Stereotypy v Európe

Slovensko- Európania si o nás nemyslia takmer nič pekné. Vraj sme prchkí ľudia, ktorí sa dokážu rýchlo nahnevať, máme radi drsný humor. Okrem toho vraj prehnane holdujeme alkoholu nemáme radi cudzincov. Veľmi často si nás ľudia pletú so Slovinskom, alebo si myslia že sme stále súčasťou Česko-Slovenska. Ak už nás ľudia mimo Slovenska poznajú, ihneď nás podceňujú a predstavujú si našu krajinu na úrovni afrických štátov.

Česko- Prvým stereotypom, ktorý Európanom napadne pri vyslovení slova „Čech" je pivo. A niet sa čomu čudovať, keďže naši bývalí bratia patria k najväčším konzumentom piva na svete. Ani spájanie Čechov s automobilkou Škoda nie je prekvapivé. Oveľa viac ale zarazí, že Európania si typického Čecha predstavujú ako chlapa s fúzami.

Taliansko- Keď sa povie typický Talian, väčšine Európanov sa vybaví opálený muž, ktorý sedí v aute, trúbi, nervózne rozhadzuje rukami, kričí, popritom v rádiu počúva priamy prenos z futbalového zápasu svojho obľúbeného tímu a je pizzu so špagetami. Zaujímavý je najmä fakt, že mnoho ľudí považuje Talianov za zlých šoférov, hoci v ich krajine vznikli také automobilky ako Ferrari, Lamobroghini či Lancia.

Holandsko- Prvá vec na ktorú ľudia myslia keď sa povie Holandsko, je legalizácia marihuany. Preto si ľudia si často myslia, že všetci Holanďania sú tak povediac „huliči“ . Holandsko bolo tiež prvou krajinou, ktorá povolila svadby homosexuálov v roku 2001, čo vedie k menej známemu stereotypu, že v Holandsku musí byť minimálne polovica populácie homosexuálna. Samozrejme že o Holanďanoch sa hovorí že sú vášnivý cyklisti, čo je určite pravda, keďže v Holandsku je viacej bicyklov než ľudí.

Británia- Tak ako aj Francúzi by mali byť Briti snobský ľudia. No tiež by mali byť sofistikovaný, slušný a s vybranými spôsobmi. O Britoch sa niekedy hovorí že sú to pijani, ich jedlo nie je chutné a ženy v Británii sú škaredé. Briti sú podľa stereotypov posadnutý spoločenským postavením a rozdelením spoločnosti na triedy. Tiež sú známe spoločenské tvrdenia že v celej Británii je neustále zlé počasie, na každej ulici je minimálne päť červených telefónnych búdok a samozrejme, že sa po celej krajine preháňajú červené dvojposchodové autobusy - „Double-decker buses“. Vo svete športov sú Briti vášnivý fanúšikovia futbalu.

Zdroje: https://tackk.com/pn5cxv

http://magazin.atlas.sk/ulety/europske-stereotypy-co-si-ludia-myslia-o-slovakoch/845263.html

                                                                      Lukáš Bugáň

Comment Stream