MATH!!! :)

In this photo my family and I had to divide the pizza to all five of us.(Yummy) We had to divide the 8 pieces up for 5 people.  That means that it is 8/5 and it will equal 1 3/5 a piece for everyone.

I bought four games that cost 8 1/2 dollars a piece.  He added up all my purchases to get $34.00.  Then the cashier had to subtract my total from the amount I gave him to give me my change.

When I was making Christmas cookies with my mom we had to put 3/4 cup of butter in but we only had a 1/4 measuring cup, so we ended up putting in 1/4 cup three times to  get 3/4.