מצילים את הסיסים

מבשרי האביב: נודדים, חיים באפריקה ומגיעות לישראל בתחילת האביב . לאירופה מגיעים באפריל, לסקנדינביה מגיעים בסוף מאי, לסיביר בתחילת יוני. הסיסים מגיעים ממש לפני האביב (אמצע פברואר), שוהים כ-100 ימים, וחוזרים לאפריקה. קבוצות שמגיעות לאירופה באפריל , גם כן תוך 100 ימים חוזרות לאפריקה. ציפור מאה הימים: מחזור הקינון של הסיסים כמאה ימים (הזדווגויות, הטלות וכו'). מכלי התעופה – מוטת כנפיים ארוכה , אורך גוף קצר , קל משקל . תופעה אווירודינמית שנתגלתה: מערבולות שפת הקפה . מבנה פרופיל שונה בחלק הקדמי של הכנף ובחלק האחורי. משהו שמאפשר לתפוס עילוי בלי להזדקר. הסיסים פעילים באוויר: אוכלים באוויר, אוכלים חרקים מעופפים, ולכן טוב כמדביר ביולוגי. מגדלים בערך 2-3 גוזלים, ולוכדים לשם כך 20,000 חרקים ביום. כמו כן שותים תוך כדי טיסה נמוכה מעל מקורות מים . דבר נוסף – ישנים באוויר. בבריטניה במלחה"ע השניה נקראו “devils”, שהם למעשה סיסים המסתובבים בדאייה על זרם אוויר חם מעל מרכז האוכלוסיה – שימוש בחום הנפלט מעל מטרופולין כדי להשאר באוויר . כמו כן, מזדווגים באוויר. ההזדווגות לוקחת 0.1 שניות, 2-3 ביצים. אין הבדלים שונים במראה בין זכר ונקבה . שניהם משתתפים בגידול הצאצאים.

לסיס 4 אצבעות הפונות לפנים עם ציפורניים כמו ווי חכת דיג . רגליה התנוונו לחלוטין באבולוציה, לא מסוגלת ללכת על הקרקע, אצבעותיו משמשות רק להתפסות על קירות אנכיים וזחילה. בגלל תכונות אלו הקנים תמיד ימצאו במקום גבוה ואנכי. כאש/ר יוצא מהקן, הוא נופל 1-1.5 מטר עד שצובר מספיק מהירות כדי לבצע עילוי, ולהתחיל לטוס באופן נורמלי. בכותל המערבי יש 88 קנים, נעשה שם מחקר ב-2002. נכון לאז היו 66 קנים עם קינון מתוכם. מפריחת הגוזלים מהקן הם טסים למשך 3-4 שנים, עד הגעה לבגרות מינית. גם בגגגות ניתן למצוא קנים, ברווחים שבין התריסים לדופן הבית. הסיסים אוספים את חומרי הבניה לקן תוך כדי טיסה, בעיקר נוצות. תכונות נוספות: מתלהקים, חוזרים תמיד לאותו הקן, נאמנים זוגית, תומכים בצעירים גם של אחרים )אלטרואיזם שהיה ידוע עד כה רק אצל לוויתנים ודולפינים( – יש עדויות למשל לסיסים שעוזרים בטיסות הראשונות לסיסים צעירים שאינם צאצאיהם שמנסים לעוף. כמו כן מאריכי חיים עד 21 שנה, ואף 30 שנה אך טרם הוכך מדעית . כאשר הצעירים מנסים לעוף בפעם הראשונה , יש להם צ 'אנס אחד . אם לא מצליחים , נופלים ועלולים להפצע ולהטרף , אלא בהתערבות אדם. מספר הסיסים בעולם ירד ב-%80 כיוון שמקומות הקינון של הסיסים נעלמו – בניינים ששופצו או נהרסו, ונבנו בניינים עם קירות זכוכית שלא מתאימים לקינון סיסים

-קצת על הסיסים

כמה עובדות שמראות עד כמה הסיסים הן ציפורים מדהימות

הסיסים נמנים על המעופפים הטובים ביותר בטבע ומהירותם מגיעה ל-200 קמ"ש.

הצעירים מבלים 3 שנים רצופות באויר בלי לנחות אפילו פעם אחת (!). הם אוכלים, הם ישנים, ואפילו מזדווגים – הכול באוויר!

מושבת הקינון הוותיקה ביותר בעולם נמצאת בין סלעי הכותל המערבי.

מזונם העיקרי הוא חרקים מעופפים ולכן הם נחשבים למדביר ביולוגי יעיל וידידותי.

בכל שנה, באותו שבוע בדיוק, הם חוזרים כדי לקנן ולהביא דור חדש של גוזלים.

ס.מ.ס-ו להצלת הסיסים

הסיסים שהן ציפורים עירוניות הולכות ומתמעטות בשל המחסור בתיבות קינון אותם מתקינים להן מתחת לגגות הבית בעיקר בתל אביב ובגבעתים. מנהלי הקמפיין למען הצלת הסיסים מבקשים מהציבור: "מי שישמע את ציוץ הסיסים, בבית או ברחוב, מוזמן לסמס את המילה סיס ואת המיקום המדויק למספר 3090". מיפוי ריכוזי אוכלוסיית הסיסים בישראל בכלל ותל אביב בפרט, כך באמצעות קבלת מידע באס אם אסים מהציבור ימוקמו תיבות קינון מיוחדות. לסיסים קריאה ייחודית עליה תוכלו לשמוע תשדיר רדיו מצייץ. הסיסים הם משכימי קום ואת ציוצם הם משמיעים בעיקר בשעות הבוקר ולקראת שקיעה. עד עתה הציבור לא היה תמיד מודע למיוץ ומעכשיו, שימו לב..

המטרה היא להגדיל את אתרי הקינון המותאמים לסיסים ובכך למנוע את הפגיעה במרקם החיים של הציפור. לשם כך הוקם אתר ייעודי, המכיל מפה המתעדכנת בהתאם לדיווחים בו ירוכז המידע על מיקומם של הסיסים שיתקבל מהציבור. האתר יאפשר לקהל לעקוב אחר תהליך המיפוי של הסיסים ולעודדם להמשיך ולדווח מהשטח.

מודעה להצלת הסיסים

Comment Stream