Rómovia v Európe

V mojom článku sa dozviete kto sú a kde sa vzali Rómovia , koľko ich žije v jednotlivých štátoch Európy   o osobnostiach Showbiznisu, Športovcoch ale aj  videá ,ktoré sa šíria Internetom.

Rómovia nazývaní Cigáni, sú etnická skupina pochádzajúca z Indie, dnes žijúca prevažne v Európe.Rómovia v Európe sú charakteristickí svojimi odlišnými antropologickými znakmi, špecifickou mentalitou a rozsiahlými kultúrnymi odlišnosťami s ostatným obyvateľstvom, preto z veľkej časti stoja mimo väčšinovej európskej spoločnosti.

Život

Rómska kultúra nie je jednotná, ale aj to, že si Rómovia svoje zvyky a životný štýl strážia ako súkromie, sú nekooperatívni a vyhýbaví. Evans-Pritchard o tom píše: "Som si istý, že oveľa lahšie je vstúpiť do primitívnej malajskej či africkej komunity než k Rómom.  Rómovia nie sú samotári. Svoj život trávia v rómskom spoločenstve. Individuálne obydlie nepoznajú. Rómska rodina  je omnoho väčšia ako naša nukleárna rodina. Okrem manželov a detí sú jej súčasťou aj vydaté  deti s ich deťmi a manželskými partnermi, starí a prastarí rodičia i ďalší príbuzní. Niekedy sa stáva, že počet členov rodiny dosahuje až 30-40. Tak, ako nepoznajú oddelené bývanie pre jednotlivca, je im cudzie i individuálne súkromné vlastníctvo - to u nich nahrádza vlastníctvo rodinné. Životný cyklus Rómov možno v skratke popísať asi takto: deti prichádzajú na svet spravidla vo veľkých počtoch a víta ich nielen rodina, ale celé široké rómske spoločenstvo. Bývajú hýčkané, telesné tresty sa užívajú zriedka. Dieťa je v centre pozornosti - prinajmenej dovtedy, pokiaľ nepríde druhé. Často sa s rómskym dieťaťom zaobchádza ako s miniatúrnym dospelým, ktorý má rovnaké práva ako veľkí. Deti trávia mnoho času v spoločnosti dospelých.

Showbiznis

Cigánski diabli

"Cigánski Diabli" je názov jedinečného zoskupenia hudobníkov, ktorí od roku 1991 dokázali to čo sa v strednej Európe málokomu podarilo. Ich skladby s nadšením po celom svete počúvajú tak tisícky oddaných fanúšikov ako aj odborní kritici. Virtuózne husľové sóla primáša Štefana Banyáka, strhujúce výkony cimbalového kúzelníka Ernesta Šarköziho, krásne farby tónov violončela jeho manželky Silvie, klarinetové majstrovstvo Zoltána Grunzu a skvelá rytmicko harmonická súhra celého orchestra sú zárukou tých najkvalitnejších hudobných predstavení.

Kmeťoband

Hlavnými zakladateľmi tejto skupiny sú IGOR KMEŤO starší a IGOR KMEŤO mladší. IGOR KMEŤO starší robí skupine manažéra. IGOR KMEŤO mladší hrá na syntetizátor, saxofón a robí hudobné aranžmány. Skupina má vo svojom repertoári okolo 250 titulov.Skupinu preslávila najmä skladba BUBA MARA, ktorej pôvodným autorom je skupina No Smoking Orchestra.Skupina KMEŤOBAND má v širokom spektre súčasnej slovenskej hudobnej scény určite svoje nezastupiteľné miesto.

Ivan Vereš

Život úspešného Róma, hudobníka Ivana Vereša, naberie nečakané obrátky, keď sa po návrate z Ameriky rozhodne najať partiu „expertov“ z osady. Experti rómskeho pôvodu s Ivanom podnikajú. Predmetom ich spoločného podnikania sa stávajú komodity, ktoré nie sú pre rómsku komunitu úplne typické a časté. Rómovia si tak napríklad zriadia psí hotel, začnú sa angažovať v oblasti záhradnej architektúry, taxikárčenia č. Ich prístup k podnikaniu by sa dal slušne oznančiť ako - ”netradičný”.

Experti sa riadia heslom - "jak urobiť gádža o lóve"

Športovci

Mário a Patrik Dömeoví

V sobotu 18. apríla vo Vranove nad Topľou bojovali o tituly majstrov Slovenska v boxe športovci z boxerského klubu Tvrdá päsť Galanta.Štrnásťročný Mário Döme stál na stupni víťazov už piatykrát a jeho o dva roky starší brat Patrik je už šesťnásobným majstrom Slovenska.Patrikovi sa podľa trénera už súper na druhý deň súťaže ani nedostavil.

Zlatan Ibrahimovič

Kontroverzný švédsky futbalový útočník začínal svoju profesionálnu kariéru v rodnom meste Malmô FF. . V roku 2001 opustil Švédsko a postupne prešiel cez tímy patriace medzi európsku špičku. Vystriedal veľkokluby ako Ajax Amsterdam, Juventus Turín, Inter Miláno, FC Barcelona, AC Miláno či Paríž Saint-Germain. Do posledne menovaného klubu prestúpil v roku 2012 za cenu cca 35 miliónov eur. Za reprezentačný tým Švédska debutoval 31. januára 2001. Doposiaľ hral na všetkých záverečných turnajoch, kde sa prebojovalo Švédsko. Silnou stránkou je veľká obratnosť napriek vysokému vzrastu. Slabou stránkou sú jeho komplikované povahové vlastnosti, ktoré majú príčinu v ťažkom detstve. Po odchode z Ajaxu zorganizovali jeho bývalí spoluhráči party na oslavu toho, že ich už ďalej nebude trýzniť.

Videá

Helena z Rudňan.  Dala reportérovi Matúšovi Gavlákovi  energické stanovisko k odberu elektriny. Netušila, akou hviezdou sa stane.

Natlačíte celú sedačku do Felície? To povedzte týmto Rómom. Podľa vzhľadu vozidla a susedov môže ísť pokojne o Slovákov, alebo Čechov.

Rómovia sú bohužiaľ obyvateľmi nášho štátu .Sú súčasťou našich životov .V Žiline sú všade. Ich najväčšie stanovišťa som zaregistrovala na Bratislavskej ulica podvečer pri hypermarkete Tesco. Podľa mňa sú Rómovia nepríjemný píjajú iba peniaze a keď im poviete že im kúpite chlieb tak vám povedia že ho majú dosť .Len tak sa za nimi zapráši. Robiť nebudú ani keby im modré z neba zniesli ale kradnúť to hej. Kradnuté veci chodia ponúkať náhodným okolo idúcim .Česť výnimkam ktorý sa správajú slušne a nepútajú na seba pozornosť.

Comment Stream