Aká je v skutočnosti úroveň slovensého športu?

Šport je súčasťou nášho života už od predškolského veku a neskôr aj na základných a stredných školách. Tie sa snažia vytvoriť u detí pozitívny postoj k športovej činnosti. Ide o celoživotný proces takže nikdy nie je neskoro začať robiť to čo nás baví. Dávno sú za nami časy, keď platilo, že deti po návrate zo školy hodili tašku na zem a išli sa von hrať či už futbal, hokejbal alebo len tak pobehovať. Dnes sa viac zaujímajú o počítače, televíziu a mobilné telefóny a trávia pri nich čím ďalej tým viac času. Filmy, videohry a internet nahradili tradičné hry s kamarátmi na skrývačku alebo naháňačku po celom sídlisku. 

Dnes športujú len deti, ktoré sú naozaj zapálené a odhodlané zlepšovať sa, ísť za svojím cieľom a dosiahnuť víťazstvo. Na prelome tisícročí sa na Slovensku stal šport už len profesionálnym pre deti, ktorých rodičia majú dosť prostriedkov na to ich financovať. Bohužiaľ už nie je také jednoduché sa presadiť len s talentom a húževnatosťou.

Dôvodom prečo úroveň športu postupne upadá je aj prístup štátu. Ak je systém športu nefungujúci tak nemá význam sponzorovať akýkoľvek druh športu od hokeju cez basketbal až po lyžovanie. Prečo by mal niekto liať peniaze niekam kde sa mu to nevyplatí a je o to čím ďalej tým menší záujem. Ak by však systém fungoval správne, prišli by sponzori a peniaze a výsledkom by boli kvalitné súťaže, vynikajúci športovci a samozrejme to najdôležitejšie aj úspechy.

Nedostatkom peňazí trpí väčšina profesionálnych klubov skoro vo všetkých druhoch športu. Ako príklad uvediem klub HK 36 Skalica. Po sezóne 2013/2014 sa množstvo hráčov anonyme sťažuje na podlžnosti počas dlhého obdobia. Ak nemá klub na vyplatenie peňazí ani polke mužstva, keďže Skalica je farmárskym týmom HC Slovan Bratislava hrajúci v KHL a Slovan poskytol niekoľko hráčov, tak aký dojem to zanechá pre mládež a rodičov v podpore športu keď je evidentné, že budúci profesionálny športovci by v slovenských kluboch nemali z čoho žiť. Jednoducho ľudia začínajú strácať záujem o profesionálne športovanie ako také a praktikujú ho už iba ako hobby alebo na amatérskej úrovni.

Nie je to však úplný koniec pre šport. Najlepšie talenty majú akú takú šancu odísť do zahraničia a skúsiť nájsť lepšie podmienky pre ich rozvoj. Tým sa drží aspoň šanca na nejaké tie národné úspechy, ktorá raz za čas získame. Za posledné roky to bola strieborná medaila z MS v ľadovom hokeji v roku 2012 a predtým bol kvalitným úspechom aj postup Slovenskej reprezentácie na MS vo futbale v Juhoafrickej republike v roku 2010.

V porovnaní s našimi západným susedmi Českou republikou sme na tom viditeľne horšie. Či už s výchovou mládeže, zázemím klubov alebo kvalitou súťaží. Je však pravda, že Česko má dvakrát toľko obyvateľov, takže čo sa mládeže týka majú viac z čoho vyberať. Kluby potom nemusia siahať po športovcoch zo zahraničia a tak sa odchovanci zlepšujú. Samozrejme od toho sa odrazia aj úspechy na medzinárodných podujatiach ako sú majstrovstvá sveta alebo olympiáda, či už letná alebo zimná.

Treba však hľadieť do budúcnosti. V tomto období sa začínajú postupne rekonštruovať a budovať lepšie štadióny a haly. Zlepšenie zázemia je určite správnym krokom pre nalákanie mladých ľudí ku kvalitným možnostiam výchovy a zlepšovania v určitom športe. Je to však finančne veľmi náročné a je potrebná podpora nie len od štátu ale aj od súkromných investorov a sponzorov. Bez týchto sponzorov by už dnešný šport na Slovensku dávno neexistoval.

Dôležitým faktorom pri výchove talentov je aj kvalita trénerov. Je veľmi dôležité aby tréner vedel čo robí, mal o prácu s mladými záujem a snažil sa z nich dostať to najlepšie čo v nich je. Musí mať prehľad v najmodernejších možnostiach tréningov a postupov pri zlepšovaní sa športovcov a sám stále zdokonaľovať svoje praktiky.  Taktiež by nemal byť platený len rodičmi ak to druh športu dovoľuje. Tým sú potom tréneri do veľkej miery ovplyvnený rodičmi, ktorý naliehajú na to, aby ich dieťa bolo zaradené medzi najlepších, aj keď na to bohužiaľ nemá predpoklady, veď oni ho platia tak bude robiť to čo po ňom chcú. A bohužiaľ tak to v kolektívnych športoch momentálne funguje, pretože poznám ľudí, ktorý na túto chybu v systéme doplatili a boli podceňovaný vlastnými trénermi a to už jednoducho ani toho športovca potom nemôže baviť pokiaľ je stále odsunovaný aj keď má kvalitu na to byť vynikajúci.

Ja osobne verím, že podmienky pre šport budú na Slovensku len lepšie a lepšie. Tým by sa mohol náš profesionálny šport znova odraziť a vybudovať novú generáciu mladých talentov, ktorý budú mať potenciál urobiť náš národ na nich hrdým. Všetko nasvedčuje tomu, že hlavne futbal je na vzostupe vďaka budovaniu moderných futbalových ihrísk a kvalitným juniorským súťažiam. Možno sa už čoskoro nebude vravieť, že Slovensko je hokejovým národom ale práve futbalovým. Mať len niečo dobré je však stále lepšie ako nemať dobré vôbec nič a tak dúfajme, že sa nájde dostatok detí a teenagerov, ktorý chcú športovať.

Comment Stream