najzaujímavejšie zvieratá na svete

Ďaleko za nami sú hodiny prírodovedy a biológie, kde sme spoznávali zvieratá obývajúce našu planétu. Dávno preč sú výlety s rodičmi do lokálnych zoologických záhrad, kde sme mnoho z týchto stvorení videli naživo. Vo svete počítačov a internetu sa však treba vzdelávať ďalej a tak vám prinášame 5 zvierat, ktoré si môžete pridať k svojej základni vedomostí. Pretože o týchto tvoroch ste v škole pravdepodobne príliš nepočuli.

ázijský divoký pes

Táto psovitá šelma pripomínajúca prerastenú líšku žije, ako už názov napovedá, v Ázii. Loví podobne ako vlci, vo svorkách a svoju korisť väčšinou uštve počas behu, následne na čo jej odkusne hlavu. Ľudí sa boja, ale vo svorke si dovolia aj na diviaka, či dokonca tigra. Evolúcia.

babirusa

Toto takmer holé prasa, rozpoznateľné pre štyri prerastené tesáky, ktoré sa mu stáčajú takmer až do očí, žije prevažne na ostrovoch v Indonézii. Tesáky slúžia predovšetkým na odstrašenie súperov, babirusy sa totiž živia ovocím, orechmi, či hubami. Údajne rýchlo behajú a dobre plávajú.

gerunk

Gerenuk, alebo aj Wallerova antilopa nie je síce kríženec žirafy a antilopy, ale slovo "gerenuk" znamená v somálčine "žirafo-krká". Toto zvieratko žije hlavne v západnej Afrike a svoj dlhý krk využíva hlavne na dosiahnutie potravy, prevažne akácií a zelených listov, ktoré iné gazely a antilopy nedočiahnu.

koza struhorohá

Tento druh kozy by ste našli práve v Pakistane, či Afganistane a určite by ste ho spoznali práve vďaka zakrúteným rohom a jej veľkosti. Koza skrutorohá je ohrozeným druhom, keďže žije už len 2500 dospelých jedincov

mihuľa potočná

Toto nepríjemne vyzerajúce zviera žije aj na Slovensku, našťastie v menšej a neparazitickej /neškodnej podobe. Obýva hlavne sladké vody, no mimo nášho územia ju môžete nájsť aj v riekach vlievajúcich sa do morí a oceánov. Väčšinou nie je parazitická, no existujú aj druhy, ktoré sa prisajú na telá rýb a cucajú ich krv

mihuľ potočnú nájdeme aj na Slovensku

Comment Stream