Sú súkromné školy lepšie ako štátne?

Your Headline

Súkromná alebo štátna škola? To je otázka nad ktorou už dlho rozmýšľam. A tak sa teraz pokúsim nájsť odpoveď. Kvalita škôl je veľmi individuálna a aj keď sa pôvodne mali súkromné školy stať protiváhou štátnym a verejným školám, mnohé z nich majú dnes skôr povesť inštitúcie, kde za peniaze nechajú vyštudovať každého.

Súkromné materské, základné, stredné, umelecké a jazykové školy fungujú na Slovensku už viac ako 20 rokov a znamenajú jednu z najväčších zmien v novodobej histórii vzdelávania. Ich existencia priniesla slobodu voľby vzdelávacej cesty, zdravú súťaž, ktorá zlepšuje kvalitu celého systému a alternatívu pre deti, pre ktoré tradičná škola nie je vhodná. O súkromných školách sa však stále ešte málo vie, a preto vznikajú rozličné mýty.

Väčšina ľudí teda uprednostňuje štátne školy, ktoré majú dlhoročnú tradíciu. Študenti s istotou vedia do čoho idú a čo ich tam čaká.

Pozitíva a negatíva súkromných škôl

Nedávno som sa o tomto probléme rozprávala s jednou známou, ktorej deti chodia na súkromnú ZŠ. Bola som prekvapená a myslím, že som sa zbavila viacerých predsudkov, z ktorých najväčší bol ten, že tam chodia hlavne rozmaznané deti zbohatlíkov. Je pravda, že deti bohatších ľudí chodia na súkromné školy, ale myslím si , že ich navštevujú v zahraničí , kde majú tieto školy už svoje meno a lepšiu kvalitu.

Ďalej, podľa mojej známej je na ich súkromnej škole oveľa menší problém so sociálnymi rozdielmi, konkrétne, že menej prekáža, ako je dieťa oblečené. Ja som si myslela pravý opak, že deti na súkromnej škole chcú nosiť samé značkové oblečenie. Tiež sa mi celkom páčilo, že na tejto súkromnej škole vládne oveľa pokojnejšia atmosféra. Deti majú menej stresov a viac času na svoje záujmy . Nehovoriac o tom, že vybavenie a priestory školy sú úplne bezchybné. V niektorých školách sa to nedá ani porovnať. Majú oveľa viac rozvinutých projektov a tiež k dispozícii miesta, ktoré viacerým štátnym školám chýbajú ako napríklad ihriská. Popoludní majú v areáli školy veľa zaujímavých krúžkov, aj športových a hudobných. Je veľkou výhodou, že je to na jednom mieste a rodičia nemusia deti voziť po celom meste.

Na súkromných školách je dobré aj to, že učitelia majú v triede menej žiakov a tak sa im môžu jednotlivo viac venovať. Na súkromnú školu väčšinou idú študenti, ktorí majú záujem študovať na zvolenej škole a preto sa aj snažia a nevytvárajú sa medzi nimi slabší jedinci a nebrzdia výuku.

Kvalita a cena

Toto je síce pekné , ale je na čase rozobrať aj kvalitu a cenu súkromného vzdelania. Súkromné či štátne, záleží len a len od školy! Väčšina detí ide na štátnu školu za lepšou kvalitou vzdelávania a hlavne aj kvôli tomu, že nie každý má na to ,aby mohol financovať súkromnú školu, ktorá je väčšinou o dosť drahšia.

Myslím si, že na Slovensku sú súkromné materské, základné a umelecké školy lepšie ako štátne, no o vysoké a stredné asi za kvalitou vzdelania štátnej školy zaostávajú. Mám kamarátku, ktorá chodí do Bratislavy na súkromnú vysokú školu a tá mi len povedala, že tú školu musí vyštudovať každý, veď si za to zaplatí. Termín si doplatí a vie, že vyhodiť ho nemôžu.

Nechcem ale hádzať všetky školy do jedného vreca. Teraz je čas keď aj vrátnik musí mať vysokú školu. Väčšina ľudí už aj v strednom veku začína študovať vysokú školu alebo si dorábať maturitnú skúšku. Chcú si udržať prácu alebo zlepšiť plat a hlavne takéto typy ľudí si vyberajú súkromné školy. Súkromné školy majú však obmedzené množstvo otvorených odborov a tak je teraz trend ísť tie na menej náročné .Nechcem teraz nikoho znehodnocovať ani urážať, ale keď som videla skriptá zo súkromnej vysokej školy ,odboru sociálna práca nemohla som uveriť. Zistila som , že sa učia asi približne toľko ako ja a tom som na strednej. Zostala som šokovaná. Zistila som aj to, že zamestnávatelia čím viacej uprednostňujú ľudí, ktorí nevyštudovali súkromnú školu. Neviem či je to dobre alebo zle.

Na otázku či si vybrať štátnu alebo súkromnú školu by som asi odpovedala tak, že nie je škola ako škola. Treba si najprv zistiť informácie, možno vyskúšať alebo sa popýtať známych a potom hodnotiť. Možno o pár rokov budú súkromné školy prekvitať a budú kvalitnejšie ako tie povestné, tradičné štátne. Možno budeme ešte všetci prekvapení.

Comment Stream