedilecek bir türdendir. Giorgio Vasari tarafından “Leonardo’nun büyük keyif aldığı harika kıvırcık saçları olan ışıltılı ve güzel genç” olarak tanımlanmıştır.

il Saliano tam 30 yıl boyunca Leonardo’nun hayat arkadaşı, hizmetçisi, asistanı olarak her konuda hizmet etmiştir.

İnsanlık tarihinin en iyi resimlerinden birisi kabul edilen Mona Lisa için 1503’te çalışmaya başladığı söylenir. Bu resmi tamamladıktan sonra hiç yanından ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında taşımıştı. 1504’te babasının ölüm haberi üzerine Floransa’ya döndü. Miras hakkı için kardeşleri ile mücadele etti ancak çabası sonuçsuz kaldı. Ancak çok sevdiği amcası tüm varlığını ona bıraktı.

Francesco Melzi

1506 yılında Leonardo, bir Lombardiya aristokratının 15 yaşındaki oğlu olan Kont Francesco Melzi’yle tanıştı. Melzi, Leonardo’nun kendisine karşı hislerini bir mektubunda “a sviscerato et ardentissimo amore” (çok ihtiraslı ve fazlasıyla yakıcı aşk) olarak nitelendirmiştir. il Salaino bu yıllarda Melzi’nin sürekli olarak Leonardo’nun yanında olmasını kabullenmek zorunda kalmıştır. Melzi, Leonardo’nun önce öğrencisi sonra da hayat arkadaşı olmuştur.

Leonardo da Vinci’nin küçük erkeklere olan ilgisi 16. yüzyılda tartışma konusu olmuş ve bir kaç tiyatro oyununda bile Leonardo’nun bu tercihi işlenmiştir. Hatta Leonardo’nun repliği “Biliniz ki erkekler arasındaki aşk çeşitli arkadaşlık duygularıyla erkekleri biraraya getiren bir erdemdir. Bu durum onları daha erkeksi ve yürekli hâle getirir” şeklinde yüceltilmeye ya da o zamanki akla yatkın hale getirilmeye çalışılmıştır.

1513 Yılında Roma’da yaşamaya başladı. Tam üç sene Papa için geliştirilen projelerde yer aldı. Anatomi ve fizyoloji alanında çalışmaya devam etti ancak Papa, kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı.

Vitruvian Adamı

1516’da koruyucusu Giuliano de’ Medici’nin ölümü üzerine Kral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet aldı. Paris’in güneybatısında, Amboise yakınlarındaki Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşti. Leonardo’ya büyük hayranlık duyan kral, sık sık ziyarete gelir ve sohbet ederdi.

Sağ koluna felç inen Leonardo da Vinci, resimden çok bilimsel çalışmalara ağırlık verdi. Kendisine dostu Melzi yardımcı olmaktaydı. Salai ise Fransa’ya geldikten sonra onu terk etmişti.

Kaynak : http://okumag.com

Comment Stream