Čo nás čaká a neminie na slovenských železniciach?...

Je sa na čo tešiť....

Slovenské železnice chcú zarábať. No podarí sa im to?

Onedlho odzvoní tradičným názvom vlakov smerujúcich z Bratislavy do Košíc. Železnice nemajú peniaze a preto sa rozhodli zarábať na komerčných názvoch vybraných firiem. Cieľom je zvýšenie vlastných tržieb a tým aj o zlepšenie hospodárskeho výsledku spoločnosti a súčasne znížiť nároky na dotácie od štátu. Tradičné názvy ako Tatran, Gerlach alebo Kriváň nahradia názvy súkromných spoločností ako napríklad DOXXbet alebo SHOPPIE.SK. Ak cestujete vlakom či už do práce, do školy alebo na nákupy nenechajte sa zaskočiť týmito novými pomenovaniami a radšej si ich poriadne naštudujte.


Nie je to prvýkrát...

Zmena názvov nie je žiadna novinka a netradičné komerčné mená na vlakoch sa použili už v minulosti. Tento pokus však pred pár rokmi nevyšiel podľa predstáv. Názvy pôsobili zmätočne a navyše zisk sa nekryl s predstavami zriaďovateľov.
Prinavrátenie ku komercii sa odôvodňuje vyšším finančným zárobkom a zníženiu straty z prevádzkovaných nákladov.

Celkovo by mala táto zmena priniesť budúci rok podľa ZSSK až 120-tisíc eur. Či sa to oplatí a koľko finančných prostriedkov sa tak získa, je otázne

Už onedlho budeme teda jazdiť na vlakoch ako MARTINUS.SK, LYONESS alebo HORALKY SEDITA. Dúfajme, že táto zmena vás nevykoľají až natoľko, aby ste svoj vlak nestihli.

V minulosti po našich tratiach chodili napríklad Aupark či Kúpele Lúčky. Bývalé vedenie spoločnosti to však zrušilo. Dôvodom bolo dlhodobé kritizovanie cestujúcimi, lebo im prinášalo neistotu, či nastupujú do správneho vlaku a túto neistotu v rýchlej a bezpečnej orientácii nevyvážil ekonomický prínos. Ďalším dôvodom boli sťažnosti ľudí, že takéto mená vlakov ich len mýlia. Jedným smerom sa ten istý rýchlik totiž volal inak ako opačným, názvy sa cestujúcim miešali a zamieňali. Navyše pri príchode takéhoto vlaku do stanice často operátorky nesprávne vyslovili názov a hlásenie pôsobilo trápne.

Vlaky, ktoré niesli už všelijaké názvy, napríklad Aspirín, Gorenje, Impuls leasing, Aupark, Obchodné centrum Mirage či Leier, sa na čas premenovali na tradičné Rysy, Gerlach, Kriváň, Váh alebo Dargov.

Od jedného názvu k druhému...

Reklamy nás obklopujú všade, ale tomu sa v dnešnej dobe nedá vyhnúť. Plynú z toho peniaze pre firmy a spoločnosti a tomu nejako nezabránime. Slovenské železnice nám týchto reklám ponúkajú stále viac, či už reklamy na jednotlivých vagónoch, plné stanice reklamných plagátov alebo nám po novom prinášajú aj nové názvy. Ako budú cestujúci reagovať na to, že sa budú voziť obľúbenými oblátkami alebo obchodom s elektronickými spotrebičami uvidíme až postupom času.

Slovenský portál v názve rakúskeho vlaku.

Privábime tým ďalších turistov?

Rakúske vlaky sa budú preháňať po koľajniciach s menom slovenského portálu o cestovnom ruchu. Aj takýmto spôsobom by sa mali rakúski turisti dozvedieť o možnostiach dovolenky na Slovensku.
Raňajšie regionálne vlaky Rakúskych železníc ÖBB v smere z viedenských prímestských oblastí Sankt Pölten a Wiener Neustadt budú od 15. decembra 2013 do polovice decembra 2014 pomenované www.slovakia.travel. Obyvatelia Viedne a okolitých miest sa tak dozvedia, kde nájdu všetky turistické informácie o Slovensku a o aktuálnych podujatiach u nás. A dokonca aj v nemeckom jazyku.

Slovenská agentúra pre cestovný ruch tým nadväzuje na spoluprácu z minulých rokov. V rokoch 2011 a 2012 mali vlaky názov Reiseland Slovakia (Destinácia Slovensko) a v rokoch 2012 a 2013 Kulturhau­ptstadt Košice (Európske hlavné mesto kultúry Košice).

Comment Stream